Jaskinia Raptawicka - img 3269
Jaskinia Raptawicka - img 3278
Jaskinia Raptawicka - img 3260
Jaskinia Raptawicka - img 3257
Jaskinia Raptawicka - to the top of raptawicka cave panoramio
Jaskinia Raptawicka - img 3226
Jaskinia Raptawicka - img 3211
Jaskinia Raptawicka - jaskinia raptawicka
Jaskinia Raptawicka - img 3212
Jaskinia Raptawicka - img 3210
Jaskinia Raptawicka - img 3217
Jaskinia Raptawicka - img 3221
Jaskinia Raptawicka - img 3222
Jaskinia Raptawicka - img 3233
Jaskinia Raptawicka - img 3237
Jaskinia Raptawicka - img 3240
Jaskinia Raptawicka - img 3241
Jaskinia Raptawicka - img 3242
Jaskinia Raptawicka - img 3246
Jaskinia Raptawicka - img 3258
Jaskinia Raptawicka - img 3263
Jaskinia Raptawicka - img 3277
Jaskinia Raptawicka - img 3282
Jaskinia Raptawicka - img 3286
Jaskinia Raptawicka - plan jaskini raptawickiej
Jaskinia Raptawicka - jaskinia raptawicka przekroj
Opis

Jaskinia Raptawicka położona jest na zboczach Raptawickiej Turni w Tatrach Zachodnich ok. 180 metrów nad dnem Doliny Kościeliskiej. Chcąc dojść do jaskini musimy odbić od Doliny Kościeliskiej około 400 metrów za Halą Pisaną i podążać za znakami. Czeka na nas wspinaczka po ubezpieczonym łańcuchami szlakiem czarnym. Otworu jaskini nie widać nawet z bliska, gdyż ukryty jest za skalno-trawiastą grzędą. Jaskinia Raptawicka to wielka obszerna grota. Do jej wnętrza prowadzi kilkumetrowa drabinka, którą zejdziemy w dół. Pierwszą komorę oświetlają promienie słońca, dlatego też w jej stropie rozwinęła się roślinność. Do kolejnych dwóch komór światło już nie dociera, dlatego musimy być zaopatrzeni w latarkę. Zwiedzanie jaskini zajmuje około 30 minut. Najprawdopodobniej cienkimi przesmykami jaskinia łączy się z Jaskinią MylnąJaskinią Obłazkową tworząc system Jaskiń Pawlikowskiego.

Raptawicka Turnia na zboczah której znajduje się Jaskinia Raptawicka to najdalej na wschód wysunięta turnia (strzelista i przepaścista skała, w grani górskiej) w Raptawickiej Grani. Opada urwistymi ścianami ku Dolinie Kościeliskiej naprzeciw Pisanej Skały. Ścianami turni wiodą trudne drogi wspinaczkowe.

 Źródło: visitmalopolska.pl

Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego

 

1) Pieszo

Na wszystkich szlakach w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) konieczne jest posiadanie ważnego biletu wstępu do TPN, również w miejscach, gdzie TPN nie prowadzi stacjonarnej sprzedaży biletów. Zmiana ta została wprowadzona odkąd udostępniono internetowy system sprzedaży biletów dostępny na stronie https://tpn.gov.pl/wstep-do-parku lub przez aplikację mobilną Skycash / Mpay albo w innym punkcie biletowym stacjonarnym - sprawdź gdzie stacjonarnie kupisz bilet do TPN.

Warto zakupić bilet przed ruszeniem w Tatry, gdyż posiadając bilet online można uniknąć kolejek przy kasach i wskazać kasjerowi już posiadany bilet. Wystarczy zapisać zakupiony bilet w formacie PDF w urządzeniu mobilnym lub wydrukować w celu okazania do kontroli.

 

Uwaga: W Dolinie ChochołowskiejDolinie Lejowej opłaty za wstęp pobiera ich właściciel, tj. Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Honorowane są jednak także bilety zakupione online na stronach internetowych TPN.

 

2) Rower

Turystykę rowerową w TPN można uprawiać tylko na udostępnionych do tego celu szlakach lub drogach. Większość udostępnionych tras to jednocześnie szlaki turystyczne lub drogi publiczne. Na szlakach obowiązuje zakaz poruszania się na hulajnogach, hulajnogach elektrycznych, monocyklach itp. W Dolinie Chochołowskiej za wjazd rowerem pobierana jest dodatkowa opłata.

 

3) Pies

W TPN obowiązuje zakaz wprowadzania psów, a jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, której właścicielem jest Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Szlakiem prowadzącym dnem doliny do schroniska, gdzie w większości obowiązuje ochrona krajobrazowa, można wejść z psem. Z psem można również spacerować Drogą pod Reglami. Należy pamiętać, że musi on być prowadzony na smyczy!

Zwiedzanie

Do Jaskini Raptawickiej dotrzemy z Kir drogą w górę Doliny Kościeliskiej do Polany Pisanej, stąd czarnym szlakiem w prawo i pod górę (podejście zajmuje około kwadransa, powrót tyle samo czasu). Do otworu jaskini prowadzi eksponowana ścieżka w Raptawickiej Turni, daleko w dole widoczna jest droga prowadząca dnem doliny. Zwiedzanie Jaskini Raptawickiej można połączyć z wizytą w Jaskini Mylnej, przez którą można zejść z powrotem do dna Doliny Kościeliskiej. Podejście do otworu wejściowego Jaskini Mylnej czerwonym szlakiem.

Uwaga! Zimą jest ślisko (strome odcinki szlaku zabezpieczone są łańcuchami).

