Dolina za Bramką
Dolina za Bramką to dolina reglowa w Tatrach Zachodnich znajdująca się pomiędzy Doliną Strążyską a Doliną Małej Łąki. Prowadzi przez nią zielony szlak turystyczny, który jest jednym z najkrótszych szlaków w Tatrach, gdyż ma niecałe 850 metrów długości w jedna stronę. Po dotarciu do końca trzeba zawrócić tą samą drogą, ale pomimo tego jest on niezwykle malowniczy. Spacer szlakiem zajmuje nie dłużej niż pół godziny. Trasa nie ma stromych podejść i jest idealna na krótki spacer z dziećmi. Początek szlaku do Doliny za Bramką znajduje się w okolicy zakopiańskich Krzeptówek, niedaleko Chaty Sabały. Aby tam dojść należy iść Drogą Pod Reglami.
Jest to jedna z dwóch dolinek Tatrzańskich, do których wejście jest bezpłatne – przy wejściu nie ma kasy biletowej Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Na trasie można podziwiać ciekawe formacje skalne, np. Jasiowe Turnie, a wzdłuż całej drogi płynie Potok zza Bramki, tworząc liczne kaskady. W dolinie znajdują się trzy jaskinie: Jasiowy Schron, Dziura w Jatkach oraz Schronisko w Dolinie za Bramką.
Dolina za Bramką ma powierzchnię ok. 100 ha i niecałych 2 km długości. Jej zbocza zbudowane są z wapieni i dolomitów. Porasta je las mieszany z dużym udziałem sosny (prawdopodobnie sadzonej). W dolnej części grzbietu Pośredniego Wierszyka (po zachodniej stronie) znajdują się Jasiowe Turnie – skałki o różnych, fantazyjnych kształtach. Dnem doliny płynie Potok zza Bramki, tworząc na wzniesieniach małe kaskady. W dolinie odkryto trzy jaskinie: Schronisko w Dolinie za Bramką oraz Jasiowy Schron i Dziurę w Jatkach. Bramka, od której dolina nosi nazwę, została w 1875 roku zburzona na polecenie Towarzystwa Tatrzańskiego w celu poszerzenia drogi. Obecnie tylko wewnątrz doliny można obserwować bramki (miejsca, w których skały tworzą zwężenia dna doliny). Przed wojną istniał znakowany szlak turystyczny (tzw. Perć ponad Skałki) prowadzący z Doliny za Bramką przez grzbiet do Doliny Strążyskiej. Obecnie dolina znajduje się w obszarze ochrony ścisłej Regle Zakopiańskie TPN-u i możliwe jest jedynie przejście znakowanym szlakiem dolnej części doliny. Z rzadkich w Polsce roślin występują tutaj m.in. storzan bezlistny (ostatnio nie potwierdzono jego występowania, na opisanym stanowisku wyginął) i jarząb nieszpułkowy.
Naprzeciwko wylotu doliny, na wzgórzu o wysokości 912 m n.p.m. znajduje się zabytkowa Chałupa Sabały, w której mieszkał słynny Sabała.
Źródło: wikipedia.pl / visitmalopolska.pl
Jest środkową, największą z trzech dolin wciętych w północne stoki Łysanek (pozostałe to Suchy Żleb i Mały Żlebek). Jej wschodnie obramowanie tworzy północno-wschodni grzbiet Łysanek i odgałęziający się od niego Samkowy Grzbiet oddzielający ją od Suchego Żlebu. Od zachodu stoki doliny tworzy północno-zachodni grzbiet Łysanek oraz jego odnoga – grzbiet Pośredniego Wierszyka oddzielający ją od Małego Żlebka. W górnej części dolina nieco zakręca i rozwidla się na dwa ramiona, którymi są Dolinka spod Jatek i Dolinka spod Łysanek. Uchodzi na wysokości ok. 920 m n.p.m. do Rowu Zakopiańskiego, powyżej należącego do Zakopanego osiedla Stare Krzeptówki.
Źródło: wikipedia.pl
Przez Dolinę za Bramką przebiegają następujące szlaki turystyczne:
- szlak turystyczny zielony – odchodzący od Drogi pod Reglami zielony szlak, kończący się ślepo w miejscu rozwidlenia doliny. Czas przejścia: 25 min, ↓ 20 min.
Inne obiekty znajdujące się w:
Tatry Reglowe
- Dolina Białego
- Dolina Chochołowska
- Dolina Jaworzynka
- Dolina Kościeliska
- Dolina ku Dziurze w Zakopanem
- Dolina Lejowa
- Dolina Małej Łąki
- Dolina Olczyska
- Dolina Strążyska
- Dolina za Bramką
- Dolinka Chłabowska
- Droga Oswalda Balzera
- Droga pod Reglami w Kościelisku
- Droga pod Reglami w Zakopanem
- Gęsia Szyja (1489 m n.p.m.)
- Hotel górski PTTK Kalatówki
- Krokiew (1378 m n.p.m)
- Mała Kopa Królowa (1577 m n.p.m.)
- Mały Kopieniec (1167 m n.p.m.)
- Nosal (1206 m n.p.m.)
- Olczyska Polana
- Przysłop Miętusi (1190 m n.p.m.)
- Ścieżka nad Reglami w Kościelisku
- Staników Żleb
- Suchy Wierch (1428 m n.p.m.)
- Tatrzański Park Narodowy
- Wielki Kopieniec (1328 m n.p.m.)
- Wodospad Siklawica
- Wyżnie Stanikowe Siodło