Mała Kopa Królowa (1577 m n.p.m.)
Mała Kopa Królowa (1577 m n.p.m.) to wzniesienie we wschodniej części pogranicza Tatr Reglowych i Tatr Zachodnich, znajdujące się w grzbiecie odgraniczającym od siebie Dolinę Jaworzynkę i Dolinę Suchej Wody Gąsienicowej. Mała Kopa Królowa znajduje się w długiej północno-wschodniej grani Kasprowego Wierchu pomiędzy Kopą Magury (1704 m), oddzielona od niej Magurską Przełęczą (ok. 1570 m), a Wielką Kopą Królową (1531 m), od której oddzielona jest Przełęczą między Kopami (1499 m). Południowo-wschodnie stoki Małej Kopy opadają na Królową Rówień. Stoki wschodnie i północno-wschodnie opadają do górnej części Doliny Olczyskiej. W zachodnim kierunku odchodzi zarośnięty kosodrzewiną i lasem grzbiet oddzielający od siebie dwa górne odgałęzienia doliny Jaworzynki: Długi Żleb i Żleb pod Czerwienicą.
Wielka i Mała Kopa Królowa zbudowane są z wapieni. Mała Kopa Królowa ma charakter trawiasto-kosodrzewinowy. Jedynie stoki nad Żlebem pod Czerwienicą są prawie całkowicie pozbawione roślinności i mają czerwonawe zabarwienie. Jest to częściowo naturalne, spowodowane dużą stromością tych stoków, a częściowo jest to skutek prowadzonych tutaj dawniej prac górniczych. W latach 1766–1871 znajdowały się tutaj najwydajniejsze w Tatrach kopalnie rudy żelaza, założone za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Stoki Małej Królowej Kopy były dawniej wypasane i należały do dwóch hal: Hali Królowej i Hali Jaworzynki.
Źródło: wikipedia.pl
Choć Wielka Kopa Królowa jest o 46 m niższa od Małej Kopy Królowej, niekonsekwencja w nazewnictwie jest jedynie pozorna. Wielka Kopa ma większą wysokość względną i jest masywniejsza, zwłaszcza ze strony Królowej Równi – a to właśnie tamtejsi górale nadali nazwy okolicznym szczytom. Pasterze z Hali Jaworzynki Wielką Kopę nazywali po prostu Kopą Królową, Mała Kopa Królowa nie została przez nich nazwana. Dalsza część nazwy Małej Kopy Królowej, podobnie jak wielu innych obiektów w tym rejonie, pochodzi od nazwiska góralskiego Król, dawnych właścicieli Hali Królowej. Walery Eljasz-Radzikowski w 1873 r. pisał: „Królewskie miano dostało się dwóm czubom góry od jej właściciela, Podhalanina co się zowie Królem”. Przekręcenie nazwy na „Kopa Królowej” jest błędne.
Na szczyt Małej Kopy Królowej nie prowadzi bezpośrednio żaden szlak turystyczny, przechodzą one natomiast zboczami tego wzniesienia:
- szlak turystyczny niebieski – niebieski szlak prowadzący z Kuźnic przez Boczań, Skupniów Upłaz i Przełęcz między Kopami, a stąd dalej wschodnimi zboczami Małej Kopy Królowej do „Murowańca”.
- Czas przejścia z Kuźnic na przełęcz: 1:40 h, ↓ 1:10 h
- Czas przejścia z przełęczy do Murowańca: 20 min, z powrotem 25 min
- szlak turystyczny żółty – północnymi zboczami Małej Kopy Królowej przebiega żółty szlak z Kuźnic przez dolinę Jaworzynkę na Przełęcz między Kopami. Czas przejścia: 1:40 h, ↓ 1:10 h
Źródło: wikipedia.pl
Inne obiekty znajdujące się w:
Dolina Jaworzynka
- Mała Kopa Królowa (1577 m n.p.m.)
- Polana Jaworzynka
- Punkt kasowy TPN w Dolinie Jaworzynki
Inne obiekty znajdujące się w:
Tatry Reglowe
- Dolina Białego
- Dolina Chochołowska
- Dolina Jaworzynka
- Dolina Kościeliska
- Dolina ku Dziurze w Zakopanem
- Dolina Lejowa
- Dolina Małej Łąki
- Dolina Olczyska
- Dolina Strążyska
- Dolina za Bramką
- Dolinka Chłabowska
- Droga Oswalda Balzera
- Droga pod Reglami w Kościelisku
- Droga pod Reglami w Zakopanem
- Gęsia Szyja (1489 m n.p.m.)
- Hotel górski PTTK Kalatówki
- Krokiew (1378 m n.p.m)
- Mała Kopa Królowa (1577 m n.p.m.)
- Mały Kopieniec (1167 m n.p.m.)
- Nosal (1206 m n.p.m.)
- Olczyska Polana
- Przysłop Miętusi (1190 m n.p.m.)
- Ścieżka nad Reglami w Kościelisku
- Staników Żleb
- Suchy Wierch (1428 m n.p.m.)
- Tatrzański Park Narodowy
- Wielki Kopieniec (1328 m n.p.m.)
- Wodospad Siklawica
- Wyżnie Stanikowe Siodło