Data powstania obiektu: 24.09.2010 r.
Opis

Kraków jest tak stary, że nikt nie zna w pełni jego wielkiej historii. Kopiec Kraka pamięta jeszcze czasy Celtów i legendarnych Awarów. To tu żyli słowiańscy książęta i królowie, którzy decydowali o kształcie miasta mającego stać się stolicą jednego z najpotężniejszych państw średniowiecznej Europy.

Od 24 września 2011 roku możemy oglądać pierwsze w Polsce, unikatowe w skali światowej podziemne muzeum. Wystawa nosząca tytuł "Śladami europejskiej tożsamości Krakowa" jest  multimedialnym widowiskiem, podróżą w czasie. Zwiedzający mogą nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć historii z początków legendarnego miasta.
W parku archeologicznym, znajdującym się ponad 4 metry pod powierzchnią rynku, można zobaczyć niespotykany w Europie przekrój wielkiego, tętniącego życiem, średniowiecznego Krakowa. Odnalezione zabytki świadczą o ciągłości handlu, który w tym miejscu trwa nieprzerwanie od ponad 800 lat.

Podziemne muzeum to:

  • 700 zabytków archeologicznych
  • 500 elektronicznych odwzorowań zabytków
  • 8 filmów animowanych
  • 5 filmów dokumentalnych
  • 7 manekinów i makiet
  • 600 rekonstrukcji cyfrowych 3D
  • 30 stanowisk multimedialnych
  • 25 gablot
  • 64 kamery cyfrowe
  • 25 ekranów plazmowych
  • 13 ekranów LCD
  • 104 playery
  • 160 konwerterów sygnału
  • 27 projektorów multimedialnych
  • 37 monitorów dotykowych
  • 190 stopni - ekran projekcyjny
  • 3 metry - ekran parowy
  • 98 głośników
  • 28 tys. m kabli
  • 5 hologramów
  • 150 audiobooków

W Krakowie znajduje się bardzo wiele różnorodnych atrakcji turystycznych, od zabytkowych kamienic, licznych kościołów wzniesionych w różnych stylach architektonicznych, poprzez urokliwe uliczki, Rynek Główny, po elementy warowne jak Brama Floriańska, Barbakan czy Wawel. Niestety w jeden dzień można w Krakowie zwiedzić i zobaczyć tylko podstawowe zabytki i atrakcje. W związku z tym, że obiektów do zwiedzania ciągle przybywa i poszerza się wiedza historyczna na ich temat, jak choćby opisywana podziemna trasa turystyczna wiodąca pod krakowksim rynkiem, polecamy zatrzymanie się w Krakowie na nieco dłuższy czas.
Baza noclegowa w Krakowie jest bardzo bogata i różnorodna, w związku z czym istnieje możliwość wyboru noclegu w licznych hotelach, pensjonatach i kwaterach prywatnych. Dla bardziej wymagających polecamy renomowane hotele w Krakowie, które zapewniają niezwykle komfortową, miłą i elegancką obsługę w najwyższym standardzie.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
Czas zwiedzania:45 min. (trasa A), 60 min. (trasa B) lub 120 min. (trasa C)
Temperatura wewnątrz:brak danych
Długość trasy turystycznej:brak danych
Głębokość:4m pod powierchnią rynku
Sposób zwiedzania:pieszo, samodzielnie lub z przewodnikiem
Trudności w zwiedzaniu:brak
Oświetlenie:elektryczne
Zalecany ubiór:wygodne, sportowe obuwie i ciepła odzież latem
Uwagi:
  • we wtorki wstęp bezpłatny (grupy zorganizowane opłacają koszty usługi przewodnickiej)
  • ostatnie wejście na wystawę na 75 minut przed jej zamknięciem
  • ostatnie wejście na wystawę dla grup zorganizowanych na 90 minut przed jej zamknięciem
  • wejścia na ekspozycję odbywają się co 15 minut
  • jednorazowo na ekspozycję może wejść maksymalnie 30 osób
  • "Podziemia Rynku" przystosowane są w pełni dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich

 

Historia

Badania archeologiczne na krakowskim Rynku Głównym rozpoczęto w sierpniu 2005 roku w związku z wymianą nawierzchni i budową podziemnych kubatur przeznaczonych na potrzeby Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i do obsługi Sukiennic. Wykopy szerokopłaszczyznowe (przy południowej krawędzi Sukiennic, w uliczce pomiędzy Kramami Bogatymi oraz w północno-wschodniej części placu) objęły w sumie około 22 arów (ok. 5%) powierzchni Rynku. Prace badawcze prowadzono także w obrębie Wagi Wielkiej, odsłonięto korony murów Wagi Małej i Kramów Bogatych, odgruzowując jednocześnie całe zachodnie ich pasmo oraz kilkanaście komór w paśmie wschodnim.

