Jezioro Klimkowskie - pl klimkowka kroton 001
Jezioro Klimkowskie - zalew klimkowka
Jezioro Klimkowskie - jezioro klimkowskie 20150704 8701
Jezioro Klimkowskie - jezioro klimkowskie
Jezioro Klimkowskie - jezioro klimkowka
Jezioro Klimkowskie - klimkowka zapora panoramio
Jezioro Klimkowskie - pl klimkowka kroton 002
Jezioro Klimkowskie - zalew klimkowka widok od strony odernego panoramio
Jezioro Klimkowskie - klimkowka jezioro 1
Jezioro Klimkowskie - klimkowka jezioro 2
Jezioro Klimkowskie - klimkowka jezioro 3
Jezioro Klimkowskie - klimkowka zapora
Jezioro Klimkowskie - klimkowka jezioro panoramio
Jezioro Klimkowskie - klimkowka jezioro panoramio 1
Opis

Jezioro Klimkowskie (Klimkówka) – zbiornik zaporowy utworzony na rzece Ropie w 1994 roku w pobliżu miejscowości Klimkówka, Łosie i Uście Gorlickie w powiecie gorlickim. Woda zretencjonowana w zbiorniku jest wykorzystywana do celów energetycznych. Poza funkcjami przyrodniczymi i krajobrazowymi zbiornik posiada również znaczenie przeciwpowodziowe, turystyczno-rekreacyjne oraz jest źródłem wody pitnej i przemysłowej dla Gorlic i Jasła.

Pojemność zbiornika wynosi 42,59 mln m³ (w tym pojemność powodziowa latem 8 mln m³, zimą 6,45 mln m³), około 300-800 metrów szerokości, 306 ha powierzchni, 6,5 km długości, głębokość do 31 m (średnia 13 m). Wysokość zapory wynosi 37 m, zaś jej rozpiętość 210 m. Przy zaporze mieści się mała, szczytowa elektrownia o mocy 1,1 MW. Osadzone wśród Beskidu Gorlickiego, współgra z otaczającymi je lasami.

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Budowę zapory rozpoczęto w latach 70. XX wieku. Zapora wodna przegrodziła dolinę w najwęższym miejscu, w którym rzeka Ropa przebija się między szczytami Kiczera-Żdżar (610 m n.p.m., na zachodzie) i Ubocz (623 m n.p.m., na wschodzie), należących do tzw. Pienin Gorlickich. Zalew ciągnie się na długości ponad 5 km, z cofką dochodzącą pod Uście Gorlickie. Linia brzegowa jest dość urozmaicona, wzdłuż brzegu znajduje się szereg małych zatoczek. Brzegi północno-wschodnie są strome, w większości zalesione, natomiast południowo-zachodnie – niskie i łatwo dostępne z szosy z Gorlic do Uścia Gorlickiego.

Wody spiętrzonego jeziora zalały całość terenu zabudowanego dawnej wsi Klimkówka oraz dawną drogę z Ropy do Uścia Gorlickiego. Nowa szosa została poprowadzona po lewym brzegu doliny, wysoko ponad taflą wody.

Powstanie zalewu w Klimkówce wiąże się z nowymi funkcjami turystyczno – rekreacyjnymi terenów wokół jeziora oraz całego Beskidu Niskiego. Wybrzeże pomiędzy szosą a jeziorem jest stopniowo zagospodarowywane, niestety, dość chaotycznie. Na cyplu położonym ok. 1 km od zapory znajduje się ośrodek wypoczynkowy z przystanią, wypożyczalnią sprzętu wodnego (jezioro jest strefą ciszy: używanie sprzętu motorowodnego jest zabronione), kąpieliskiem i obiektami gastronomicznymi. Tam również posterunek WOPR i policji wodnej.

Zbiornikiem oraz zaporą administruje RZGW w Krakowie.

Źródło: wikipedia.pl

Ciekawostki

Klimkówka została wykorzystana w filmie Ogniem i mieczem do realizacji ujęć przedstawiających rzekę Dniepr. Miało to miejsce bezpośrednio po spiętrzeniu wody na zalewie, gdy brzegi były jeszcze dziewicze, a okolica bez infrastruktury turystycznej. Podczas budowy zapory w 1976 r. kręcono tu również pierwszy odcinek serialu Znaki szczególne z Bronisławem Cieślakiem w roli głównej.

Zaktualizowano 8 miesięcy temu

Dane teleadresowe

38-312 Klimkówka
place
49.546800, 21.094522Skopiowano do schowka
N49º32'48.48", E21º5'40.279"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.