Historyczna nazwa: Ruiny kościoła św. Jana w Olkuszu
Data powstania obiektu: XII w.

Pozostałości średniowiecznego grodziska, jakie znajdują się niespełna trzy kilometry na zachód od centrum Olkusza, do dziś stanowią zagadkę dla badaczy.

Po średniowiecznym grodzisku pozostała dobrze zachowana, głęboka fosa i dwa pierścienie ziemnych wałów. Gród miał kształt koła o średnicy 80 metrów. Przypuszcza się, że został założony w XII wieku i zniszczony na przełomie XIII i XIV wieku w trakcie rozbicia dzielnicowego. Podczas badań archeologicznych w warstwie spalenizny znaleziono między innymi groty strzał, ostrogi, fragmenty naczyń oraz liczne zabytki wykonane z miejscowego srebra i ołowiu datowane na XIII i XIV wiek. Prawdopodobnie jeszcze w XIV wieku na miejscu spalonego grodziska wybudowano gotycki kościół pod wezwaniem świetego Jana Chrzciciela. W XVI wieku kościół zamieniono na kaplicę, która przetrwała do XVIII wieku. Do naszych czasów zachowały się jedynie mury świątyni. W 1937 roku na murze kościoła ustawiono monument z krzyżem i tablicą przypominająca historię tej świątyni. W latach 60-tych XX wieku, dzięki działalności Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Olkuskiej, uratowano grodzisko i mury kościoła przed zasypaniem przez hałdy miejscowej kopalni rud cynku i ołowiu. Do dziś w pobliżu grodziska Stary Olkusz zachowały się ślady średniowiecznej eksploatacji górniczej.

Źródło: visitmalopolska.pl

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

Stary Olkusz 33
32-300 Olkusz
place
50.286124, 19.526959Skopiowano do schowka
N50º17'10.046", E19º31'37.052"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.