Grupy obiektów:Tatry Reglowe
Opis

Dolina Strążyska dolina reglowa w polskich Tatrach Reglowych, położona pomiędzy Doliną ku Dziurze a Doliną za Bramką. Właściwa nazwa doliny pochodzi od słowa strąga, w gwarze podhalańskiej oznaczającego rodzaj zagrody przeznaczonej do dojenia owiec. Prez dolinę przebiega szlak turystyczny oznaczony kolorem czerwonym prowadzący bezpośrednio w kierunku Giewontu. Wylot Doliny Strążyskiej znajduje się na wysokości 900 m przy Drodze pod Reglami, na przedłużeniu zakopiańskiej ul. Strążyskiej, a sama dolina prowadzi aż do ścian masywu Giewontu ograniczającego ją od południowej strony.

Zachodnie obramowanie Doliny Strażyskiej tworzą Grzybowiec i Łysanki z Samkową Czubą, wschodnie odchodzący od Juhaskiej Kopy w Długim Giewoncie skalny filar, dalej grzbiet od Wyżniej Suchej Przełęczy do Niżniej Suchej Przełęczy, Suchy Wierch, Sarnia Skała i jej grzbiet Grześkówki. Grzbiet Styrżnika dzieli górną część Doliny Strążyskiej na dwie mniejsze dolinki stanowiące jej górne piętro: wschodnią Dolinę Wielkiej Równi i zachodnią Małą Dolinkę. Główna część doliny posiada jeszcze kilka bocznych odgałęzień: Samkowy Żleb, Dolina Grzybowiecka, Koński Żleb i Sarni Żleb.

Dolina powstała w wyniku uskoku tektonicznego przecinającego w tym miejscu, poczynając od Żlebu Kirkora całe regle. Ma powierzchnię ok. 4 km² i długość 3 km. W całości zbudowana jest ze skał osadowych. Dolinę porastają lasy, jednak na obu jej stromych zboczach widać liczne skaliste turnie. Najbardziej wybitne i posiadające własne nazwy to Kominy Strążyskie, Skała Jelinka, Kapelusze, Kiernia, Czarna Turnia. Dnem doliny płynie wartki Strążyski Potok. Józef Ignacy Kraszewski pisał o dolinie: „kraj milczenia i marzenia, a tak piękny”. Obecnie nic nie straciła na swojej urodzie, krajem milczenia jest już jednak bardzo rzadko, jest bowiem jedną z najliczniej odwiedzanych dolin tatrzańskich (ok. 6% całej frekwencji Tatr).

0,5 km od wylotu doliny znajduje się polana Młyniska, na której stoi leśniczówka TPN. W górnej części doliny położona jest niewielka Polana Strążyska, na której znajdują się dwa szałasy, bufet i duży głaz nazwany przez dawnych turystów Sfinksem. Na polanie skrzyżowanie szlaków turystycznych.

Dawniej dolina była wypasana, wchodziła w skład Hali Strążyskiej. Najstarsze odnalezione dokumenty wzmiankujące o dolinie pochodzą z 1605 r., a nazwa Strążyska pojawia się już w 1669 r. W 1961 r. polanę przejął TPN i pasterstwo zlikwidowano. Droga przez dolinę została wykonana przez dwór zakopiański i Towarzystwo Tatrzańskie w latach 1893–1896.

Dolina Strążyska jest bardzo popularnym celem turystów, ze względu na jej dużą atrakcyjność, a także dlatego, że prowadzi tędy szlak turystyczny na Giewont. U wylotu doliny znajduje się willa „Roma” i parking, dojeżdżają też tutaj busy.

Mimo bliskości Zakopanego i masowego ruchu turystycznego w dość dobrym stanie zachowały się lasy. Na Samkowej Czubie i na Grześkówkach są jeszcze płaty pierwotnego lasu bukowo-jodłowego i występują z rzadka cisy. Północne ściany Giewontu porasta bogata flora roślin wapieniolubnych. Stwierdzono w dolinie występowanie takich rzadkich w Polsce roślin, jak: jarząb nieszpułkowy, rozrzutka alpejska, sosna drzewokosa, tojad Kotuli, irga kutnerowata, złoć mała.

Źródło: wikipedia.pl / visitmalopolska.pl

Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego

 

1) Pieszo

Na wszystkich szlakach w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) konieczne jest posiadanie ważnego biletu wstępu do TPN, również w miejscach, gdzie TPN nie prowadzi stacjonarnej sprzedaży biletów. Zmiana ta została wprowadzona odkąd udostępniono internetowy system sprzedaży biletów dostępny na stronie https://tpn.gov.pl/wstep-do-parku lub przez aplikację mobilną Skycash / Mpay albo w innym punkcie biletowym stacjonarnym - sprawdź gdzie stacjonarnie kupisz bilet do TPN.

Warto zakupić bilet przed ruszeniem w Tatry, gdyż posiadając bilet online można uniknąć kolejek przy kasach i wskazać kasjerowi już posiadany bilet. Wystarczy zapisać zakupiony bilet w formacie PDF w urządzeniu mobilnym lub wydrukować w celu okazania do kontroli.

 

Uwaga: W Dolinie ChochołowskiejDolinie Lejowej opłaty za wstęp pobiera ich właściciel, tj. Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Honorowane są jednak także bilety zakupione online na stronach internetowych TPN.

 

2) Rower

Turystykę rowerową w TPN można uprawiać tylko na udostępnionych do tego celu szlakach lub drogach. Większość udostępnionych tras to jednocześnie szlaki turystyczne lub drogi publiczne. Na szlakach obowiązuje zakaz poruszania się na hulajnogach, hulajnogach elektrycznych, monocyklach itp. W Dolinie Chochołowskiej za wjazd rowerem pobierana jest dodatkowa opłata.

