Teren dawnej Kopalni Fryderyk w Tarnowskich Górach
442/55 z 26.04.1955 i 608/66 z 28.05.1966
Obejmuje potencjalne stanowisko archeologiczne, niegdyś pierwsze pole wydobywcze Królewskiej Kopalni Fryderyk. Miejsce jest świadkiem początku i okresu wczesnego rozwoju państwowej kopalni ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach. Nadal czytelne jest przestrzenne rozplanowanie obszaru, zaś istniejąca dokumentacja archiwalna ma wartość dla zaplanowanych badań archeologicznych, które mogą rozszerzyć naszą wiedzę na temat kluczowego rozwoju technologicznego (1784-1792), który rozpoczął się dzięki kieratom typu „kunst” (urządzenia z napędem konnym), które następnie zostały zastąpione dwoma maszynami typu Newcomen sprowadzonymi z Wielkiej Brytanii.
Badania archeologiczne będą ukierunkowane na układ przestrzenny obszaru, znanego jako Kolonia Friedrichsgrube, wraz z pamiątkowym kopcem i publicznym parkiem, którego obecna nazwa to Park Kunszt. Późniejsze pozostałości obejmują nasyp wąskotorowej kolei transportującej minerały z lat 50. XIX wieku.
W obszar wchodzi też kilka ważnych kiedyś szybów, niedostępnych z powierzchni. Na przykład szyb Rudolfina, w którym w 1784 roku pruski urząd górniczy odkrył duże ilości rudy ołowiu ze srebrem, co przywróciło do życia działalność wydobywczą w Tarnowskich Górach; szyb Kunst obsługiwany od 1785 r. przez urządzenie odwadniające o napędzie konnym; szyb maszynowy Abraham, przy którym uruchomiono w 1788 roku pierwszą na Śląsku maszynę parową do odwadniania, sprowadzoną z Wielkiej Brytanii; szyb maszynowy Heinitz, miejsce ustawienia czwartej maszyny typu Newcomen, również sprowadzonej z Wielkiej Brytanii, a także szyby Opalla, Abt, Wilhelm, Antonia i Erdmann. Do dziś zachowały się również fragmenty kanałów odprowadzających wodę z płuczek do rzeki Stoły.
Odkrycie 16 lipca 1784 roku bogatych rud srebronośnych w Tarnowskich Górach obchodzono uroczyście i dzień ten stał się miejscowym świętem górniczym. Około 1820 roku teren wokół szybu Rudolfina uporządkowano, hałda utworzona ze skalnych odpadów pozostałych z drążenia szybów została zaokrąglona, wokół niej zasadzono lipy drobnolistne. W ten sposób utworzono park, który stał się centrum corocznych uroczystych spotkań dla pracowników kopalni Fryderyk. Na wierzchołku pamiątkowego kopca w 1884 roku na uroczystości 100 lat uruchomienia Królewskiej Kopalni Fryderyk odsłonięto pomnik w formie obelisku. Napis na nim głosił: „Mimo sceptycyzmu Króla, Hrabia von Reden dokonał w tym miejscu odkrycia bogatego złoża rudy ołowiu, 16 lipca 1784 roku”. Obelisk został w 1910 roku przeniesiony do Parku Miejskiego, a tam w okresie międzywojennym (w 1930 r.) wysadzony w powietrze. Pamiątkowy kopiec, otoczony wiekowymi i chronionymi lipami, zachował się w północno-wschodniej części Parku Kunszt.
Źródło: unesco.tarnowskiegory.pl
Inne obiekty znajdujące się w:
Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach
- Hałda Popłuczkowa Kopalni Fryderyk w Tarnowskich Górach
- Krajobraz pogórniczy Srebrnej Góry
- Krajobraz pogórniczy w Tarnowskich Górach
- Park Miejski w Tarnowskich Górach
- Portal wylot sztolni "Boże Wspomóż" w Strzybnicy
- Portal wylotu Głębokiej Sztolni Fryderyk
- Roznos głębokiej sztolni Fryderyk w Tarnowskich Górach
- Roznos sztolni "Boże Wspomóż" w Strzybnicy
- Stacja wodociągowa "Staszic" w Tarnowskich Górach
- Sztolnia "Boże Wspomóż" w Tarnowskich Górach
- Sztolnia Głęboka "Fryderyk" w Tarnowskich Górach
- Sztolniowy szyb maszynowy nr 22 "Karlik" w Tarnowskich Górach
- Szyb "Anioł" w Tarnowskich Górach
- Szyb "Bohr" w Tarnowskich Górach
- Szyb "Fryderyka" w Tarnowskich Górach
- Szyb "Heinitz" w Tarnowskich Górach
- Szyb "Kaehler" w Tarnowskich Górach
- Szyb "Pokój" w Tarnowskich Górach
- Szyb "Pomoc Szczęściu" w Tarnowskich Górach
- Szyb "Reden" w Tarnowskich Górach
- Szyb "Staszic" i "Maszynowy" w Tarnowskich Górach
- Szyb "Szczęść Boże" w Tarnowskich Górach
- Szyb "Żmija" w Tarnowskich Górach
- Szyb sztolniowy nr 5 ("Adam") w Tarnowskich Górach
- Teren dawnej Kopalni Fryderyk w Tarnowskich Górach
- Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach