Jaskinia Obłazkowa - img 3295
Jaskinia Obłazkowa - jaskinia oblazkowa
Jaskinia Obłazkowa - jaskinia oblazkowa od wewnatrz
Jaskinia Obłazkowa - img 3291
Jaskinia Obłazkowa - img 3289
Jaskinia Obłazkowa - img 3292
Jaskinia Obłazkowa - jaskinia oblazkowa niski korytarz
Jaskinia Obłazkowa - img 3293
Jaskinia Obłazkowa - img 3296
Jaskinia Obłazkowa - img 3297
Jaskinia Obłazkowa - img 3298
Jaskinia Obłazkowa - jaskinia mylna plan
Opis

Jaskinia Obłazkowa (Obłazkowa Jama) znajduje się u stóp Raptawickiej Turni w Tatrach Zachodnich ok. 130 metrów nad dnem Doliny Kościeliskiej. Dość krótka jaskinia, pozbawiona szaty naciekowej, co nie znaczy, że niewarta zwiedzenia. Pod jaskinię prowadzi stromy szlak, a łączna długość jej korytarzy wynosi około 120 metrów, a głównego – łatwo dostępnego ciągu – około 50 metrów.

Początkowa partia jaskini oświetlona jest światłem słonecznym, miejscami porasta ją roślinność, a na ścianach uwidacznia się erozyjna działalność wody. Zimą tworzą się w niej nacieki lodowe. Zwiedzanie jaskini zajmuje około 15 minut. Wchodzimy i wychodzimy tym samym otworem. 

Źródło: visitmalopolska.pl

Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego

 

1) Pieszo

Na wszystkich szlakach w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) konieczne jest posiadanie ważnego biletu wstępu do TPN, również w miejscach, gdzie TPN nie prowadzi stacjonarnej sprzedaży biletów. Zmiana ta została wprowadzona odkąd udostępniono internetowy system sprzedaży biletów dostępny na stronie https://tpn.gov.pl/wstep-do-parku lub przez aplikację mobilną Skycash / Mpay albo w innym punkcie biletowym stacjonarnym - sprawdź gdzie stacjonarnie kupisz bilet do TPN.

Warto zakupić bilet przed ruszeniem w Tatry, gdyż posiadając bilet online można uniknąć kolejek przy kasach i wskazać kasjerowi już posiadany bilet. Wystarczy zapisać zakupiony bilet w formacie PDF w urządzeniu mobilnym lub wydrukować w celu okazania do kontroli.

 

Uwaga: W Dolinie ChochołowskiejDolinie Lejowej opłaty za wstęp pobiera ich właściciel, tj. Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Honorowane są jednak także bilety zakupione online na stronach internetowych TPN.

 

2) Rower

Turystykę rowerową w TPN można uprawiać tylko na udostępnionych do tego celu szlakach lub drogach. Większość udostępnionych tras to jednocześnie szlaki turystyczne lub drogi publiczne. Na szlakach obowiązuje zakaz poruszania się na hulajnogach, hulajnogach elektrycznych, monocyklach itp. W Dolinie Chochołowskiej za wjazd rowerem pobierana jest dodatkowa opłata.

 

3) Pies

W TPN obowiązuje zakaz wprowadzania psów, a jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, której właścicielem jest Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Szlakiem prowadzącym dnem doliny do schroniska, gdzie w większości obowiązuje ochrona krajobrazowa, można wejść z psem. Z psem można również spacerować Drogą pod Reglami. Należy pamiętać, że musi on być prowadzony na smyczy!

Zwiedzanie

Do Jaskini Obłazkowej możemy dotrzeć z Kir drogą w górę Doliny Kościeliskiej do Polany Pisanej. Po minięciu początku szlaku czerwonego (po prawej) do Jaskini Mylnej przechodzi się przez polanę i za Skałą Pisaną (po lewej stronie) czerwonym szlakiem w prawo (początkowo razem z czarnym) i dalej stromo pod górę (podejście zajmuje kilkanaście minut, powrót tyle samo czasu).

Na początku czeka nas skalna wspinaczka, gdzie szlak zabezpieczony jest łańcuchem, następnie zakosami kamienną dróżką pośród świerków dochodzimy do wejścia jaskini Obłazkowej. Idąc szlakiem dalej dojdziemy do Jaskini Mylnej - zalecamy zwiedzanie obu tych jaskiń za jednym razem. Jaskinia Obłazkowa cienkimi przesmykami łączy się z Jaskinią Mylną i Jaskinią Raptawicką tworząc system jaskiń Pawlikowskiego, jednak nie przedostaniemy się bezpośrednio do tych jaskiń.

Uwaga: niezbędna latarka!

