Jezioro Bystrzyckie (Lubachowskie )

Jezioro Bystrzyckie (Jezioro Lubachowskie) – jezioro zaporowe położone w dolinie przełomu Bystrzycy w województwie dolnośląskim powiat wałbrzyski, gmina Walim.

Powierzchnia jeziora wynosi 0,5 km² i pojemność około 8 mln m³, powstałe na początku XX wieku po zbudowaniu powyżej Lubachowa na rzece Bystrzycy Kamiennej zapory o wysokości 44 m. Zbiornik ma około 3,2 km długości, jego szerokość nie przekracza 480 m (średnio około 300 m).

Zapora, zbiornik i okolica stanowią atrakcję turystyczną Gór Sowich. Najbliżej położone wsie: Zagórze Śląskie, Michałkowa, Lubachów.

Nieopodal znajdują się podziemne wyrobiska kompleksu Riese z II wojny światowej, a na górującej nad jeziorem górze Choina znajdują się ruiny Zamku Grodno. Nad brzegiem znajduje się ośrodek wypoczynkowy i restauracja „Wodniak” (od maja 2012 roku trwają prace remontowe obu obiektów prowadzone przez nowego właściciela).

W 2015 jezioro zostało udostępnione do kąpieli.

Kładka dla pieszych
Stalowa kładka dla pieszych łącząca brzegi jeziora została wybudowana w 1968 roku przez nieistniejącą już „Hutę Szkła Wałbrzych”. Początkowo głównym jej przeznaczeniem było skrócenie drogi miejscowej ludności, ale bardzo szybko stała się atrakcją turystyczną. Przeprawa została wykonana jako konstrukcja wisząca.

W maju 2010 roku kładka została zamknięta z powodu złego stanu technicznego i poddana pracom remontowym. Została ponownie udostępniona w roku 2013, jednak planowane jest jej zastąpienie nowym obiektem.

W marcu 2018 rozpoczęła się rozbiórka starej przeprawy. Oddanie do użytku nowego obiektu planowane było na jesień 2018.

Prace przesunęły się w czasie i kładkę ostatecznie oddano do użytku w sierpniu 2019.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 10 dni temu

Dane teleadresowe

58-321 Zagórze Śląskie
place
50.7527, 16.4299Skopiowano do schowka
N50º45'9.72", E16º25'47.64"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).