Niesamowite zamki i pałace Dolnego Śląska. Jakie sekrety skrywają?
Zaktualizowano 18 dni temuPlanujesz wakacje w Polsce? Zastanawiasz się, jakie zabytki warto odwiedzić? Ciekawym pomysłem może okazać się organizacja wycieczki Europejskim Szlakiem Zamków i Pałaców, na którym znajdziemy 16 najpiękniejszych obiektów regionu. Ciekawe budowle skrywają wielowiekową tradycję, która niekiedy sięga nawet średniowiecza. Oto kilka najważniejszych zamków i pałaców Dolnego Śląska.
Zamek Czocha
Zamek Czocha to malowniczo położony średniowieczny obiekt obronny. Powstał już w połowie XIII wieku – pełnił wtedy funkcję warowni granicznej. Podczas wizyty będziesz mógł/a odkryć kolejne sale i pomieszczenia zamkowe oraz skorzystać z licznych atrakcji sezonowych. Nocne zwiedzanie, teatry sensacji i pokazy multimedialne w przystępny sposób przybliżą burzliwą historię tej wyjątkowej twierdzy. Warto pamiętać o tym, że na terenie zamku dostępne są także pokoje hotelowe, restauracja, kawiarnia oraz SPA. Obiekt stanowi tym samym doskonały punkt na mapie urlopu.
Zamek Grodno
Zamek Grodno słynie ze swojego wyjątkowego położenia. Został wzniesiony na rozległym wzgórzu, z którego roztaczał się przepiękny widok na zaporowe Jezioro Bystrzyckie. Przez dłuższy czas był największym śląskim zamkiem. Z zabytkiem związanych jest wiele podań i legend. Przez okres ponad 700 lat historii często zmieniał właściciela oraz swój wystrój. Podczas zwiedzania odkryjesz znaczne fragmenty zachowanych murów średniowiecznych oraz renesansowe pokoje. W trakcie wizyty nie zapomnij skorzystać z dodatkowych atrakcji, jakie czekają na zwiedzających!
Zamek Książ
Zamek Książ położony jest w wałbrzyskiej dzielnicy Książ, stanowiąc istotny obiekt w Książańskim Parku Krajobrazowym. Warto pamiętać o tym, że jest to trzecia co do wielkości twierdza warowna – po Zamku Wawelskim i Zamku Krzyżackim w Malborku. Budowla, wraz z pomieszczeniami gospodarczymi, liczy ponad 600 pokojów, rozmieszczonych na 11 tys. m2. Oprócz standardowego zwiedzania ekspozycji, na gości czekają dodatkowe atrakcje dla rodzin z dziećmi – pomogą rozbudzić w najmłodszych członkach rodziny pasję do historii.
Zamek Grodziec
Zamek Grodziec przez wiele stuleci pozostawał niemym świadkiem najważniejszych wydarzeń historycznych. Podczas zwiedzania poznamy tajemniczą historię Piastów, nazistów i wojennych losów Polaków. Całość charakteryzuje się cichym oraz spokojnym otoczeniem sielankowej wsi. Warownia położona na starym wulkanie (!) zaskoczy nas przepięknym krajobrazem oraz licznymi legendami, które zaciekawią odwiedzających w każdym wieku.
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim
Okazały kompleks pałacowy założony na tajemniczym wzgórzu powstał z inicjatywy Marianny Orańskiej. Jego budowa zajęła ponad 30 lat, zachwycając ostatecznie imponującą formą i przepięknymi rozwiązaniami architektonicznymi. Księżna niderlandzka podczas wyboru miejsca na nową posiadłość rodową kierowała się przede wszystkim walorami krajobrazu oraz legendą pięknej miłości, jaka miała mieć miejsce na wzgórzu. Przekaz historyczny głosi, że pałac był tak ogromny, że rozwiedziona księżna nigdy nie spotykała w nim swojego byłego męża...
Pałac Wojanów
Pierwsze wzmianki o kompleksie w Wojanowie sięgają już XIII wieku, jednak współczesną architekturę budowla zawdzięcza XX-wiecznej klasycystycznej przebudowie dokonanej w duchu romantycznego neogotyku. To właśnie wtedy znacznie zmodernizowano pałac i wzbogacono go przepięknym parkiem krajobrazowym. Współcześnie pełni funkcję ważnego ośrodka konferencyjnego. Na terenie obiektu znajdziemy także hotel, SPA, siłownię i punkty gastronomiczne.
Pałac Łomnica
Szukasz spokojnego miejsca do wypoczynku? Zależy Ci na znalezieniu malowniczo położonej bazy wypadowej? Ciekawym pomysłem może okazać się pobyt w zabytkowym pałacu w Łomnicy, który obecnie jest kameralnym hotelem. Na miejscu znajdziesz również muzeum oraz dwie restauracje. Piękne krajobrazy i panująca cisza sprzyjają relaksowi w gronie najbliższych.
Jak zaplanować udane wakacje w Polsce?
Zanim wyruszysz w podróż, pamiętaj o zaplanowaniu poszczególnych jej elementów. W pierwszej kolejności przygotuj plan zwiedzania, zarezerwuj noclegi oraz dokładnie spakuj bagaże. Jeśli planujesz podróż samochodem, nie zapomnij o weryfikacji sprawności technicznej pojazdu. Ważnym elementem pozostaje także ubezpieczenie turystyczne na terenie Polski. Polisa turystyczna pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji finansowych nieprzewidzianych zdarzeń i wypadków. Odpowiednio dopasowane ubezpieczenie będzie stanowić świetną ochronę podczas prywatnego zwiedzania w gronie przyjaciół oraz w czasie wycieczek zorganizowanych.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]