Dzwonnica przy Bazylice Narodzenia NMP w Chełmie

Nr w rejestrze zabytków:
A/586 z 24 sierpnia 1957
Data powstania obiektu: ok. 1878 r.

Dzwonnica przy Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – czterokondygnacyjny budynek wzniesiony przed 1878 r., wchodzący w skład zespołu katedralnego na Górze Zamkowej w Chełmie. Znajduje się ona po północno-zachodniej stronie katedry, obok Wysokiej Górki i mierzy ok. 40 m wysokości.

Zbudowano ją dla upamiętnienia zwycięstwa prawosławia po kasacie unii. Przeprowadzone wówczas przekształcenia architektoniczne miały nadać zespołowi budynków charakter bizantyjsko-prawosławny. Początkowo zaplanowana na rzucie krzyża greckiego. Pod koniec lat 30. XX wieku przebudowana, nadano jej wówczas kwadratowy kształt podstawy. W 1939 r. podwyższono ją o jedną kondygnację (według projektu Antoniego Forkiewicza). Zwieńczona hełmem latarniowym, na którego szczycie znajduje się berło z krzyżem. Zwieńczenie wzorowane było hełmami wież katedry.

Taras widokowy

Taras widokowy na dzwonnicy jest udostępniony zwiedzającym od 1 maja do początku września. Z tarasu można podziwiać piękną panoramę Chełma i okolic. Taras Widokowy jest ogólnie dostępny zwiedzającym w miesiącach letnich od poniedziałku do soboty w godzinach od 9:30 - 16:00 i w niedzielę od 14:00 - 16:00. Warto pamiętać, że o godzinie 12:00 na Anioł Pański dzwonnica ożywa na parę minut - uderzenia dzwonów mogą nadszarpnąć słuch zwiedzającym. Taras widokowy na dzwonnicy Kościoła Mariackiego w Chełmie jest dostępny w miesiącach letnich. W pozostałych okresach roku zainteresowane osoby bądź grupy mogą wejść po uprzednim ustaleniu w kancelarii parafialnej.

Dzwony
Na dzwonnicy wiszą 3 dzwony. Zostały one wykonane w pracowni przemyskiej ludwisarzy Felczyńskich.

Dzwon Maria - dzwon ważący 2155 kg, ufundowany w 1938 r., posiada płaskorzeźbę z repliką obrazu Najświętszej Maryi Panny Chełmskiej bez korony. Znajdował się też na nim patriotyczny napis, który skuli podczas okupacji ukraińscy nacjonaliści. Koszt dzwonu wynosił ok. 12000 zł, co wówczas było równowartością 12 ha ziemi.

Dzwon Stanisław - dzwon ważący 3000 kg, ufundowany w 1946 r., poświęcony przez bp. Stefana Wyszyńskiego. Ozdobiony inskrypcją (Poległym za wiarę i Polskę, bohaterom - męczennikom ziemi chełmskiej) i ryngrafem z wizerunkiem św. Stanisława oraz widokiem fasady Mauzoleum.

Dzwon Julian - dzwon ważący 1200 kg, ufundowany w 1946 r., poświęcony przez bp. Stefana Wyszyńskiego. Upamiętnia on pierwszego proboszcza parafii katolickiej, ks. J. Jakubiaka. Ozdobiony jest popiersiem proboszcza oraz wizerunkiem Matki Boskiej Chełmskiej (w koronie).

Mauzoleum Ofiar Terroru Hitlerowskiego i Stalinowskiego
W 1945 r. na parterze powstało Mauzoleum Ofiar Terroru Hitlerowskiego i Stalinowskiego. Dokonano również przebudowy, w wyniku której od frontu powstał arkadowy prześwit zabezpieczony kratą, przed którą ustawiono znicz, o podstawie krzyża maltańskiego wykonanego z kamienia, z napisem: Za Ojczyznę i Naród. Wewnątrz znajduje się konfesja oparta na 4 kolumnach toskańskich. Pod nią na cokole ustawiono urnę z prochami ofiar z miejsc straceń. Umieszczone są także tablice z czarnego marmuru z nazwiskami pomordowanych i miejscem ich kaźni. Przed Mauzoleum znajduje się metalowy krzyż poświęcony ks. Jerzemu Popiełuszce (wcześniej był krzyż drewniany, został on jednak zniszczony).

Źródło: wikipedia.pl / bazylika.net

Zaktualizowano 4 lata temu

Dane teleadresowe

Lubelska
22-100 Chełm
place
51.131860, 23.479606Skopiowano do schowka
N51º7'54.696", E23º28'46.582"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Punkt widokowy
Miejsce/obiekt z którego rozpościera się bardzo dobry widok na okolicę.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.