Góra Kalenica (964 m n.p.m.)
Kalenica, niem. Turnberg (964 m n.p.m.) – szczyt w środkowej części Gór Sowich; trzeci pod względem wysokości po Wielkiej (1015 m n.p.m.) i Małej Sowie (972 m n.p.m.).
Szczyt zbudowany jest z prekambryjskich gnejsów i migmatytów. Pokryty jest rumowiskiem skalnym. Ponadto w masywie Kalenicy występują skałki, z których największe noszą nazwę Dzikie Skały.
Na szczycie znajduje się stalowa wieża widokowa, dzięki której można podziwiać panoramę Bielawy, Jugowa i okolic. Została wykonana w Bielawie w 1932 roku, a na szczycie Kalenicy zmontowana w 1933 roku. Budowę wieży sfinansowało Eulengebirgsverein (Towarzystwo Sowiogórskie) i nazwało na cześć marszałka Hindenburga – Hindenburgturm.
Na zboczach położony jest skarłowaciały las bukowy – rezerwat "Bukowa Kalenica".
W latach 60. XX wieku na szczycie Kalenicy, obok wieży widokowej, nad naziemnym punktem geodezyjnym stała wysoka trójsłupowa drewniana wieża triangulacyjna.
Kalenica po wybudowaniu na jej szczycie wieży nosiła przez pewien okres nazwę Turmberg (Góra wieża) – nazwę tą można spotkać na przedwojennych mapach i w opracowaniach. Wcześniej Kalenica nosiła nazwę Kuhberg (Krowia Góra).
Źródło: wikipedia.pl