Jaskinia Raptawicka
Jaskinia Raptawicka położona jest na zboczach Raptawickiej Turni w Tatrach Zachodnich ok. 180 metrów nad dnem Doliny Kościeliskiej. Chcąc dojść do jaskini musimy odbić od Doliny Kościeliskiej około 400 metrów za Halą Pisaną i podążać za znakami. Czeka na nas wspinaczka po ubezpieczonym łańcuchami szlakiem czarnym. Otworu jaskini nie widać nawet z bliska, gdyż ukryty jest za skalno-trawiastą grzędą. Jaskinia Raptawicka to wielka obszerna grota. Do jej wnętrza prowadzi kilkumetrowa drabinka, którą zejdziemy w dół. Pierwszą komorę oświetlają promienie słońca, dlatego też w jej stropie rozwinęła się roślinność. Do kolejnych dwóch komór światło już nie dociera, dlatego musimy być zaopatrzeni w latarkę. Zwiedzanie jaskini zajmuje około 30 minut. Najprawdopodobniej cienkimi przesmykami jaskinia łączy się z Jaskinią Mylną i Jaskinią Obłazkową tworząc system Jaskiń Pawlikowskiego.
Raptawicka Turnia na zboczah której znajduje się Jaskinia Raptawicka to najdalej na wschód wysunięta turnia (strzelista i przepaścista skała, w grani górskiej) w Raptawickiej Grani. Opada urwistymi ścianami ku Dolinie Kościeliskiej naprzeciw Pisanej Skały. Ścianami turni wiodą trudne drogi wspinaczkowe.
Źródło: visitmalopolska.pl
Do Jaskini Raptawickiej dotrzemy z Kir drogą w górę Doliny Kościeliskiej do Polany Pisanej, stąd czarnym szlakiem w prawo i pod górę (podejście zajmuje około kwadransa, powrót tyle samo czasu). Do otworu jaskini prowadzi eksponowana ścieżka w Raptawickiej Turni, daleko w dole widoczna jest droga prowadząca dnem doliny. Zwiedzanie Jaskini Raptawickiej można połączyć z wizytą w Jaskini Mylnej, przez którą można zejść z powrotem do dna Doliny Kościeliskiej. Podejście do otworu wejściowego Jaskini Mylnej czerwonym szlakiem.
Uwaga! Zimą jest ślisko (strome odcinki szlaku zabezpieczone są łańcuchami).
INFORMACJE PRAKTYCZNE | |
Czas zwiedzania: | do 1 godz. |
Temperatura powietrza: | + 6-7 °C |
Długość korytarzy jaskini: | ok. 150 m |
Długość ścieżki turystycznej: | ok. 100 m |
Głębokość: | 15 m |
Wysokość otworu: | 1146 i 1151 m n.p.m. |
Sposób zwiedzania: | samodzielnie |
Dostępność: | jest otwarta przez cały rok |
Trudności w zwiedzaniu: | - zejście do wnętrza jaskini poprzez kilkumetrową drabinkę - konieczne własne źródło światła |
Oświetlenie: | brak |
Zalecany ubiór: | wygodne, solidne obuwie i ciepła odzież |
Opłaty: | do jaskini wstęp bezpłatny jednak należy wykupić bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego (kasa przy wylocie Doliny Kościeliskiej w Kirach lub przez Internet) |
Uwagi: | ze względu na bezpieczeństwo nie należy schodzić do jaskini samotnie |
Organizator zwiedzania: | Centrum Przewodnictwa Tatrzańskiego, 34-500 Zakopane, ul. Chałubińskiego 42a |
Trasa prowadząca do Jaskini Raptawickiej z parkingu u wylotu Doliny Kościeliskiej w Kirach
Podobnie jak pozostałe Jaskinie Pawlikowskiego (Mylna i Obłazkowa), także ta znana była od dawna góralom, a chętnie odwiedzana przez turystów od roku 1886, gdy wytyczono ścieżkę do sąsiedniej Jaskini Mylnej. Po raz pierwszy opisał ją Jan Gwalbert Pawlikowski w 1887 r.
W 1928 r. mieszkaniec Zakopanego, doznawszy zawodu miłosnego, postanowił popełnić samobójstwo. Na miejsce rozstania się ze światem doczesnym wybrał Jaskinię Raptawicką. Zszedł do środka, by umrzeć śmiercią głodową. Głód jednak wygrał z rozpaczą i niedoszły samobójca zrezygnował z powziętego zamiaru.
Jaskinia Raptawicka jest najwyżej położoną z Jaskiń Pawlikowskiego. Genezę jaskini omawia jej badacz Stefan Zwoliński: ?[...] wykształciła się w postaci obszernej komory, powstałej na skrzyżowaniu kilku potężnych pęknięć tektonicznych, w przeciwieństwie do dwóch niżej położonych jaskiń: Mylnej i Obłazkowej, które mają na ogół charakter korytarzowy. [...] Poza kierunkiem przebiegu pierwotnych szczelin, na linii których wytworzył się piętrowy układ przepływów potoku, mamy jeszcze inne dowody jego działalności w tworzeniu się [...] jaskiń. Jednym z nich jest ławica otoczaków kwarcytowych i granitowych, znaleziona przeze mnie w bocznym zagłębieniu korytarza [...]. Skały te występują dopiero w górnych piętrach Doliny Kościeliskiej, obecność więc ich w jaskini jest niezaprzeczalnie dowodem, że niesione zostały tutaj przez potok płynący niegdyś przez jaskinię" (Stefan Zwoliński, ?W podziemiach tatrzańskich", Warszawa 1987).
