Grodzisko w Złotym Potoku

Nr w rejestrze zabytków:
A-247/1978
Data powstania obiektu: IX w.

Grodzisko skalno-wyżynne położone na skalnym wzgórzu, na prawym brzegu źródłowego odcinka rzeki Wiercicy. Grodzisko wieloczłonowe z częścią centralną zlokalizowaną w obrębie skalnego „ogrójca” przy urwistej krawędzi wzgórza, przewyższającego poziom doliny Wiercicy o ponad 45 metrów. Poniżej „ogrójca” dwa podgrodzia oddzielone od siebie wałem i fosą. Całość otoczona podwójnym wałem od strony wschodniej, północno-wschodniej i północnej oraz czterema wałami od strony południowej o najdogodniejszym dostępie.

Pełny program obronny obiektu składa się z 6 linii i jest jednym z najbardziej rozwiniętych wczesnośredniowiecznych systemów obronnych w Polsce. Obwód wałów zewnętrznych wynosi ponad 700 metrów, a całość założenia obejmuje obszar o powierzchni ponad 2 ha, z czego wnętrze grodu zajmuje 1,8 ha.

Gród w Złotym Potoku wzniesiony został prawdopodobnie w IX wieku i funkcjonował w IX–X wieku w okresie późno plemiennym. Stanowił element większego systemu osadniczo-administracyjno-obronnego rozmieszczonego w pasie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Stopień rozpoznania obiektu jest znikomy, poza archeologicznymi badaniami sondażowymi w latach 60. XX wieku nie prowadzono żadnych innych prac badawczych. Być może, podobnie jak kilka innych grodów tego samego systemu, miał charakter refugialny. Poniżej grodu, na przeciwnym brzegu Wiercicy funkcjonowała w X–XI wieku osada.

Źódło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 3 lata temu

Dane teleadresowe

Kościuszki
42-253 Złoty Potok
place
50.692329, 19.417832Skopiowano do schowka
N50º41'32.384", E19º25'4.195"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.