Kolej krzesełkowa na Hali Gąsienicowej

Kolej krzesełkowa na Hali Gąsienicowej - widac ze wyciag panoramio
Kolej krzesełkowa na Hali Gąsienicowej - 2020 kasprowy wierch gorna stacja kolejki oraz wyciagu
Kolej krzesełkowa na Hali Gąsienicowej - 2020 kolej krzeselkowa gasienicowa
Kolej krzesełkowa na Hali Gąsienicowej - 500px photo 58072930
Kolej krzesełkowa na Hali Gąsienicowej - 2022 kasprowy wierch gorna stacja 1
Kolej krzesełkowa na Hali Gąsienicowej - hala gasienicowa stok
Kolej krzesełkowa na Hali Gąsienicowej - auf einem bergpfad panoramio
Kolej krzesełkowa na Hali Gąsienicowej - wyciag gasienicowy t69
Kolej krzesełkowa na Hali Gąsienicowej - hala gasienicowa
Data powstania obiektu: 1962 r.
Opis

Kolej krzesełkowa na Hali Gąsienicowej to kolej krzesełkowa z 4-osobowymi krzesełkami, która wiedzie z Doliny Gąsienicowej na Kasprowy Wierch. Dolna stacja kolejki położona jest na Roztoce Stawiańskiej. Całość kolei przebiega na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, co zapewnia turystom niesamowite widoki. Stwarza możliwość korzystania ze znakowanej nartostrady z Kasprowego Wierchu przez Dolinę Gąsienicową aż do Kuźnic (tzw. Trasa Gąsienicowa). Producentem kolei w ramach modernizacji był Doppelmayr/Garaventa-Gruppe. Operatorem kolei są Polskie Koleje Linowe S.A.

W Dolinie Gąsienicowej powstał pierwszy wyciąg narciarski w Polsce (był to 1938 rok), jednak już w 1962 roku oddana do eksploatacji została kolej z krzesełkami jednoosobowymi, która zastąpiła dawny wyciąg. Kolej ta cieszyła się dużą popularnością przez ponad 31 sezonów, by w 2000 roku zostać zastąpioną koleją krzesełkową z wygodnymi, 4-osobowymi kanapami. Ta komfortowa kolej linowo-krzesełkowa na Hali Gąsienicowej była efektem modernizacji i została wybudowana w ciągu zaledwie 202 dni, pomimo bardzo trudnych warunków górskich i obecności na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. 

Źródło: stacjaedukacja.pkl.pl / wikipedia.pl

Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego

 

1) Pieszo

Na wszystkich szlakach w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) konieczne jest posiadanie ważnego biletu wstępu do TPN, również w miejscach, gdzie TPN nie prowadzi stacjonarnej sprzedaży biletów. Zmiana ta została wprowadzona odkąd udostępniono internetowy system sprzedaży biletów dostępny na stronie https://tpn.gov.pl/wstep-do-parku lub przez aplikację mobilną Skycash / Mpay albo w innym punkcie biletowym stacjonarnym - sprawdź gdzie stacjonarnie kupisz bilet do TPN.

Warto zakupić bilet przed ruszeniem w Tatry, gdyż posiadając bilet online można uniknąć kolejek przy kasach i wskazać kasjerowi już posiadany bilet. Wystarczy zapisać zakupiony bilet w formacie PDF w urządzeniu mobilnym lub wydrukować w celu okazania do kontroli.

 

Uwaga: W Dolinie ChochołowskiejDolinie Lejowej opłaty za wstęp pobiera ich właściciel, tj. Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Honorowane są jednak także bilety zakupione online na stronach internetowych TPN.

 

2) Rower

Turystykę rowerową w TPN można uprawiać tylko na udostępnionych do tego celu szlakach lub drogach. Większość udostępnionych tras to jednocześnie szlaki turystyczne lub drogi publiczne. Na szlakach obowiązuje zakaz poruszania się na hulajnogach, hulajnogach elektrycznych, monocyklach itp. W Dolinie Chochołowskiej za wjazd rowerem pobierana jest dodatkowa opłata.

 

3) Pies

W TPN obowiązuje zakaz wprowadzania psów, a jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, której właścicielem jest Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Szlakiem prowadzącym dnem doliny do schroniska, gdzie w większości obowiązuje ochrona krajobrazowa, można wejść z psem. Z psem można również spacerować Drogą pod Reglami. Należy pamiętać, że musi on być prowadzony na smyczy!

Historia

Pierwszy wyciąg w tym miejscu powstał w 1938. Był to ciężki wyciąg saniowy, elektryczny, dla 16 osób – pierwszy w Polsce wyciąg narciarski. Po II wojnie światowej funkcjonował w latach 1946–1953, a następnie został zdemontowany (w 1947 Liga Popierania Turystyki, która była jego właścicielem, została przejęta na własność państwa orzeczeniem Ministra Komunikacji). Dopiero w 1962 wykonano w tym miejscu nową kolej krzesełkową, 1-osobową. Miała długość 1190 m, przewyższenie 345 m i przepustowość 395 osób na godzinę. W 2000 wykonano nową kolej krzesełkową, 4-osobową – uruchomienie nastąpiło 18 grudnia. W 2022 roku po raz pierwszy zaczęła działać w sezonie letnim, przedtem działała tylko w sezonie zimowym.

Źródło: wikipedia.pl

Dane techniczne

Kolej krzesełkowa na Hali Gąsienicowej

  • Długość trasy: 1155,98 m
  • Poziom stacji dolnej: 1601,4 m n.p.m.
  • Poziom stacji górnej: 1953,0 m n.p.m.
  • Różnica poziomów: 351,6 m
  • Podpory trasowe: 13
  • Typ krzesełek: 4-osobowe
  • Liczba krzesełek: 162
  • Zdolność przewozowa: 2397 osób na godzinę
  • Czas wjazdu: 10 min.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano wczoraj

Inne obiekty znajdujące się w:
Dolina Gąsienicowa

Inne obiekty znajdujące się w:
Ośrodek narciarski "Kasprowy Wierch"

Dane teleadresowe

Dolina Gąsienicowa
34-500 Zakopane
place
49.23619975956617, 19.996887445902985Skopiowano do schowka
N49º14'10.319", E19º59'48.795"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Sezonowy
Tatry Zachodnie

Inne w kategorii: Rozrywka i kultura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.