Obserwacje cyrkulacji oraz rozkładu temperatury powietrza w Jaskini Raptawickiej pozwalają przypuszczać, że jest ona częścią skomplikowanego systemu Jaskini Mylnej.
Z otworu głównego o średnicy 3 m schodzi się po drabince 4 m w dół do obszernej komory o wymiarach 10 na 40 m i wysokości 10 m. Na prawo odgałęzia się ślepy korytarz o długości 30 m. W lewo opada drugi korytarz o długości 20 m, z którego można się przecisnąć przez wąską szczelinę do równoległego szczelinowatego korytarzyka. Właściwa trasa prowadzi z sali wstępnej na wprost. Z kolejnej sali odchodzą w lewo dwa korytarze. Dalej trzeba pokonać przełaz rozkuty w 1925 r. przez Stefana Zwolińskiego. Za przełazem znajduje się dość duży korytarz, na którego końcu jest kapliczka.
Wielkie wanty zalegające na dnie jaskini świadczą o jej zawaliskowym charakterze - odłupane przez zamarzającą w szczelinach wodę wielkie kawały wapieni odpadają od stropu i ścian.
Jaskinię zamieszkiwały zwierzęta plejstoceńskie, których kości odnaleziono w namulisku. Współcześnie zimują w niej nietoperze - gacek wielkouchy i mroczek pozłocisty.
Mroczek pozłocisty jest gatunkiem zimnolubnym spotykanym w Tatrach, ale także w puszczach Białowieskiej i Kurpiowskiej oraz na Mazurach i w Bieszczadach. Jego nazwa nawiązuje do brązowo-złocistego umaszczenia futra. Mroczki należą do najsłabiej poznanych gatunków nietoperzy.
- Sieradzka-Kasprzak J., Przewodnik po Polsce. Podziemne trasy turystyczne, Wyd.Daunpol
- Szewczykowie R.I., Jaskinie. Polska, Czechy, Słowacja., Carta Blanca 2009
Inne obiekty znajdujące się w:
Dolina Kościeliska
- Jaskinia Bańdzioch Kominiarski
- Jaskinia Mroźna
- Jaskinia Mroźna - wyjście
- Jaskinia Mylna
- Jaskinia Mylna - wyjście
- Jaskinia Obłazkowa
- Jaskinia Raptawicka
- Jaskinia Smocza Jama w Wąwozie Kraków
- Jaskinie Pawlikowskiego
- Lodowe Źródło w Dolinie Kościeliskiej
- Niżnia Kościeliska Brama
- Pośrednia Kościeliska Brama
- Schronisko PTTK na Hali Ornak
- Smreczyński Staw
- Wąwóz Kraków
Inne obiekty znajdujące się w:
Jaskinie Pawlikowskiego
- Jaskinia Mylna
- Jaskinia Mylna - wyjście
- Jaskinia Obłazkowa
- Jaskinia Raptawicka
Inne obiekty znajdujące się w:
Tatry Zachodnie
- Błyszcz (2159 m n.p.m.)
- Bobrowiec (1665 m n.p.m.)
- Ciemniak (2096 m n.p.m.)
- Czerwone Wierchy
- Czubik (1845 m n.p.m.)
- Dolina Bystrej
- Dolina Chochołowska
- Dolina Gąsienicowa
- Dolina Goryczkowa
- Dolina Kondratowa
- Dolina Kościeliska
- Dolina Małego Szerokiego
- Dolina Małej Łąki
- Dolina Suchej Wody
- Giewont (1895 m n.p.m.)
- Grześ (1653 m n.p.m.)
- Jarząbczy Wierch (2137 m n.p.m.)
- Jaskinia Mylna
- Jaskinia Obłazkowa
- Jaskinia Raptawicka
- Jaskinia Smocza Jama w Wąwozie Kraków
- Jaskinia Wielka Śnieżna
- Jaskinie Pawlikowskiego
- Kalacka Kopa (1592 m n.p.m.)
- Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.)
- Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.)
- Kończysty Wierch (2002 m n.p.m.)
- Kondracka Przełęcz
- Kopa Kondracka (2005 m n.p.m.)
- Kopa Prawdy (2027 m n.p.m.)
- Krzesanica (2122 m n.p.m.)
- Łopata (1957 m n.p.m.)
- Małołączniak (2096 m n.p.m.)
- Myślenickie Turnie (1354 m n.p.m.)
- Ornak (1854 m n.p.m.)
- Rakoń (1879 m n.p.m.)
- Sarnia Skała (1378 m n.p.m.)
- Schronisko PTTK "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej
- Schronisko PTTK na Hali Kondratowej
- Schronisko PTTK na Hali Ornak
- Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej
- Siwy Zwornik (1965 m n.p.m.)
- Smreczyński Staw
- Starorobociański Wierch (2176 m n.p.m.)
- Tatrzański Park Narodowy
- Trzydniowiański Wierch (1758 m n.p.m.)
- Twarda Kopa (2026 m n.p.m.)
- Wąwóz Kraków
- Wołowiec (2063 m n.p.m.)