Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w Krakowie
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (nazwa skrócona używana od 2019: Muzeum Krakowa) – muzeum historyczne założone w 1899 w Krakowie, którego główna siedziba mieści się w pałacu „Pod Krzysztofory” w Rynku Głównym.
Źródło: wikipedia.pl
Muzeum powołane zostało do życia jako oddział Archiwum Akt Dawnych miasta Krakowa (obecnie Archiwum Narodowe w Krakowie). Muzeum kilkakrotnie zmieniało swoją siedzibę; najpierw znajdowało się w budynku Archiwum przy ul. Siennej, potem w Domu pod Krzyżem (ul. Szpitalna), w Kamienicy Krauzowskiej (ul. św. Jana) i od 1964 roku w Krzysztoforach. Początkowo Muzeum nie eksponowało swoich zbiorów, dopiero w 1952 przy ul. św. Jana została otwarta pierwsza wystawa stała. Jej kolejna odsłona pt. „Z Dziejów i Kultury Krakowa” mieściła się w Krzysztoforach, prezentowała m.in. dawną broń, dzieła sztuki i pamiątki związane z Krakowem, z samorządem miejskim i z cechami. Została ona zamknięta ze względu na remont Pałacu Krzysztofory, który prowadzony był w latach 2016–2021. Obecna wystawa stała, zatytułowana „Kraków od początku, bez końca”, miała swoją inaugurację 18 grudnia 2021 roku.
Od początku swojego istnienia Muzeum dba o kultywowanie lokalnych tradycji, takich jak Lajkonik, bractwo kurkowe czy szopki krakowskie (od 1946 roku jest organizatorem konkursu szopek krakowskich).
Źródło: wikipedia.pl
Do obiektu przynależą:
- Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa
- Fabryka "Emalia" Oskara Schindlera w Krakowie
- Mury Obronne w Krakowie
- Muzeum "Apteka Pod Orłem" w Krakowie
- Muzeum "Barbakan" w Krakowie
- Muzeum "Celestat" w Krakowie
- Muzeum "Dom Zwierzyniecki" w Krakowie
- Muzeum "Kamienica Hipolitów" w Krakowie
- Muzeum "Pałac Krzysztofory" w Krakowie
- Muzeum "Podziemna Nowa Huta" w Krakowie
- Muzeum "Rydlówka" w Krakowie
- Muzeum "Stara Synagoga" w Krakowie
- Muzeum "Thesaurus Cracoviensis" w Krakowie
- Muzeum "Ulica Pomorska" w Krakowie
- Muzeum "Wieża Ratuszowa" w Krakowie
- Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego w Krakowie
- Muzeum Nowej Huty w Krakowie
- Muzeum Podgórza w Krakowie
- Podziemia Rynku w Krakowie