Grupy obiektów:Dolina Kościeliska
Opis

Jaskinia Mroźna znajduje się w Tatrach ZachodnichDolinie Kościeliskiej i można dotrzeć do niej od wylotu Doliny Kościeliskiej w Kirach drogą w górę doliny, wzdłuż Potoku Kościeliskiego (około 30 min). Szlak prowadzący do Jaskini Mroźnej jest jednokierunkowy. Za Starymi Kościeliskami, za drewnianym mostkiem przy Lodowym Źródle szlakiem należy kierować się czarny szlakiem 30 min stromo w górę pod wylot północny (wejściowy) Jaskini Mroźnej.

W Jaskini Mroźnej panuje stała temperatura, która wynosi około sześciu stopni w skali Celsjusza. Latem więc można się w niej schłodzić, zimą ogrzać. Wieje w niej zimne powietrze, a na jej ścianach tworzą się białe nacieki przypominające szron. 

Stefan Zwoliński, współodkrywca jaskini w swoich notatkach podawał, że jej nazwa wzięła się od Jaskini Zimnej, z którą niegdyś musiała się łączyć. Znajduje się we wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej, na wysokości 1100 metrów n.p.m. i ma długość 773 metrów. Rozwinęła się na wyraźnej szczelinie przebijającej na wylot masyw Organów. Główny jej korytarz ma niespełna 500 metrów długości. Znaleźć w niej można jeziorka o nazwie Piaskowe Stawki i Sabałowe Jeziorko. Dawniej zimowały w niej nietoperze.

Jaskinia Mroźna do tej pory była jedyną sztucznie oświetloną jaskinią w Polskich Tatrach, a do jej zwiedzania nie była potrzebna latarka. Po remoncie sztuczne oświetlenie zostało zlikwidowane, teraz do zwiedzania potrzebna jest latarka i zalecany jest kask. Zwiedzanie trwa około 40 minut. Zwiedza się samodzielnie, bez przewodnika. Choć jest to jedna z mniejszych jaskiń, z pojedynczym korytarzem, można w niej zaobserwować stalaktyty, stalagmity, a także mleko wapienne, czyli początkową formę powstawania nacieku jaskiniowego.

Choć Jaskinia Mroźna w zasadzie stanowi tylko kilkusetmetrowej długości poziomy korytarz, ma szczególne "zasługi" - jest pierwszą w historii polskiej turystyki jaskinią udostępnioną turystom. Zarówno dojście, jak i powrót z jaskini zawieszonej wysoko nad dnem Doliny Kościeliskiej dostarcza wielu wrażeń.

Organy są najdalej wysuniętą na zachód częścią Czerwonych Wierchów. Wśród lasu porastającego strome zbocza piętrzą się wapienne turnie. Przepaściste ściany opadają ku Dolinie Kościeliskiej, wysoko nad Polaną Pisaną. Wnętrze góry tworzy labirynt jaskiń. Nazwa Organy wywodzi się od cechy fizjonomicznej - pożłobionych przez wodę ścian (widocznych ze szlaku przechodzącego przez Polanę Pisaną), które przypominają piszczałki tego instrumentu.

 

Film przedstawiający fragment korytarzy Jaskini Mroźnej w Dolinie Kościeliskiej

 

 

Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego

 

1) Pieszo

Na wszystkich szlakach w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) konieczne jest posiadanie ważnego biletu wstępu do TPN, również w miejscach, gdzie TPN nie prowadzi stacjonarnej sprzedaży biletów. Zmiana ta została wprowadzona odkąd udostępniono internetowy system sprzedaży biletów dostępny na stronie https://tpn.gov.pl/wstep-do-parku lub przez aplikację mobilną Skycash / Mpay albo w innym punkcie biletowym stacjonarnym - sprawdź gdzie stacjonarnie kupisz bilet do TPN.

Warto zakupić bilet przed ruszeniem w Tatry, gdyż posiadając bilet online można uniknąć kolejek przy kasach i wskazać kasjerowi już posiadany bilet. Wystarczy zapisać zakupiony bilet w formacie PDF w urządzeniu mobilnym lub wydrukować w celu okazania do kontroli.

 

Uwaga: W Dolinie ChochołowskiejDolinie Lejowej opłaty za wstęp pobiera ich właściciel, tj. Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Honorowane są jednak także bilety zakupione online na stronach internetowych TPN.

