Jaskinia Smocza Jama w Wąwozie Kraków

Jaskinia Smocza Jama w Wąwozie Kraków - img 3176
Jaskinia Smocza Jama w Wąwozie Kraków - img 3155
Jaskinia Smocza Jama w Wąwozie Kraków - smocza jama wnetrze
Jaskinia Smocza Jama w Wąwozie Kraków - smocza jama obejscie
Jaskinia Smocza Jama w Wąwozie Kraków - img 3139
Jaskinia Smocza Jama w Wąwozie Kraków - img 3143
Jaskinia Smocza Jama w Wąwozie Kraków - img 3144
Jaskinia Smocza Jama w Wąwozie Kraków - img 3148
Jaskinia Smocza Jama w Wąwozie Kraków - img 3149
Jaskinia Smocza Jama w Wąwozie Kraków - 2020 smocza jama tatry wyjscie2
Jaskinia Smocza Jama w Wąwozie Kraków - img 3150
Jaskinia Smocza Jama w Wąwozie Kraków - img 3174
Jaskinia Smocza Jama w Wąwozie Kraków - img 3153
Jaskinia Smocza Jama w Wąwozie Kraków - img 3158
Jaskinia Smocza Jama w Wąwozie Kraków - img 3163
Jaskinia Smocza Jama w Wąwozie Kraków - img 3170
Jaskinia Smocza Jama w Wąwozie Kraków - img 3175
Jaskinia Smocza Jama w Wąwozie Kraków - smocza jama tatry plan
Opis

Jaskinia Smocza Jama znajduje się w Tatrach Zachodnich w Dolinie Kościliskiej w Wąwozie Kraków. Można dotrzeć do niej z Kir drogą w górę Doliny Kościeliskiej do Polany Pisanej, stąd żółtym szlakiem w lewo. Trasa jest jednokierunkowa!

Jaskinia Smocza Jama jest niewielka, ale odwiedzana przez rzesze turystów penetrujących tajemnicze zakamarki Wąwozu Kraków.

Wąwóz Kraków to bodaj najczęściej odwiedzany fragment Doliny Kościeliskiej i najpiękniejszy wąwóz polskich Tatr. Groźny i fascynujący krajobraz wąwozu ukształtował się dzięki pracy wody, która wymyła w mezozoicznych wapieniach wąską i głęboką skalną gardziel. Panuje w niej półmrok, ze ścian skapuje woda, a nad głowami turystów zwieszają się skały. Kręty wąwóz o długości około 3 km, nad którym dominują przedziwne skalne formacje, skojarzył się góralom z krakowskimi uliczkami, kamienicami i kościołami - stąd wzięły się nazwy: Kraków, Wawel, Ratusz i kościół Mariacki.

Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego

 

1) Pieszo

Na wszystkich szlakach w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) konieczne jest posiadanie ważnego biletu wstępu do TPN, również w miejscach, gdzie TPN nie prowadzi stacjonarnej sprzedaży biletów. Zmiana ta została wprowadzona odkąd udostępniono internetowy system sprzedaży biletów dostępny na stronie https://tpn.gov.pl/wstep-do-parku lub przez aplikację mobilną Skycash / Mpay albo w innym punkcie biletowym stacjonarnym - sprawdź gdzie stacjonarnie kupisz bilet do TPN.

Warto zakupić bilet przed ruszeniem w Tatry, gdyż posiadając bilet online można uniknąć kolejek przy kasach i wskazać kasjerowi już posiadany bilet. Wystarczy zapisać zakupiony bilet w formacie PDF w urządzeniu mobilnym lub wydrukować w celu okazania do kontroli.

 

Uwaga: W Dolinie ChochołowskiejDolinie Lejowej opłaty za wstęp pobiera ich właściciel, tj. Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Honorowane są jednak także bilety zakupione online na stronach internetowych TPN.

 

2) Rower

Turystykę rowerową w TPN można uprawiać tylko na udostępnionych do tego celu szlakach lub drogach. Większość udostępnionych tras to jednocześnie szlaki turystyczne lub drogi publiczne. Na szlakach obowiązuje zakaz poruszania się na hulajnogach, hulajnogach elektrycznych, monocyklach itp. W Dolinie Chochołowskiej za wjazd rowerem pobierana jest dodatkowa opłata.

 

3) Pies

W TPN obowiązuje zakaz wprowadzania psów, a jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, której właścicielem jest Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Szlakiem prowadzącym dnem doliny do schroniska, gdzie w większości obowiązuje ochrona krajobrazowa, można wejść z psem. Z psem można również spacerować Drogą pod Reglami. Należy pamiętać, że musi on być prowadzony na smyczy!