Prócz licznych, często unikatowych zabytków obrazujących życie codzienne krakowskich mieszczan w średniowieczu, badania przyniosły także wiele nowych, niezwykle istotnych informacji dotyczących zmian w zagospodarowaniu przestrzeni rynkowej oraz historii funkcjonujących tutaj obiektów. Stwierdzono na przykład, że:

  • w wieku XI istniało na terenie dzisiejszego Rynku rozległe cmentarzysko, na którym chowano zmarłych mieszkańców wczesnośredniowiecznego ośrodka miejskiego;
  • w wieku XII na jego miejscu powstaje osada otwarta charakteryzująca  się regularną zabudową;
  • najstarszymi murowanymi obiektami na Rynku lokacyjnego miasta były wybudowane w trzeciej ćwierci XIII w. Kramy Bogate, składające się z sześciu lub ośmiu sześciokomorowych budynków zlokalizowanych po obu stronach brukowanego traktu, stanowiącego przedłużenie ul. Św. Jana;
  • murowana zabudowa śródrynkowa w formie funkcjonującej jeszcze w wieku XIX powstała dopiero w drugiej połowie wieku XIV;
  • aż do czasów nowożytnych plac rynkowy posiadał gruntowną nawierzchnię;
  • kamienne bruki występowały jedynie w bezpośrednim sąsiedztwie murowanych budowli lub w formie prowadzących do nich ciągów komunikacyjnych.

Źródło: mhk.pl / Autor: dr Cezary Buśko

Zaplanowane na 6 miesięcy badania archeologiczne wschodniej strony krakowskiego Rynku Głównego rozpoczęły się latem 2005 roku, jednak skala i ranga odkryć sprawiły, że prace trwały 5 lat. Właściwie nie powinno to budzić zdziwienia, wszak w archeologicznych warstwach Rynku zapisane jest 1000 lat historii tego miejsca. Efekty badań prezentowane są na podziemnej wystawie, której celem jest między innymi ukazanie ścisłych związków łączących średniowieczny Kraków z innymi ośrodkami europejskimi.

Krakowski Rynek jest miejscem niezwykłym. Wytyczony w połowie wieku XIII, stał się główną przestrzenią publiczną miasta; niezmiennie, przez stulecia aż do czasów współczesnych pozostaje sercem Krakowa. Ale by zobaczyć jak wyglądał u schyłku średniowiecza, w czasach gdy przechadzał się po nim Mikołaj Kopernik - trzeba zejść do podziemi ...

Podróż w średniowiecze ma wiele wątków. Na przykład ten...
Hanza - potężny związek miast morskich, kontrolujący kupieckie szlaki i realizujący dalekosiężny handel od Londynu po Nowogród Wielki, miał także nieliczne emporia oddalone od brzegów morza; jedno z nich tradycyjnie nazywano Kupferhaus, czyli "dom miedzi", choć w dokumentach jego nazwa zapisywana była jako... Cracovia - Kraków. Jaką rolę stolica królestwa polskiego pełniła w związku hanzeatyckim? Odpowiedź poznasz w podziemiach Rynku, spacerując wzdłuż - nieznanych dotychczas - średniowiecznych traktów drożnych. Bowiem twierdzenie jakoby średniowiecze dróg w sensie konstrukcyjnym nie znało - tutaj nie obowiązuje...

Zanim powstał w tym miejscu rynek miasta lokacyjnego, przez półtora stulecia tętniło tutaj życie. Skala aglomeracji krakowskiej przed połową XIII wieku wzbudza uznanie - wawelski gród, ufortyfikowane podgrodzie oraz zespół otaczających je szerokim wachlarzem osad tworzyły wczesnomiejski ośrodek. W morzu drewnianej zabudowy wyróżniały się białe mury około 30 romańskich kościołów; rozmach nieporównywalny z jakimkolwiek innym ośrodkiem w Polsce, a w tej części Europy ustępujący jedynie Pradze. Jedna z osad współtworzących to wczesne miasto znajdowała się w miejscu obecnego Rynku. Było to miejsce zamieszkania i pracy, kupieckich targów i zabawy; przy kościele Mariackim funkcjonowała parafialna szkoła.

Ale dzieje Rynku sięgają jeszcze wcześniejszych czasów. Jak powszechnie wiadomo z lekcji szkolnej historii, w roku 966 "Polska przyjęła chrzest". Cóż, zdaniem wielu badaczy, dla Krakowa ta data nie ma żadnego znaczenia - jego mieszkańcy weszli w orbitę świata chrześcijańskiego znacznie wcześniej... Tamte czasy są słabo oświetlone źródłami pisanymi; jedynie archeologia odkrywa wciąż liczne tajemnice. Kilka niespodzianek czekało też na badaczy krakowskiego Rynku.

Podziemia Rynku krakowskiego to podróż w przeszłość, ożywioną po wiekach przez archeologów. To rezerwat z nienaruszonymi w wielu miejscach reliktami konstrukcji, obiektów i architektury, to kamienne drogi z koleinami wyżłobionymi przez koła wozów transportujących towary w czasach króla Władysława Łokietka; to najstarsze murowane budowle handlowe Krakowa; ozdoby, monety i różnorakie przedmioty zagubione lub celowo pozostawione przez odwiedzających to miejsce w dawnych czasach.
Ale jest to zarazem miejsce, którego klimat buduje także współczesna technika, proponująca nową, inną płaszczyznę spotkań z historią i zabytkami.

Źródło: podziemiarynku.com

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Rynek Główny 1
31-042 Kraków
place
50.061933, 19.937296Skopiowano do schowka
N50º3'42.959", E19º56'14.266"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Podziemna trasa turystyczna
Miejsce/obiekt udostępniający do zwiedzania podziemną trasę turystyczną.
Na deszcz
Miejsce/obiekt, który charakteryzuje się możliwością zwiedzania niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Nieczynne w poniedziałki

Inne w kategorii: Rozrywka i kultura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.