 

2) Rower

Turystykę rowerową w TPN można uprawiać tylko na udostępnionych do tego celu szlakach lub drogach. Większość udostępnionych tras to jednocześnie szlaki turystyczne lub drogi publiczne. Na szlakach obowiązuje zakaz poruszania się na hulajnogach, hulajnogach elektrycznych, monocyklach itp. W Dolinie Chochołowskiej za wjazd rowerem pobierana jest dodatkowa opłata.

 

3) Pies

W TPN obowiązuje zakaz wprowadzania psów, a jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, której właścicielem jest Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Szlakiem prowadzącym dnem doliny do schroniska, gdzie w większości obowiązuje ochrona krajobrazowa, można wejść z psem. Z psem można również spacerować Drogą pod Reglami. Należy pamiętać, że musi on być prowadzony na smyczy!

Historia

Jaskinię odkryli w 1934 r. Stefan Zwoliński - znany eksplorator i badacz wielu jaskiń tatrzańskich - oraz Tadeusz Zahorski. Początkowo przeszli tylko jej fragment od strony południowej. Do 1937 r. spenetrowano 64 m korytarza. Kolejne badania i pomiary Stefan i Tadeusz Zwolińscy podjęli w latach 1950-1958. W tym czasie odkryli i opisali kolejne fragmenty jaskini.

66 lat po odkryciu, w 2000 r., Jakub Nowak z Krakowskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego odnalazł boczną szczelinę prowadząca w kierunku sąsiedniej Jaskini Zimnej. W ten sposób Jaskinia Mroźna wydłużyła się o 60m i pogłębiła do 42,5 m.

Już na początku lat 50. XX w. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze rozpoczęło przygotowania do udostępnienia jaskini - pierwszej podziemnej trasy turystycznej tego typu w kraju. Realizacji budowy odpowiedniej infrastruktury sprzyjał charakter Jaskini Mroźnej - poziomy, tunelowy przebieg korytarza i dogodne położenie. Aby uprzystępnić jaskinię, należało poszerzyć wejścia, przekopać i zabezpieczyć zwaliska, odwodnić dno, zbudować ścieżkę, zamocować drabiny i poręcze, zainstalować oświetlenie. Wszystkie te prace trwały do 1959 r. (chociaż otwarcia jaskini dla turystów dokonano w 1953 r. - trasa była przygotowana prowizorycznie). Od tego czasu Jaskinia Mroźna jest stałym punktem w programie zwiedzania Doliny Kościeliskiej.

Stefan Zwoliński urodził się 19 lipca 1900 r. w Krakowie, Był jednym z najznamienitszych badaczy tatrzańskich jaskiń, a naukowo zajmował się także dziejami dawnego górnictwa i hutnictwa w Tatrach. Prace badawcze w jaskiniach prowadził od 1921 r. Wraz ze swoim bratem Tadeuszem odkrył wiele nowych jaskiń, a także fragmenty jaskiń już znanych, m. in.: Magurskiej, Bystrej, Zimnej, Lodowej, Mroźnej, Mylnej. Opracowania naukowe i popularnonaukowe Stefana Zwolińskiego dotyczyły speleologii i eksploracji jaskiń. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (następnie PTTK), ratownikiem TOPR-u i GOPR-u, pracował w Tatrzańskim Parku Narodowym. Zmarł 29 września 1982 r., został pochowany na słynnym cmentarzu na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.

Jaskinia Mroźna zawdzięcza swoją nazwę stałej niskiej temperaturze powietrza. Wewnątrz czuć przepływ chłodnego powietrza, a ściany pokrywa szron. Jaskinia, która ma charakter szczelinowo-zapadliskowy, powstała na skutek rozpuszczającej działalności wody przesiąkającej szczelinami w głąb ziemi. Dużą rolę odegrały też procesy grawitacyjne - odrywanie się skał od stropu i przewieszonych ścian jaskini.

Trasa prowadzi głównym poziomym korytarzem ukształtowanym przez Potok Kościeliski, który dawniej tędy przepływał. Kilka progów skalnych pokonuje się po schodach zabezpieczonych poręczami.

Sztuczny korytarzyk o długości 8 m prowadzi do Cmentarzyska Nacieków, gdzie za drucianą siatką leżą odłamane nacieki, zebrane z innych partii jaskini. Ścieżką przez Biały Chodnik dociera się do Wielkiej Komory o wymiarach 27 m długości, 8 m szerokości i 10 m wysokości. Można tu obejrzeć kilka charakterystycznych nacieków, m.in. "Zasłonę" - polewę kalcytową zabarwioną na brązowo (na lewej ścianie zaraz nad wejściem do komory). Na końcu sali lśni niewielkie (4 x 4 m) Sabałowe Jeziorko, relikt z czasów, gdy dno Doliny Kościeliskiej sięgało obecnego dna jaskini, a podziemnymi korytarzami przepływała woda.

