Drewniana kaplica św. Sebastiana w Maniowach
XII-49-30 z 1930-04-08






Kaplica św. Sebastiana w Maniowach – rzymskokatolicka kaplica cmentarna znajdująca się w Maniowach, w dekanacie Niedzica, w archidiecezji krakowskiej, w gminie Czorsztyn, przy ul. Mickiewicza.
Kaplicę cmentarną św. Sebastiana w Maniowach przeniesiono w latach 1987–88 wraz z cmentarzem do Nowych Maniów. Kaplica w Starych Maniowach znajdowała się na wiejskim cmentarzu, położonym nad Dunajcem. Zbudowali ją w 1722 r. mieszkańcy Maniów i okolicy, w podziękowaniu za ocalenie od zarazy. Kaplicę wzniesiono z drewna modrzewiowego w konstrukcji zrębowej. Ściany pokryte są gontem, a pod sobotami nie mają szalunku. Po zachodniej stronie dachu mieści się wieżyczka sygnaturkowa, zwieńczona małą banią z iglicą.
Wnętrze nakrywa strop płaski. Podłoga jest z desek. Z kaplicy pochodzi tryptyk gotycki, obecnie w Muzeum Narodowym w Krakowie. Na wyposażeniu jest skromny ołtarz i dwa współczesne obrazy.
Źródło: wikipedia.pl / drewniana.malopolska.pl
Kaplica powstała jako przebłaganie i prośba okolicznych chłopów o wybawienie od epidemii czerwonki w latach 1720-21. W wyniku choroby zmarło wtedy około 25% wszystkich mieszkańców wsi (130 osób). Gruntownie odnawiana w 1938 r. pod kierunkiem majstra Andrzeja Krzysika z Maniów.
Jest drewniana, konstrukcji zrębowej. Orientowana, salowa, bez wyodrębnionego z nawy prezbiterium, zamknięta trójbocznie. Na dachu krytym gontem, od strony zachodniej znajduje się sygnaturka, zakończona ośmioboczną banią z iglicą. Użytkowana była wyłącznie jako kaplica cmentarna. Następnie przeniesiona w latach 1987–88 wraz z cmentarzem z dna przyszłego Jeziora Czorsztyńskiego do nowej wsi. Wówczas zrekonstruowano na podstawie rysunków i fotografii rozebrane wcześniej podcienia, mające obecnie strome i zróżnicowane gontowe zadaszenie.
Źródło: wikipedia.pl
Inne obiekty znajdujące się w:
Gorce
- Bacówka PTTK na Maciejowej
- Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne "Brama w Gorce" w Waksmundzie
- Drewniana kaplica św. Sebastiana w Maniowach
- Drewniany kościół pw. św. Marcina w Grywałdzie
- Drewniany kościół pw. Świętego Krzyża na Obidowej w Chabówce
- Góra Wdżar (767 m n.p.m.)
- Gorc (1228 m n.p.m.)
- Gorczański Park Narodowy
- Lubań (1225 m n.p.m.)
- Maciejowa 837 m n.p.m
- Magurki (1108 m n.p.m.)
- Muzeum Biograficzne Władysława Orkana „Orkanówka” w Porębie Wielkiej
- Osada Czorsztyn na półwyspie Stylchyn
- Pijalnia Wód Mineralnych w Szczawie
- Stacja narciarska „Czorsztyn-Ski” w Kluszkowcach
- Turbacz (1310 m n.p.m.)
- Wieża widokowa na Gorcu
- Wieża widokowa na Lubaniu
- Wieża widokowa na Magurkach
- Zespół pałacowo-parkowy Marszałkowicza w Kamienicy