Muzeum Nowej Huty w Krakowie - museum of polish peoples republic former movie theater swiatowid 1 centrum e nowa huta krakow poland
Muzeum Nowej Huty w Krakowie - muzeum nowej huty w krakowie 8
Muzeum Nowej Huty w Krakowie - muzeum nowej huty w krakowie 2
Muzeum Nowej Huty w Krakowie - muzeum nowej huty w krakowie 4
Muzeum Nowej Huty w Krakowie - muzeum nowej huty w krakowie 1
Muzeum Nowej Huty w Krakowie - muzeum nowej huty w krakowie 7
Muzeum Nowej Huty w Krakowie - muzeum nowej huty w krakowie 5
Muzeum Nowej Huty w Krakowie - muzeum nowej huty w krakowie 3
Muzeum Nowej Huty w Krakowie - muzeum nowej huty w krakowie 6
Aktualna funkcja: Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
Data powstania obiektu: 01.03.2019 r.
Opis

Muzeum Nowej Huty – oddział Muzeum Krakowa, mieszczący się w budynku dawnego kina Światowid na os. Centrum E 1 w Nowej Hucie.

Projekt rozbudowy
5 października 2016 roku rozstrzygnięto konkurs na projekt architektoniczno-budowlany muzeum oraz projekt aranżacyjny wystawy stałej wraz z opracowaniem scenariusza. Zwycięski projekt firmy MAE Multimedia Art & Education przewiduje m.in.: utworzenie na dachu budynku kawiarni, sal warsztatowych i kina letniego oraz umieszczenie głównej sali ekspozycyjnej pod placem przed budynkiem. W budynku znajdą się również: sala wystaw czasowych, sale edukacyjne, czytelnia, audioteka, pracownie merytoryczne oraz przestrzeń sąsiedzka, w której swoje projekty będą mogli realizować mieszkańcy Nowej Huty.

W lutym 2019 roku zakończono prace nad projektem budowlanym, scenariuszem wystawy stałej i projektami aranżacyjnymi. Także na tym poziomie Muzeum Nowej Huty połączy doświadczenia obu wspomnianych instytucji: dzielnica znajdzie się w centrum wystawy stałej, której głównymi bohaterami będą mieszkańcy, a historia PRL-u pozostanie tłem opowieści.

W 2018 roku projekt wszedł w etap realizacji, poprzedzony uzgodnieniami konserwatorskimi i negocjacjami z dysponentami budynków. Pierwszym obiektem (udostępnionym do zwiedzania w lutym 2019 r.) jest schron pod Zespołem Szkół Mechanicznych nr 3 na os. Szkolnym 37. Wystawa Stan zagrożenia opowiada o instynktownej potrzebie ukrycia się przed zagrożeniem, charakterystycznej zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Prezentuje też m.in. najciekawsze budowle schronowe na świecie.

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Powstał 1 marca 2019 r. w wyniku połączenia Oddziału Dzieje Nowej Huty MHMK i Muzeum PRL-u.

Oddział Dzieje Nowej Huty MHMK działał od 2005 roku na os. Słonecznym 16. Pokazano w nim ponad 30 wystaw. Oddział prowadził badania, opracowywał i udostępniał informacje o Nowej Hucie od prehistorii do współczesności. Wydawał naukowe i popularyzatorskie publikacje dotyczące dziejów Nowej Huty, prowadził też działalność edukacyjną.

Muzeum PRL-u działało od kwietnia 2013 roku i było współprowadzone przez gminę Kraków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieściło się w dawnym budynku kina Światowid. Było miejscem spotkania różnych narracji o PRL-u – politycznej, społecznej, obyczajowej, kulturalnej, a także rozmów i debat na temat epoki. Zapraszało mieszkańców Krakowa i turystów na kilkanaście wystaw, z których część miała charakter ponadlokalny – ogólnopolski, a nawet międzynarodowy.

Zgodnie z decyzją Rady Miasta Krakowa 1 marca 2019 roku Muzeum PRL-u połączono z oddziałem Dzieje Nowej Huty MHMK, a nowy oddział kontynuuje działalność jako Muzeum Nowej Huty..

Zainaugurowało ją wystawą Nowohucianin wpisującą się zarówno w obchody 70-lecia Nowej Huty, jak i w projekt PrzeMieszczanie przygotowany przez Muzeum Krakowa na jubileusz swego 120-lecia. Charakter rocznicowy miała także ekspozycja plenerowa Nasz jest ten dzień, przygotowana na 30. rocznicę wyborów kontraktowych. Jesienne wystawy 2019 r. w i przed Muzeum Nowej Huty to: Mój drugi dom? Huta im. Lenina i Kombinat formy – przestrzenie Huty im. Lenina na fotografiach z lat 1950–1956 (jej głównym organizatorem jest Ośrodek Karta).

Na rok 2020 zaplanowano wystawę o roboczym tytule Wańka-wstańka. Pomnik Lenina w Nowej Hucie (opowiadającą o dziejach pomnika Lenina, który stał w al. Róż) oraz ekspozycję Osiedleni. Mistrzejowice, poświęconą jednej z pięciu nowohuckich dzielnic.

Muzeum Nowej Huty kontynuuje dotychczasową działalność propagandowo-edukacyjną zarówno oddziału Dzieje Nowej Huty, jak i Muzeum PRL-u. Jest głównym organizatorem corocznej akcji Zajrzyj do Huty, do udziału w której zaprasza nowohuckie instytucje kulturalne oraz aktywistów.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 8 miesięcy temu

Dane teleadresowe

os. Centrum E 1
31-024 Kraków
place
50.06999717191614, 20.04112408749592Skopiowano do schowka
N50º4'11.99", E20º2'28.047"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Na deszcz
Miejsce/obiekt, który charakteryzuje się możliwością zwiedzania niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Nieczynne w poniedziałki

Dni bezpłatnego wstępu

Środa

Inne w kategorii: Rozrywka i kultura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.