W następnej komorze znajduje się największe w jaskini zgrupowanie stalagmitów, nazwane "Ogródkiem". Przez Salę Pochyłą przechodzi się do Komory Wstępnej, która stanowi wyjście z jaskini (nazwa komory nawiązuje do faktu, że przez nią właśnie weszli odkrywcy Jaskini Mroźnej).

Znawcy jaskiń poddają krytyce trasę w Jaskini Mroźnej, która miejscami rzeczywiście przypomina wędrówkę przez rozgrzebany plac budowy: wzdłuż ścian ciągną się kable elektryczne, betonowe opaski zabezpieczają fragmenty grożące zawaleniem, ściany w pobliżu reflektorów obficie porasta "lampen flora", ścieżka jest pokryta błotem, a szata naciekowa raczej uboga i osłonięta drucianymi siatkami.

W Dolinie Kościeliskiej (wraz z jej rozgałęzieniami) odkryto ponad 200 jaskiń o łącznej długości ponad 27 km.

Źródło: Szewczykowie R.I., Jaskinie. Polska, Czechy, Słowacja., Carta Blanca 2009

Zwiedzanie

Jaskinia Mroźna udostępniana jest do zwiedzania w sezonie letnim w okresie od 26 kwietnia do 31 października w godzinach 9:00-17:00. Ostatnie wejście do jaskini o godzinie 16:30.

Jaskinia Mroźna nie jest oświetlona! Konieczne jest posiadanie własnej latarki. Zalecane jest posiadanie kasku.

Tatrzański Park Narodowy zaleca wcześniejszy zakup biletu do Jaskini Mroźnej online, ze względu na częste problemy z siecią Internet w Dolinie Kościeliskiej, które uniemożliwiają zakup biletu online a przy kasach biletowych tworzą się długie kolejki. Zachęcamy do zakupu biletu przed ruszeniem w Tatry! Posiadając bilet online możesz ominąć ludzi stojących w kolejce do kasy i wskazać kasjerowi już posiadany bilet. Zapisz przesłany plik pdf z biletem w urządzeniu mobilnym lub wydrukuj w celu okazania do kontroli!

INFORMACJE PRAKTYCZNE
Czas zwiedzania:ok. 40 min.
Temperatura wewnątrz:ok. +6 °C
Długość korytarzy jaskini:ok. 571 m
Długość ścieżki turystycznej:ok. 511 m
Głębokość:42,5 m
Wysokość otworów:1100 i 1112 m n.p.m.
Sposób zwiedzania:samodzielnie
Dostępność:od maja do końca października w godz. 9.00-17.00 (ostatnie wejście o 16:30)
Trudności w zwiedzaniu:po wyjściu z podziemi należy zachować ostrożność - szlak zejściowy jest bardzo stromy i może być śliski po opadach i w zimie, gdy schody są oblodzone (dyżuruje ratownik TOPR)
Oświetlenie:elektryczne
Zalecany ubiór:wygodne, sportowe obuwie
Opłaty:Bilety do nabycia przy wejściu do jaskini, ponadto należy wykupić bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego (kasa przy wylocie Doliny Kościeliskiej w Kirach)
Uwagi:ruch jednostronny - od wlotu północnego do południowego
Organizator zwiedzania:Centrum Przewodnictwa Tatrzańskiego, 34-500 Zakopane, ul. Chałubińskiego 42a

 

Literatura
  • Sieradzka-Kasprzak J., Przewodnik po Polsce. Podziemne trasy turystyczne, Wyd.Daunpol
  • Szewczykowie R.I., Jaskinie. Polska, Czechy, Słowacja., Carta Blanca 2009
Zaktualizowano 24 dni temu

Dane teleadresowe

Dolina Koscieliska
34-511 Kościelisko
place
49.252298, 19.869837Skopiowano do schowka
N49º15'8.273", E19º52'11.413"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Podziemna trasa turystyczna
Miejsce/obiekt udostępniający do zwiedzania podziemną trasę turystyczną.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Sezonowy
Tatry Zachodnie

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.

Powiązane artykuły W tych artykułach wspomnieliśmy o aktualnie oglądanej przez Ciebie atrakcji