Zwiedzanie

Jaskinia znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, na którego teren wstęp jest płatny.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
Czas zwiedzania:kilka minut (cały Wąwóz Kraków około 1 godz.)
Temperatura powietrza:jak na zewnątrz
Długość korytarzy jaskini:ok. 37 m
Długość ścieżki turystycznej:ok. 37 m
Głębokość:12,5 m
Wysokość otworu:1100 i 1110 m n.p.m.
Sposób zwiedzania:samodzielnie
Dostępność:jest otwarta przez cały rok
Trudności w zwiedzaniu:- wewnątrz jaskini bywa ślisko (szczególnie zimą gdy ścieżka przez jaskinie jest oblodzona), jednak zamocowane są łańcuchy ułatwiające przejście wewnątrz jaskini
- warto mieć własne źródło światłą
Oświetlenie:brak
Zalecany ubiór:wygodne, solidne obuwie
Opłaty:do jaskini wstęp bezpłatny jednak należy wykupić bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego (kasa przy wylocie Doliny Kościeliskiej w Kirach - bilet normalny 4zł, ulgowy 2zł)
Uwagi:- szlak ubezpieczony jest drabinką i stalowymi łańcuchami (strome podejście)
- istnieje możliwość obejścia jaskini ścieżką alternatywną prowadzącą po zboczu góry
Organizator zwiedzania:Centrum Przewodnictwa Tatrzańskiego, 34-500 Zakopane, ul. Chałubińskiego 42a

Źródło: Szewczykowie R.I., Jaskinie. Polska, Czechy, Słowacja., Carta Blanca 2009

Historia

Jaskinia była znana góralom od dawna. Pierwsza wzmianka o niej znalazła się w niemieckim przewodniku Karla Konbenheyera ?Die Hohe Tatra" (pierwsze wydanie 1876 r.). Autorem opisu jaskini w języku polskim był geolog, archeolog i speleolog Godfryd Ossowski (?Jaskinie gór naszych i wypadki osiągnięte z ich badań", w ?Pamiętnikach Towarzystwa Tatrzańskiego", 1882 r.).

Niezwykła uroda Wąwozu Kraków już w XIX w. przyciągała wielu turystów. Przewodnicy tatrzańscy od kilkudziesięciu lat prowadzą wycieczki do wąwozu i Smoczej Jamy.

 Nazwa jaskini nawiązuje do legendarnej Smoczej Jamy u podnóża Wawelu. Historia jaskini związana jest z powstaniem Wąwozu Kraków, który wymyła płynąca woda. Sama jaskinia nie jest imponująca - niegdyś nad większymi fragmentami wąwozu był skalny strop, który runął. Warto ją jednak zobaczyć podczas wycieczki wąwozem, tylko w części udostępnionym turystom ze względu na ochronę unikatowej przyrody.

W Dolinie Kościeliskiej z Polany Pisanej (za drugim mostkiem) skręca się w lewo i po przejściu 250 m leśną ścieżką dociera się do wylotu wąwozu. Tajemniczy świat wapiennych skał, które zdają się napierać na przechodniów, wywołuje nieco przytłaczające wrażenie - chyba z tego względu ?zaniepokojeni" turyści podpierają skalne ściany licznymi gałęziami i patykami. Podczas wędrówki krętą gardzielą zewsząd otaczają przybyszy ciemne i wilgotne wapienie pożłobione przez kras, pokryte nalotem mchów i porostów.

Bezpośrednio po intensywnych opadach atmosferycznych dnem Wąwozu Kraków płynie wartki, ale krótkotrwały potok.

Po kwadransie od wejścia do wąwozu dochodzi się pod skalną perć z przystawioną drabiną, po której należy się wspiąć do Smoczej Jamy. Jaskinia przebija ścianę turni Ratusz na wylot. Śliska ścieżka przez jaskinię, ubezpieczona poręczą z łańcucha, wspina się stromo pod górę. Tuż za pierwszym zakrętem gaśnie światło słoneczne i przez krótką chwilę wędruje się w mroku. Po wyjściu z jaskini szlak odbija w prawo ku Polanie Pisanej.

W przypadku braku własnego źródła światła lepiej jest obejść jaskinię przepaścistym, ale ubezpieczonym szlakiem wytyczonym w 1967 r. Na wielkiej skale wiszącej nad głowami można wypatrzeć pomurnika - ciekawie ubarwionego, rzadkiego ptaka górskiego.

Za Smoczą Jamą warto podejść do małej kotlinki u stóp turni Ratusz (około 40 m wyżej). Z tego miejsca w 1850 r. Wincenty Pol oglądał niezwykłą burzę, którą opisał w utworze ?Z burzy górskiej".

Źródło: Szewczykowie R.I., Jaskinie. Polska, Czechy, Słowacja., Carta Blanca 2009

Literatura

Poniżej polecane przez nas publikacje rozszerzające opisywaną w artykule tematykę:

Dokonując zakupu publikacji przez kliknięcie w powyższe linki, wspierasz rozwój serwisu Odtur.pl. Dzięki temu będziemy mogli tworzyć jeszcze więcej darmowych treści dla naszych czytelników. Dziękujemy!

Zaktualizowano 26 dni temu

Dane teleadresowe

Dolina Kościeliska
34-511 Kościelisko
place
49.2376638, 19.8678624Skopiowano do schowka
N49º14'15.59", E19º52'4.305"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Tatry Zachodnie