Grupy obiektów:Dolina Kościeliska
Wyżnia Kościeliska Brama - schowek01
Wyżnia Kościeliska Brama - dol koscieliska a5
Wyżnia Kościeliska Brama - skala pisana
Opis

Wyżnia Kościeliska Brama zwana też Bramą Raptawicką – jedno ze zwężeń Doliny Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich, najwyżej położone. Pozostałe to Niżnia Kościeliska Brama (Brama Kantaka) i Pośrednia Kościeliska Brama (Brama Kraszewskiego). Wyżnia Kościeliska Brama zaczyna się ok. 150 m powyżej Polany Pisanej i ma długość ok. 700 m. W tym miejscu Kościeliski Potok wyżłobił w wapiennych skałach Raptawickiej Turni, tworzącej zachodnie zbocza doliny i Zbójnickiej Turni, tworzącej zbocza wschodnie, głęboki wąwóz. Najciaśniejsze miejsce znajduje się pomiędzy Raptawiską Turnią a Skałą Pisaną. Jest to jedno z bardziej atrakcyjnych widokowo miejsc w Dolinie Kościeliskiej. Prowadzi przez nie droga do schroniska PTTK na Hali Ornak i popularny szlak turystyczny.

Źródło: wikipedia.pl

Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego

 

1) Pieszo

Na wszystkich szlakach w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) konieczne jest posiadanie ważnego biletu wstępu do TPN, również w miejscach, gdzie TPN nie prowadzi stacjonarnej sprzedaży biletów. Zmiana ta została wprowadzona odkąd udostępniono internetowy system sprzedaży biletów dostępny na stronie https://tpn.gov.pl/wstep-do-parku lub przez aplikację mobilną Skycash / Mpay albo w innym punkcie biletowym stacjonarnym - sprawdź gdzie stacjonarnie kupisz bilet do TPN.

Warto zakupić bilet przed ruszeniem w Tatry, gdyż posiadając bilet online można uniknąć kolejek przy kasach i wskazać kasjerowi już posiadany bilet. Wystarczy zapisać zakupiony bilet w formacie PDF w urządzeniu mobilnym lub wydrukować w celu okazania do kontroli.

 

Uwaga: W Dolinie ChochołowskiejDolinie Lejowej opłaty za wstęp pobiera ich właściciel, tj. Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Honorowane są jednak także bilety zakupione online na stronach internetowych TPN.

 

2) Rower

Turystykę rowerową w TPN można uprawiać tylko na udostępnionych do tego celu szlakach lub drogach. Większość udostępnionych tras to jednocześnie szlaki turystyczne lub drogi publiczne. Na szlakach obowiązuje zakaz poruszania się na hulajnogach, hulajnogach elektrycznych, monocyklach itp. W Dolinie Chochołowskiej za wjazd rowerem pobierana jest dodatkowa opłata.

 

3) Pies

W TPN obowiązuje zakaz wprowadzania psów, a jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, której właścicielem jest Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Szlakiem prowadzącym dnem doliny do schroniska, gdzie w większości obowiązuje ochrona krajobrazowa, można wejść z psem. Z psem można również spacerować Drogą pod Reglami. Należy pamiętać, że musi on być prowadzony na smyczy!

Szlaki turystyczne

W okolicy Bramy Raptawickiej znajduje się węzeł szlaków turystycznych:

  • szlak turystyczny zielony – z Kir dnem Doliny Kościeliskiej do schroniska na Hali Ornak:
    • Czas przejścia z Kir na polanę: 1:10 h, ↓ 1:10 h
    • Czas przejścia z polany do schroniska: 30 min, ↓ 25 min
  • szlak turystyczny żółty – , jednokierunkowy szlak na wschód przez Smoczą Jamę w Wąwozie Kraków. Szlak rozpoczyna się nieco za południowym krańcem Polany Pisanej i biegnie przez wąwóz i jaskinię do zejścia na Polanę Pisaną. Czas przejścia: 50 min
  • szlak turystyczny czarny – na zachód do Jaskini Raptawickiej. Czas przejścia: 15 min, ↓ 15 min
  • szlak turystyczny czerwony – (jednokierunkowy) na zachód do Jaskini Mylnej i Obłazkowej (początkowy odcinek wspólny ze szlakiem czarnym), schodzący do doliny nieco na północ od szlaku wejściowego. Czas przejścia całego szlaku przez Jaskinię Mylną: 50 min.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

Dolina Kościeliska
34-511 Kościelisko
place
49.24020314699503, 19.864313371986178Skopiowano do schowka
N49º14'24.731", E19º51'51.528"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Tatry Zachodnie