 

3) Pies

W TPN obowiązuje zakaz wprowadzania psów, a jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, której właścicielem jest Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Szlakiem prowadzącym dnem doliny do schroniska, gdzie w większości obowiązuje ochrona krajobrazowa, można wejść z psem. Z psem można również spacerować Drogą pod Reglami. Należy pamiętać, że musi on być prowadzony na smyczy!

Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne przebiegające przez Dolinę Strążyską:

  • szlak turystyczny czerwony Zakopane – Dolina Strążyska – Polana Strążyska – Przełęcz w Grzybowcu – Grzybowiec – Wyżnia Kondracka Przełęcz pod Giewontem. Odcinek Polana Strążyska – Przełęcz w Grzybowcu biegnie razem ze szlakiem czarnym:
    • Czas przejścia z Zakopanego na Polanę Strążyską: 40 min, ↓ 35 min
    • Czas przejścia z polany na Giewont: 2:35 h, ↓ 1:55 h
  • szlak turystyczny żółty do wodospadu Siklawica. Czas przejścia: 15 min w obie strony
  • szlak turystyczny czarny Ścieżka nad Reglami: Kuźnice – Czerwona Przełęcz – Polana Strążyska, potem razem ze szlakiem czerwonym na Przełęcz w Grzybowcu i dalej do Doliny Małej Łąki:
    • Czas przejścia z Czerwonej Przełęczy na Polanę Strążyską: 35 min, ↑ 50 min
    • Czas przejścia z Polany Strążyskiej na Wielką Polanę Małołącką: 1:10 h, z powrotem 1:05 h.
Trasa prez Dolinę Strążyską

Dolina Strążyska, jedna z reglowych dolin tatrzańskich, jako łatwo dostępna z centrum Zakopanego jest częstym celem spacerów turystów z każdej grupy wiekowej. Do jej wylotu możemy dojechać własnym transportem (liczne parkingi, w tym autokarowy) albo skorzystać z komunikacji miejskiej.

Spacer prze Dolinę Strążyską zapewnia wiele przeżyć estetycznych. Imponująca i budząca grozę, ponad 800-metrowa północna ściana Giewontu dominuje na końcu doliny. U jego stóp ma źródło niezwykle urokliwy wodospad Siklawica, znajdujący się raptem 15 minut od szlaku głównego doliny, to miejsce, którego nie można pominąć. Na Polanie Strążyskiej znajduje się herbaciarnia, gdzie można odpocząć, napić się kawy czy herbaty ciesząc wzrok pięknem błyszczącej grani Giewontu. Z Doliny Strążyskiej wyruszyć można również na Przełęcz w Grzybowcu, która prowadzi na Giewont lub Ścieżką nad Reglami na Sarnią Skałę z zachwycającą panoramą na Giewont, Długi Giewont, Krokiew i Zakopane.

U wejścia do doliny znajduje się budka, w której należy kupić bilet wstępu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego, a zaraz za nią tablice informacyjno-edukacyjne TPN-u oraz toalety. Wędrujemy dnem doliny, podziwiając drzewostan. Mamy tu do czynienia z żyzną buczyną karpacką. Po ok. 5 min. mijamy stojącą na polanie Młyniska leśniczówkę i niewielki podest, z którego można obserwować porośniętą ziołoroślami polanę oraz sztuczny zbiornik wodny – skupisko płazów. Wędrując dalej, docieramy w rejon skały Jelinka, skąd już niedaleko do Polany Strążyskiej. Warto zwrócić uwagę na nisko schodzącą w tym rejonie kosodrzewinę. Taki widok nie jest charakterystyczny dla pięter reglowych. Przed nami lekkie, niezbyt uciążliwe podejście i naszym oczom ukazuje się potężna 600-metrowa północna ściana Giewontu. Po chwili witani przez głaz zwany Sfinksem wchodzimy na północny skraj Polany Strążyskiej. Tu szlak, którym wędrujemy, skręca w prawo i dalej przez Przełęcz w Grzybowcu biegnie w rejon Giewontu. My jednak pozostajemy na dnie doliny i za czarnymi znakami kierujemy się w stronę bufetu oraz drewnianych ław, na których można odpocząć. Chcąc nieco przedłużyć wędrówkę, można pójść nieco dalej, gdzie początek ma niedługi szlak w kolorze żółtym wiodący w rejon często odwiedzanego wodospadu Siklawica (z Polany Strążyskiej 15 min.).

Informacje o trasie przez Dolinę Strążyską:

  • Dystans: 2,4 km
  • Czas przejścia: 1 godz.
  • Różnica wzniesień: 226 m↗ 2m↘
  • Najwyższy punkt: Siklawica - 1129 m n.p.m.
  • Szlak: czerwony, czarny, żółty

Źródło: zakopane.pl

Literatura

Poniżej polecane przez nas publikacje rozszerzające opisywaną w artykule tematykę:

Dokonując zakupu publikacji przez kliknięcie w powyższe linki, wspierasz rozwój serwisu Odtur.pl. Dzięki temu będziemy mogli tworzyć jeszcze więcej darmowych treści dla naszych czytelników. Dziękujemy!

Zaktualizowano 13 dni temu

Dane teleadresowe

Szlak pieszy czerwony
34-500 Zakopane
place
49.27040033984329, 19.93230202454993Skopiowano do schowka
N49º16'13.441", E19º55'56.287"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Tatry Reglowe

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.