Kaplica św. Jana Chrzciciela na Polanie Chochołowskiej

Kaplica św. Jana Chrzciciela na Polanie Chochołowskiej - kaplica sw jana chrzciciela na polanie chocholowskiej 1
Kaplica św. Jana Chrzciciela na Polanie Chochołowskiej - 2024 polana chocholowska kaplica pw sw jana chrzciciela 5
Kaplica św. Jana Chrzciciela na Polanie Chochołowskiej - kaplica sw jana chrzciciela na polanie chocholowskiej 3
Kaplica św. Jana Chrzciciela na Polanie Chochołowskiej - 2024 polana chocholowska kaplica pw sw jana chrzciciela 1
Kaplica św. Jana Chrzciciela na Polanie Chochołowskiej - 2024 polana chocholowska kaplica pw sw jana chrzciciela 2
Kaplica św. Jana Chrzciciela na Polanie Chochołowskiej - 2024 polana chocholowska kaplica pw sw jana chrzciciela 4
Kaplica św. Jana Chrzciciela na Polanie Chochołowskiej - 2024 polana chocholowska kaplica pw sw jana chrzciciela 3
Kaplica św. Jana Chrzciciela na Polanie Chochołowskiej - kaplica sw jana chrzciciela na polanie chocholowskiej panoramio
Data powstania obiektu: 1958 r.
Opis

Kaplica na Polanie Chochołowskiej to drewniana kaplica pw. św. Jana Chrzcicicela znajdująca się pod lasem na wysokości 1150 m n.p.m., na górnym skraju Polany ChochołowskiejDolinie Chochołowskiej w Tatrach Zachodnich. Wybudowana jest w góralskim stylu z niemalowanych desek, kryta czarnymi, drewnianymi gontami. Jej kopuła zwieńczona jest krzyżem z surowego, nieheblowanego drzewa. Została wybudowana specjalnie dla serialu telewizyjnego „Janosik”. Po nakręceniu filmu pozostawiono ją i później została poświęcona, wyposażona, a przed kaplicą wyrównano teren i postawiono ławki.

Kaplicy na Polanie Chochołowskiej nadano imię św. Jana Chrzciciela. W sezonie turystycznym od 24 czerwca do października odbywają się w niej msze święte o godzinie 13. Obok kaplicy znajduje się niewielka zadaszona wiata i drewniany krzyż.

W kaplicy podczas górskich wędrówek modlił się nie jeden raz Karol Wojtyła. Rzesze górali co roku przychodzą tu na pasterkę. Tłumnie robi się tu także podczas odpustu na św. Jana Chrzciciela. Wielu nowożeńców wybiera to miejsce, by właśnie tu powiedzieć sobie sakramentalne „tak”.

Źródło: wikipedia.pl / zakopane.pl

Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego

 

1) Pieszo

Na wszystkich szlakach w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) konieczne jest posiadanie ważnego biletu wstępu do TPN, również w miejscach, gdzie TPN nie prowadzi stacjonarnej sprzedaży biletów. Zmiana ta została wprowadzona odkąd udostępniono internetowy system sprzedaży biletów dostępny na stronie https://tpn.gov.pl/wstep-do-parku lub przez aplikację mobilną Skycash / Mpay albo w innym punkcie biletowym stacjonarnym - sprawdź gdzie stacjonarnie kupisz bilet do TPN.

Warto zakupić bilet przed ruszeniem w Tatry, gdyż posiadając bilet online można uniknąć kolejek przy kasach i wskazać kasjerowi już posiadany bilet. Wystarczy zapisać zakupiony bilet w formacie PDF w urządzeniu mobilnym lub wydrukować w celu okazania do kontroli.

 

Uwaga: W Dolinie ChochołowskiejDolinie Lejowej opłaty za wstęp pobiera ich właściciel, tj. Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Honorowane są jednak także bilety zakupione online na stronach internetowych TPN.

 

2) Rower

Turystykę rowerową w TPN można uprawiać tylko na udostępnionych do tego celu szlakach lub drogach. Większość udostępnionych tras to jednocześnie szlaki turystyczne lub drogi publiczne. Na szlakach obowiązuje zakaz poruszania się na hulajnogach, hulajnogach elektrycznych, monocyklach itp. W Dolinie Chochołowskiej za wjazd rowerem pobierana jest dodatkowa opłata.

 

3) Pies

W TPN obowiązuje zakaz wprowadzania psów, a jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, której właścicielem jest Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Szlakiem prowadzącym dnem doliny do schroniska, gdzie w większości obowiązuje ochrona krajobrazowa, można wejść z psem. Z psem można również spacerować Drogą pod Reglami. Należy pamiętać, że musi on być prowadzony na smyczy!

Historia

Kaplicę wybudowano w 1958 r. dla górali, którzy wówczas na Polanie Chochołowskiej wypasali owce. Przy kaplicy kręcono scenę ujęcia Janosika. Kaplicy nadano imię św. Jana Chrzciciela. Obok kaplicy jest krzyż. Postawiono go w 2003 r. na pamiątkę pobytu Jana Pawła II na Polanie Chochołowskiej w 1983 r. Karol Wojtyła bywał tutaj wcześniej wielokrotnie. Obok kaplicy ustawiono ławki.

Źródło: wikipedia.pl

Msze Święte

Porządek Mszy Świętych w kaplicy na Polanie Chochołowskiej:

  • niedziela (od 24 czerwca do końca września): 13:00,
  • odpust w ostatnią niedzielę czerwca,
  • Msze Święte odprawiane rónież w czasie Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy.
Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

Dolina Chochołowska
34-512 Dolina Chochołowska
place
49.238750, 19.792674Skopiowano do schowka
N49º14'19.5", E19º47'33.626"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.