Drewniana kaplica św. Sebastiana w Maniowach

Nr w rejestrze zabytków:
XII-49-30 z 1930-04-08
Data powstania obiektu: 1722 r.
Opis

Kaplica św. Sebastiana w Maniowach – rzymskokatolicka kaplica cmentarna znajdująca się w Maniowach, w dekanacie Niedzica, w archidiecezji krakowskiej, w gminie Czorsztyn, przy ul. Mickiewicza.

Kaplicę cmentarną św. Sebastiana w Maniowach przeniesiono w latach 1987–88 wraz z cmentarzem do Nowych Maniów. Kaplica w Starych Maniowach znajdowała się na wiejskim cmentarzu, położonym nad Dunajcem. Zbudowali ją w 1722 r. mieszkańcy Maniów i okolicy, w podziękowaniu za ocalenie od zarazy. Kaplicę wzniesiono z drewna modrzewiowego w konstrukcji zrębowej. Ściany pokryte są gontem, a pod sobotami nie mają szalunku. Po zachodniej stronie dachu mieści się wieżyczka sygnaturkowa, zwieńczona małą banią z iglicą.

Wnętrze nakrywa strop płaski. Podłoga jest z desek. Z kaplicy pochodzi tryptyk gotycki, obecnie w Muzeum Narodowym w Krakowie. Na wyposażeniu jest skromny ołtarz i dwa współczesne obrazy.

Źródło: wikipedia.pl / drewniana.malopolska.pl

Historia

Kaplica powstała jako przebłaganie i prośba okolicznych chłopów o wybawienie od epidemii czerwonki w latach 1720-21. W wyniku choroby zmarło wtedy około 25% wszystkich mieszkańców wsi (130 osób). Gruntownie odnawiana w 1938 r. pod kierunkiem majstra Andrzeja Krzysika z Maniów.

Jest drewniana, konstrukcji zrębowej. Orientowana, salowa, bez wyodrębnionego z nawy prezbiterium, zamknięta trójbocznie. Na dachu krytym gontem, od strony zachodniej znajduje się sygnaturka, zakończona ośmioboczną banią z iglicą. Użytkowana była wyłącznie jako kaplica cmentarna. Następnie przeniesiona w latach 1987–88 wraz z cmentarzem z dna przyszłego Jeziora Czorsztyńskiego do nowej wsi. Wówczas zrekonstruowano na podstawie rysunków i fotografii rozebrane wcześniej podcienia, mające obecnie strome i zróżnicowane gontowe zadaszenie.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Jana Pawła 1
34-436 Maniowy
place
49.463146, 20.258632Skopiowano do schowka
N49º27'47.326", E20º15'31.075"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Architektura drewniana
Miejsce/obiekt zbudowane w przeważającej części z drewna.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki
Szlak Architektury Drewnianej Województwa Małopolskiego
Miejsce/obiekt zaliczone w skład zabytków szlaku architektury drewnianej w województwie małopolskim.

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.