Pozostałości murów miejskich w Białej

Nr w rejestrze zabytków:
N/78 z 23.10.1954; 546/59 z 19.02.1959
Data powstania obiektu: XV w.

Fragmenty gotyckich murów miejskich z basztami w Białej z XV w.

Powstanie murów obronnych można określić, jedynie na podstawie cech technologicznych, na czas od ostatniej ćwierci XIII wieku do początku wieku XIV . Budowa murów trwała dłuższy czas i miała kilka etapów. Świadczą o tym m.in. odmienne wątki murów (wątek gotycki – jednowózkowy i wątek wendyjski –dwuwózkowy) oraz liczne strzępie dostawianego muru. Mury są zróżnicowane pod względem grubości. W okolicach Bramy Prudnickiej mury mają grubość 1,4 m, w pozostałych partiach ok. 0,9 m. Wysokość zachowanych części sięga przeciętnie ok. 3,5 m. Najstarsze średniowieczne partie murów wykonane zostałymz cegły na cokole z łamanych kamieni narzutowych i otoczaków. Spojone są zaprawą piaskowo-wapienną, koloru cytrynowo-żółtawego z widocznymi drobinami niezlasowanego wapna. W początkowej fazie najmocniejszy mur został wykonany i wykończony w części południowej. Brama Prudnicka składała się z podwójnego muru, a obecna wieża przybramna została, przynajmniej w dolnych partiach, wykonana wraz z murem. Pierwsza pisemna wzmianka o murach pochodzi z 1502 roku i dotyczy ich remontu. Prawdopodobnie mury naprawiono jedynie prowizorycznie, uzupełniając je o nadwieszone baszty. Mury przeszły tylko w części północno-wschodniej remont nowożytny (zapewne w XVII wieku), o czym świadczą niderlandzkie wątki w górnych partiach tego muru. Obecnie są zachowane w ruinie z niewielkimi przerwami wokół całego obwodu miasta. W obwodzie murów pozostało zachowane w nieregularnych odstępach osiem baszt półokrągłych oraz jedna prostokątna.

Źródło: turystyka.biala.gmina.pl

Zaktualizowano 4 lata temu

Dane teleadresowe

Wałowa
48-210 Biała
place
50.385255, 17.661907Skopiowano do schowka
N50º23'6.918", E17º39'42.865"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Płaskowyż Głubczycki