Gubałówka (1126 m n.p.m)

Opis

Gubałówka (1123 m.n.p.m) to podłużne wzniesienie na Pogórzu Gubałowskim (Paśmie Gubałowskim) ograniczający od północy Rów Zakopiański (stanowiący część Rowu Podtatrzańskiego), w którym mieści się Zakopane. Od północy opada łagodnie ku wioskom takim jak Ząb, Suche, Nowe Bystre, Dzianisz. Z grzbietu na południe roztacza się wspaniały widok na Zakopane oraz część łańcucha Tatr, m.in. Czerwone Wierchy, Giewont, Kasprowy Wierch, Świnicę, Koszystą i fragment Tatr Bielskich. Dawniej południowe zbocze Gubałówki było mekką narciarzy. Obecnie fragmenty udostępnione są jako trasy narciarskie.

Gubałówka ma wysokość od 1120 m na wschodnim końcu do 1129 m na zachodnim końcu. Wznosi się w północno-zachodniej części Zakopanego. Po wschodniej stronie Gubałówki znajduje się miejscowość Ząb, a po zachodniej Gubałówka sąsiaduje z Butorowym Wierchem. U podnóża północnych stoków Gubałówki w dolinie potoku Bystrego położone jest Nowe Bystre. Nazwa Gubałówka pochodzi od znajdującej się na niej polany Gubałówka, tej zaś od nazwiska Gubała. Testament Jędrzeja Gadowskiego spisanego dnia 1 maja 1692 roku podaje pierwszą nazwę tego wzniesienia jako Antgua.

Gubałówka jest w dużym stopniu bezleśna. Z rzadkich w Polsce gatunków roślin stwierdzono tutaj występowanie storzana bezlistnego, prosienicznika plamistego i widlicza Isslera

Źródło: wikipedia.pl / zakopane.pl

Turystyka i rekreacja

Na Gubałówkę prowadzi kolej linowo-terenowa z Zakopanego wybudowana w 1938 roku, długości 1298 m oraz różnicy wysokości ok. 300 m., zmodernizowana w 2001 roku. Góra jest popularna wśród turystów odwiedzających Zakopane. Z jej grzbietu roztacza się panorama całych polskich Tatr i Zakopanego oraz Podhala, Pienin, Gorców i Beskidu Żywieckiego wraz z ich słowacką częścią. Z Gubałówki prowadzi spacerowy Szlak Papieski na Butorowy Wierch 1160 m, z którego można zjechać kolejką krzesełkową do Kościeliska. Na skutek sporów pomiędzy właścicielami gruntów na zboczu Gubałówki a Polskimi Kolejami Linowymi zjazd narciarski do dolnej stacji kolejki jest aktualnie niemożliwy.

Na górze znajdują się między innymi:

  • ośrodek narciarski Gubałówka, z trasami na Polanie Gubałówka, rynną snowboardową i snowparkiem;
  • żelazny krzyż wystawiony przez profesora Tytusa Chałubińskiego na pamiątkę jego pojednania z przyjacielem, Kazimierzem Krzywickim (często podaje się mylnie, że jest to wotum za opanowanie epidemii cholery);
  • liczne, czynne zimą, narciarskie wyciągi orczykowe prywatnych właścicieli;
  • zjeżdżalnia grawitacyjna;
  • przekaźnik radiowo-telewizyjny RTON Gubałówka z masztem o wysokości 102 m.

Źródło: wikipedia.pl

Trasa na Gubałówkę

Wycieczkę zaczynamy przy ul. Kościeliskiej, u wylotu ul. Krupówki. Kierujemy się na północ, w stronę dolnej stacji kolejki na Gubałówkę (z Krupówek przechodzimy przez jezdnię podziemnym przejściem).

Trasa wiedzie przez regionalny targ pod Gubałówką. To okazja do spróbowania oscypka, bundzu, redykołek oraz innych regionalnych produktów, a także obejrzenia rękodzieła ludowego. Targ kończy się placem, na którym mieści się dolna stacja kolejki linowo-terenowej na Gubałówkę. Na grzbiet możemy wyjechać wagonikiem (3,5 min) lub pójść piechotą szlakiem turystycznym, który bierze swój początek przy ul. Gładkie, a następnie prowadzi wzdłuż torów kolejki (ok. 1 godz.).

Kolej linowo-terenowa na Gubałówkę wybudowana została w 1938 roku. Obecnie należy do zespołu Polskich Kolei Linowych, podobnie jak m.in. kolej na Kasprowy Wierch. Długość trasy wynosi 1301 metrów, przewyższenie 300 metrów. Obok górnej stacji znajduje się również zjeżdżalnia grawitacyjna o długości przejazdu 700 metrów.

Proponujemy spacer grzbietem Gubałówki na zachód w stronę Butorowego Wierchu. Trasa zajmie nam około 40 minut. Przy ładnej pogodzie w trakcie przechadzki otworzy nam się widok nie tylko na Tatry, ale również na północ i północny zachód. Dostrzeżemy tam Babią Górę, pasmo Policy oraz fragment masywu Gorców. Znaczna część spaceru minie nam wśród regionalnych stoisk i restauracji. Około 900 metrów od górnej stacji kolei linowo-terenowej na Gubałówkę, po lewej stronie zobaczymy górną stację całorocznej kolei krzesełkowej Polana Szymoszkowa. Zimą korzystają z niej narciarze – jest to jeden z najbardziej popularnych kompleksów narciarskich w Zakopanem. Długość trasy: 1291 metrów, przewyższenie: 261 m. Przy dolnej stacji kompleksu Polana Szymoszkowa znajduje się kąpielisko geotermalne. Woda, która je wypełnia, pochodzi z odwiertu geotermalnego „Szymoszkowa GT1” i ma temperaturę około 30°C. Obiekt czynny jest tylko w lecie.

Idąc dalej grzbietem Gubałówki, dotrzemy do górnej stacji kolejki krzesełkowej Butorowy Wierch (ostatni odcinek wiedzie leśną drogą).

Butorowy Wierch (1160 m n.p.m.) to wzniesienie w Paśmie Gubałowskim pomiędzy Gubałówką a Palenicą Kościeliską. Możemy skorzystać z możliwości zjazdu dwuosobowym „krzesełkiem”. Długość trasy wynosi 1619 metrów, przewyższenie: ok. 320 m, czas jazdy kolejką 18 min.

Dolna stacja kolei krzesełkowej mieści się już na terenie Kościeliska – konieczny dłuższy spacer z powrotem do Zakopanego (do miejsca startu – ok. 30 minut).

Informacje o trasie:

Źródło: zakopane.pl

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

Droga Zubka
34-500 Zakopane
place
49.307395184486246, 19.936969073843727Skopiowano do schowka
N49º18'26.623", E19º56'13.089"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Atrakcje dla dzieci
Miejsce/obiekt posiadające w swojej ofercie atrakcje dla dzieci (np. kąpieliska, parki rozrywki, sale zabaw itp.).
Kawiarnia/bistro
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje kawiarnia, bistro itp.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Restauracja
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje restauracja, pizzeria itp.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Punkt widokowy
Miejsce/obiekt z którego rozpościera się bardzo dobry widok na okolicę.
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).
Pogórza Przedtatrzańskie

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.