Grupy obiektów:Gorce
Zespół pałacowo-parkowy Marszałkowicza w Kamienicy













Data powstania obiektu: 1830-1840 r.
Zespół pałacowo-parkowy Marszałkowicza w Kamienicy – pałac w stylu empire wraz z otaczającym go parkiem, położony we wsi Kamienica w powiecie limanowskim.
W skład zespołu pałacowo-parkowego wchodzą:
- Pałac Marszałkowicza – murowany pałac w stylu empire, zbudowany w latach 1830–1840 dla ówczesnego właściciela Kamienicy – Maksymiliana Marszałkowicza. Jest to biały budynek nakryty czterospadowym czarnym dachem gontowym. Jego główny korpus jest parterowy i ozdobiony kolumnadą. Z obu stron posiada piętrowe skrzydła. W pałacu mieści się obecnie ośrodek szkoleniowo-turystyczny „Dworek-Gorce".
- przypałacowy park krajobrazowy, wpisany na listę zabytków województwa małopolskiego – z pięknym starodrzewem, wśród którego znaleźć można m.in. żywotnik, sosnę wejmutkę, limbę, choinę kanadyjską, dąb czerwony, świerk bałkański i wiele drzew pospolitych.
- dworek Kirchnerów z początku XIX wieku – kwadratowy, kryty gontem, obecnie dość zaniedbany.
- budynek dawnej poczty z XIX wieku – parterowy, z wysokim poddaszem. Jego frontową fasadę zdobią cztery kolumienki. Obecnie mieści się tam restauracja.
dawna zbrojownia/spichlerz. - leśniczówka.
Źródło: wikipedia.pl
Inne obiekty znajdujące się w:
Gorce
- Bacówka PTTK na Maciejowej
- Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne "Brama w Gorce" w Waksmundzie
- Drewniana kaplica św. Sebastiana w Maniowach
- Drewniany kościół pw. św. Marcina w Grywałdzie
- Drewniany kościół pw. Świętego Krzyża na Obidowej w Chabówce
- Góra Wdżar (767 m n.p.m.)
- Gorc (1228 m n.p.m.)
- Gorczański Park Narodowy
- Lubań (1225 m n.p.m.)
- Maciejowa 837 m n.p.m
- Magurki (1108 m n.p.m.)
- Muzeum Biograficzne Władysława Orkana „Orkanówka” w Porębie Wielkiej
- Osada Czorsztyn na półwyspie Stylchyn
- Pijalnia Wód Mineralnych w Szczawie
- Stacja narciarska „Czorsztyn-Ski” w Kluszkowcach
- Turbacz (1310 m n.p.m.)
- Wieża widokowa na Gorcu
- Wieża widokowa na Lubaniu
- Wieża widokowa na Magurkach
- Zespół pałacowo-parkowy Marszałkowicza w Kamienicy
Dane teleadresowe
Kamienica 39
34-608 Kamienica
Cechy i udogodnienia
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Gorce
Beskidy Zachodnie
Zewnętrzne Karpaty Zachodnie
Karpaty Zachodnie z Podkarpaciem Zachodnim i Północnym
Karpaty, Podkarpackie i Nizina Panońska