INFORMACJE PRAKTYCZNE
Czas zwiedzania:do 1 godz.
Temperatura powietrza:+ 6-7 °C
Długość korytarzy jaskini:ok. 150 m
Długość ścieżki turystycznej:ok. 100 m
Głębokość:15 m
Wysokość otworu:1146 i 1151 m n.p.m.
Sposób zwiedzania:samodzielnie
Dostępność:jest otwarta przez cały rok
Trudności w zwiedzaniu:- zejście do wnętrza jaskini poprzez kilkumetrową drabinkę
- konieczne własne źródło światła
Oświetlenie:brak
Zalecany ubiór:wygodne, solidne obuwie i ciepła odzież
Opłaty:do jaskini wstęp bezpłatny jednak należy wykupić bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego (kasa przy wylocie Doliny Kościeliskiej w Kirach lub przez Internet)
Uwagi:ze względu na bezpieczeństwo nie należy schodzić do jaskini samotnie
Organizator zwiedzania:Centrum Przewodnictwa Tatrzańskiego, 34-500 Zakopane, ul. Chałubińskiego 42a

 

Trasa prowadząca do Jaskini Raptawickiej z parkingu u wylotu Doliny Kościeliskiej w Kirach

Historia

Podobnie jak pozostałe Jaskinie Pawlikowskiego (Mylna i Obłazkowa), także ta znana była od dawna góralom, a chętnie odwiedzana przez turystów od roku 1886, gdy wytyczono ścieżkę do sąsiedniej Jaskini Mylnej. Po raz pierwszy opisał ją Jan Gwalbert Pawlikowski w 1887 r.

W 1928 r. mieszkaniec Zakopanego, doznawszy zawodu miłosnego, postanowił popełnić samobójstwo. Na miejsce rozstania się ze światem doczesnym wybrał Jaskinię Raptawicką. Zszedł do środka, by umrzeć śmiercią głodową. Głód jednak wygrał z rozpaczą i niedoszły samobójca zrezygnował z powziętego zamiaru.

Jaskinia Raptawicka jest najwyżej położoną z Jaskiń Pawlikowskiego. Genezę jaskini omawia jej badacz Stefan Zwoliński: ?[...] wykształciła się w postaci obszernej komory, powstałej na skrzyżowaniu kilku potężnych pęknięć tektonicznych, w przeciwieństwie do dwóch niżej położonych jaskiń: Mylnej i Obłazkowej, które mają na ogół charakter korytarzowy. [...] Poza kierunkiem przebiegu pierwotnych szczelin, na linii których wytworzył się piętrowy układ przepływów potoku, mamy jeszcze inne dowody jego działalności w tworzeniu się [...] jaskiń. Jednym z nich jest ławica otoczaków kwarcytowych i granitowych, znaleziona przeze mnie w bocznym zagłębieniu korytarza [...]. Skały te występują dopiero w górnych piętrach Doliny Kościeliskiej, obecność więc ich w jaskini jest niezaprzeczalnie dowodem, że niesione zostały tutaj przez potok płynący niegdyś przez jaskinię" (Stefan Zwoliński, ?W podziemiach tatrzańskich", Warszawa 1987).

Obserwacje cyrkulacji oraz rozkładu temperatury powietrza w Jaskini Raptawickiej pozwalają przypuszczać, że jest ona częścią skomplikowanego systemu Jaskini Mylnej.

Z otworu głównego o średnicy 3 m schodzi się po drabince 4 m w dół do obszernej komory o wymiarach 10 na 40 m i wysokości 10 m. Na prawo odgałęzia się ślepy korytarz o długości 30 m. W lewo opada drugi korytarz o długości 20 m, z którego można się przecisnąć przez wąską szczelinę do równoległego szczelinowatego korytarzyka. Właściwa trasa prowadzi z sali wstępnej na wprost. Z kolejnej sali odchodzą w lewo dwa korytarze. Dalej trzeba pokonać przełaz rozkuty w 1925 r. przez Stefana Zwolińskiego. Za przełazem znajduje się dość duży korytarz, na którego końcu jest kapliczka.

Wielkie wanty zalegające na dnie jaskini świadczą o jej zawaliskowym charakterze - odłupane przez zamarzającą w szczelinach wodę wielkie kawały wapieni odpadają od stropu i ścian.

Jaskinię zamieszkiwały zwierzęta plejstoceńskie, których kości odnaleziono w namulisku. Współcześnie zimują w niej nietoperze - gacek wielkouchy i mroczek pozłocisty.

Mroczek pozłocisty jest gatunkiem zimnolubnym spotykanym w Tatrach, ale także w puszczach Białowieskiej i Kurpiowskiej oraz na Mazurach i w Bieszczadach. Jego nazwa nawiązuje do brązowo-złocistego umaszczenia futra. Mroczki należą do najsłabiej poznanych gatunków nietoperzy.

Literatura

Poniżej polecane przez nas publikacje rozszerzające opisywaną w artykule tematykę:

Dokonując zakupu publikacji przez kliknięcie w powyższe linki, wspierasz rozwój serwisu Odtur.pl. Dzięki temu będziemy mogli tworzyć jeszcze więcej darmowych treści dla naszych czytelników. Dziękujemy!

Zaktualizowano 26 dni temu

Inne obiekty znajdujące się w:
Jaskinie Pawlikowskiego

Dane teleadresowe

Dolina Kościeliska
34-511 Kościelisko
place
49.2398283, 19.8620796Skopiowano do schowka
N49º14'23.382", E19º51'43.487"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Podziemna trasa turystyczna
Miejsce/obiekt udostępniający do zwiedzania podziemną trasę turystyczną.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Tatry Zachodnie

Powiązane artykuły W tych artykułach wspomnieliśmy o aktualnie oglądanej przez Ciebie atrakcji