Muzeum "Podziemna Nowa Huta" w Krakowie

Muzeum "Podziemna Nowa Huta" w Krakowie - swiatowid shelter 17
Muzeum "Podziemna Nowa Huta" w Krakowie - secondary technical school of mechanical engineering 37 osiedle szkolne nowa huta krakow poland
Muzeum "Podziemna Nowa Huta" w Krakowie - swiatowid shelter 07
Muzeum "Podziemna Nowa Huta" w Krakowie - muzeum podziemna nowa huta w k
Muzeum "Podziemna Nowa Huta" w Krakowie - swiatowid shelter 08
Muzeum "Podziemna Nowa Huta" w Krakowie - swiatowid shelter 09
Muzeum "Podziemna Nowa Huta" w Krakowie - swiatowid shelter 02
Muzeum "Podziemna Nowa Huta" w Krakowie - swiatowid shelter 10
Muzeum "Podziemna Nowa Huta" w Krakowie - swiatowid shelter 11
Muzeum "Podziemna Nowa Huta" w Krakowie - swiatowid shelter 13
Aktualna funkcja: Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
Data powstania obiektu: 2019 r.

Od 2015 roku Muzeum PRL-u prowadziło – na zlecenie gminy Kraków – prace nad trasą turystyczną Podziemna Nowa Huta, a także działania edukacyjne i promocyjne wspierające ten projekt. W tym samym roku otwarto wystawę Atomowa Groza. Schrony w Nowej Hucie. Odwiedziło ją już około 70 000 osób. Informacje o schronach można również znaleźć na stronie internetowej .

W 2015 roku powstało studium uwarunkowań do planowanej trasy, a w roku kolejnym opracowano i zaprezentowano Dwuwariantową koncepcję trasy turystycznej po schronach Nowej Huty oraz wstępne studium wykonalności projektu. Jego twórcy wskazali lokalizacje, które może obejmować trasa. Większość z ponad 250 znajdujących się pod budynkami w Nowej Hucie schronów nie nadaje się bowiem do wykorzystania turystycznego – to piwnice lokatorskie pod blokami albo magazyny pod różnego rodzaju instytucjami.

W 2017 roku przygotowano scenariusz i projekt aranżacji wystawy. Jego autorzy skorzystali z wymyślonej w latach 50. XX wieku w USA, a w Polsce stosowanej dopiero od niedawna, metody interpretacji dziedzictwa. Polega ona nie tylko na udzielaniu informacji, ale też na postawieniu dodatkowych pytań, pozwoleniu odbiorcom, aby przefiltrowali opowieść przez własne doświadczenia.

Centrum trasy znajdzie się na os. Szkolnym 22, gdzie powstanie dwuczęściowa wystawa Schrony w Nowej Hucie – duch miejsca, duch czasu poświęcona dzielnicy i zimnej wojnie. Jej dopełnieniem będzie schron znajdujący się pod tym budynkiem, w którym zwiedzający będą mogli choć przez chwilę poczuć emocje towarzyszące stanowi zagrożenia.

Projekt obejmuje jeszcze dwie lokalizacje: schron na os. Szkolnym 37 (ta część opowieści nosi tytuł Stan zagrożenia) i os. Szkolnym 9 (Wokół atomu). Choć pokazywane obiekty znajdują się na jednym osiedlu, to trasy przejścia pomiędzy nimi zostaną wytyczone tak, aby turyści zobaczyli najważniejsze miejsca na terenie dzielnicy, poznali jej historię i unikalne założenie architektoniczne Nowej Huty.

W 2018 roku projekt wszedł w etap realizacji, poprzedzony uzgodnieniami konserwatorskimi i negocjacjami z dysponentami budynków. Pierwszym obiektem (udostępnionym do zwiedzania w lutym 2019 r.) jest schron pod Zespołem Szkół Mechanicznych nr 3 na os. Szkolnym 37. Wystawa Stan zagrożenia opowiada o instynktownej potrzebie ukrycia się przed zagrożeniem, charakterystycznej zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Prezentuje też m.in. najciekawsze budowle schronowe na świecie.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

os. Szkolne 37
31-978 Kraków
place
50.076853783676974, 20.05027424979467Skopiowano do schowka
N50º4'36.674", E20º3'0.987"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Podziemna trasa turystyczna
Miejsce/obiekt udostępniający do zwiedzania podziemną trasę turystyczną.
Na deszcz
Miejsce/obiekt, który charakteryzuje się możliwością zwiedzania niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Nieczynne w poniedziałki

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.