Data powstania obiektu: 1945 r.
Opis

Latarnia Morska Kołobrzeg jest to latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku, nad Zatoką Pomorską położona w mieście Kołobrzeg, w województwie zachodniopomorskim.

Latarnia znajduje się pomiędzy Latarnią Morską Niechorze (ok. 34 km na zachód), a Latarnią Morską Gąski (około 22 km na wschód).

Latarnia jest administrowana przez Urząd Morski w Słupsku i jest udostępniona do zwiedzania.

W roku 2001 Urząd Miasta Kołobrzeg będący właścicielem obiektu podjął decyzję o gruntownym remoncie latarni. Dotyczyło to wykonania prac remontowo – konserwatorskich na własny koszt. W ramach remontu zostały wykonane następujące prace:

  • wymiana posadzki fortu,
  • wykopanie i odtworzenie "suchej fosy” wokół fortu,
  • adaptacja jednej z sal na tawernę,
  • zbicie cementowych tynków i odtwarzanie pierwotnego wyglądu dwóch pozostałych sal (wystawy tematyczne).

Dane techniczne:

  • Położenie: 54°11'17" N 15°33'22" E
  • Wysokość wieży: 26 m
  • Wysokość światła: 36 m n.p.m.
  • Zasięg nominalny światła: 16 Mm (29,6 km)
  • Sektor widzialności światła: 079,5°-242°(162,5°)
  • Charakterystyka światła: Błyskowe
  • Światło: 1 s
  • Przerwa: 2 s
  • Okres: 3 s

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Po raz pierwszy światło zapalane dla celów nawigacyjnych pojawiło się w Kołobrzegu w 1666 roku. Wykorzystywano do tego celu wieżyczkę budynku zarządu portu. Światło to było zapalane tylko okazjonalnie w czasie zawijania statków do portu. W późniejszym czasie światło zapalano na falochronie.

W II połowie XIX wieku do wskazywania statkom drogi wykorzystywano, zasilaną olejem, lampę z soczewką Fresnela umieszczoną na wysokości około 8 m n.p.m. o zasięgu około 6 NM.

W 1899 roku wybudowano w technice ryglowej nowy budynek przeznaczony na stację pilotów, z wysoką na 25 m wieżą, wykorzystywaną jako latarnia morska. Zasięg tej latarni wynosił 8 Mm, a źródło światła znajdowało się na wysokości 14 m n.p.m.

W 1909 roku lekki budynek ryglowy zastąpiono solidniejszą budowlą z cegły. Zasięg latarni wzrósł do 12 Mm, a zasilane gazem światło żarowe znalazło się na wysokości 25 m n.p.m.

W 1945 roku latarnię wysadzili niemieccy saperzy, ponieważ stanowiła doskonały punkt orientacyjny dla polskich artylerzystów podczas walk o Kołobrzeg w marcu 1945 roku.

Wkrótce po zakończeniu działań wojennych przystąpiono do budowy nowej latarni, a dokładnie w 1947 roku. Wybudowano ją w nieco innym miejscu, wykorzystując fundamenty potężnych zabudowań fortecznych (poprzednia latarnia stała przed fortem, obecna stoi na jego głównej platformie) i stanowi jednocześnie pomnik zwycięstwa nad Niemcami, co sugeruje znajdująca na niej tablica ze słowami: "Bohaterom poległym w walce z najeźdźcą hitlerowskim o wolność i niepodległość..."

W latach 1979–1981 dokonano kapitalnego remontu latarni, wymieniając między innymi laternę oraz schody.

W 2005 r. stylizowany wizerunek latarni morskiej w Kołobrzegu znalazł się na rewersie monety okolicznościowej NBP o nominale 2 zł. W 2008 r. Urząd Miasta Kołobrzeg wydał monetę 7 Kołobrzeżanek, na której znalazł się stylizowany wizerunek latarni morskiej z dwoma konikami morskimi.

Źródło: wikipedia.pl

Zwiedzanie

Latarnia Morska Kołobrzeg dostępna jest do zwiedzania przez cały rok.

Godziny otwarcia:

  • kwiecień - czerwiec: codziennie od 10:00 do 17:00,
  • lipiec - sierpień: codziennie od godz. 10:00 do zachodu słońca,
  • wrzesień - październik: codziennie od 10:00 do 17:00,
  • listopad - marzec: piątek, sobotę, niedzielę od 11:00 do 16:00.
Uwagi

Kołobrzeg to piękne i zadbane miasto, a apartamenty nad morzem są jednymi z najlepiej położonych na polskim wybrzeżu. Jedną z zalet Kołobrzegu jest fakt, że obiekty noclegowe w dużej mierze znajdują się zazwyczaj kilka minut od centrum miasta, portu, promenady, plaży i innych urokliwych miejsc tego miasta. Zaletą wielu apartamentów jest fakt, że wiele spośród nich oferuje dodatkowo basen, dostęp do siłowni, placu zabaw, czy salę gier dla najmłodszych.

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

Morska 1
87-100 Kołobrzeg
place
54.186334904, 15.5542802810669Skopiowano do schowka
N54º11'10.806", E15º33'15.409"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Punkt widokowy
Miejsce/obiekt z którego rozpościera się bardzo dobry widok na okolicę.
Zabytek techniki
Miejsce/obiekt zaliczone w skład zabytków techniki.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.

Powiązane artykuły W tych artykułach wspomnieliśmy o aktualnie oglądanej przez Ciebie atrakcji