Źródło: visitmalopolska.pl

INFORMACJE PRAKTYCZNE
Czas zwiedzania:do 20 min.
Temperatura powietrza:niska, wyczuwalny przewiew
Długość korytarzy jaskini:ok. 120 m
Długość ścieżki turystycznej:ok. 20 m
Głębokość:5 m
Wysokość otworu:1098 m n.p.m.
Sposób zwiedzania:samodzielnie
Dostępność:jest otwarta przez cały rok
Trudności w zwiedzaniu:- zimą podejście do jaskini może być oblodzone
- konieczne własne źródło światła
Oświetlenie:brak
Zalecany ubiór:wygodne, solidne obuwie i ciepła odzież
Opłaty:do jaskini wstęp bezpłatny jednak należy wykupić bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego (kasa przy wylocie Doliny Kościeliskiej w Kirach lub przez Internet
Uwagi:ze względu na bezpieczeństwo nie należy wybierać się do jaskini samotnie
Organizator zwiedzania:Centrum Przewodnictwa Tatrzańskiego, 34-500 Zakopane, ul. Chałubińskiego 42a

 

Trasa prowadząca do Jaskini Obłazkowej z parkingu u wylotu Doliny Kościeliskiej w Kirach

Historia

Jaskinia Obłazkowa znana była góralom od dawna. Obiektem masowo odwiedzanym przez tatrzańskich turystów, w tej części, do której docierało światło słoneczne, stała się w 1886 r., gdy doprowadzono ścieżkę do Jaskini Mylnej. Rok później powstał pierwszy opis Jaskini Obłazkowej autorstwa Jana Gwalberta Pawlikowskiego.

Pawlikowski zanotował: "Zbocze Raptawickiej Turni częściowo zarośnięte częściowo usypiste obsadzone turniami, zowią juhasi "Oblazki". Stąd grota Obłazkowa, która ma 39 metrów". Obłazić w gwarze podhalańskiej, znaczy tyle, co obchodzić, omijać. Zatem obłaz to trudny, niedostępny fragment terenu, który trzeba obejść. Podobną etymologię ma nazwa skały Obłazowej w dolinie Białki na Podhalu (notabene w niedostępnej dla turystów grocie, która tam się znajduje, odkryto w latach 80. XX w. najstarszy na świecie bumerang, wykonany z mamutowego ciosu przed 30 tys. lat).

Jaskinia Obłazkowa, zwana także Obłazkowa Jamą, jest najkrótszą z trzech Jaskiń Pawlikowskiego (pozostałe to Mylna i Raptawicka). Z Jaskinią Mylną tworzy jeden system jaskiniowy. Geneza obydwu jaskiń jest zatem taka sama: zostały wymyte w wyniku krasowej działalności Potoku Kościeliskiego.

Do jaskini prowadzi otwór o wysokości 9 m i szerokości 2 m. Zimą w pobliżu wejścia tworzą się imponujące formy lodowe. Ich powstawanie wiąże się ze stratyfikacją powietrza: najchłodniej jest przy dnie jaskini, gdzie lodowe "konstrukcje" mogą przetrwać, gdyż wraz z wysokością temperatura powietrza rośnie i pod stropem jest najcieplej.

Komorę wstępną rozjaśnia światło dzienne. Podobnie jak w całej jaskini, nie ma tu szaty naciekowej. Namulisko budują piaski, żwiry i otoczaki przyniesione przez przepływającą wodę. Dzisiaj jaskinia jest już sucha.

Z Sali Wstępnej wychodzą dwa krótkie korytarzyki, które łączą się w korytarz o długości 28 m, prowadzący w stronę północno-wschodnią. Powstał on wzdłuż szczeliny i kończy się dwoma krótkimi i niskimi ciągami, doprowadzającymi do Sali Końcowej. Małe boczne odgałęzienia w sali są ślepe, a na jej dnie zalegają wielkie fragmenty skalne - wanty. Stąd wraca się do Sali Wstępnej i opuszcza jaskinię.

Źródło: Szewczykowie R.I., Jaskinie. Polska, Czechy, Słowacja., Carta Blanca 2009

Literatura

Poniżej polecane przez nas publikacje rozszerzające opisywaną w artykule tematykę:

Dokonując zakupu publikacji przez kliknięcie w powyższe linki, wspierasz rozwój serwisu Odtur.pl. Dzięki temu będziemy mogli tworzyć jeszcze więcej darmowych treści dla naszych czytelników. Dziękujemy!

Zaktualizowano 27 dni temu

Inne obiekty znajdujące się w:
Jaskinie Pawlikowskiego

Dane teleadresowe

Dolina Kościeliska
34-511 Kościelisko
place
49.239352, 19.8610818Skopiowano do schowka
N49º14'21.667", E19º51'39.894"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Punkt widokowy
Miejsce/obiekt z którego rozpościera się bardzo dobry widok na okolicę.
Podziemna trasa turystyczna
Miejsce/obiekt udostępniający do zwiedzania podziemną trasę turystyczną.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Tatry Zachodnie