Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne "Brama w Gorce" w Waksmundzie
Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Brama w Gorce to:
- najdłuższa w Polsce ścieżka w koronach drzew (1300 metrów),
- dwie wieże widokowe,
- podziemny tunel z przyrodniczymi niespodziankami,
- pawilon edukacyjno-przyrodniczy z multimedialną ekspozycją, salą kinową i warsztatową,
- przyrodniczy plac zabaw i ręcznie rzeźbione makiety leśnych zwierząt,
- bacówka z góralskimi przysmakami,
- kawiarnie i grillowisko.
Dojazd do tej wyjątkowej atrakcji możliwy jest zarówno od strony Nowego Targu (parking Długa Polana), jak i od strony Waksmundu (parkingi przy ul. Na Równi i ul. Kościelnej). Z tego drugiego miejsca do Bramy w Gorce kursują busy, a także kolejka turystyczna.
Centrum to przede wszystkim wyjątkowa ścieżka spacerowa – prowadzi w górę, aż po wierzchołki drzew, następnie po ziemi aż do podziemnego tunelu:
- z kładki i dwóch wieży widokowych (17 i 35 metrów wysokości) w koronach drzew podziwiać można górskie pejzaże i karpacką puszczę, no i jeszcze wypić kawę w kawiarni punktu widokowego,
- na ziemi w budynku pawilonu przyrodniczo-edukacyjnego interaktywne pomoce naukowe, multimedialne ekspozycje, sala kinowa i bacówka pozwalają wręcz dotknąć i poczuć faunę i florę Gorczańskiego Parku Narodowego strzegącego od 1981 roku karpackiego dziedzictwa Gorców – można tutaj chociażby dotknąć owczej wełny, posłuchać odgłosów karpackiej puszczy czy poznać proces produkcji oscypka i kulturę pasterską regionu,
- w podziemnym tunelu o długości 40 metrów multimedialna prezentacja odkrywa przed widzem tajemnice przyrody jaskiń i geologii – składu skał i sposobu w jaki woda nadaje im kształt.
Wzdłuż liczącej 1300 metrów ścieżki spacerowej ustawione są tablice edukacyjne, a przy alejkach na ziemi drewniane figury – maskotki gorczańskich zwierząt. Zastosowane w Centrum nowoczesne techniki edukacyjne idealnie wkomponowują się w otaczającą dziewiczą przyrodę ułatwiając jej poznanie i zrozumienie – zwłaszcza dzieciom, które mogą sfotografować się z niedźwiedziem, rysiem czy lisem. Ofertę Centrum uzupełnia sklep z pamiątkami, plac zabaw, kawiarnie, miejsce na spotkanie przy grillu.
Wizyta w Bramie w Gorce to świetny pomysł na wakacyjny dzień spędzony na Podhalu. Można ją połączyć z wycieczką w górę i cieszyć się wspaniałym wypoczynkiem połączonym z elementami edukacji przyrodniczej i kulturowej.
Centrum Edukacyjno-Przyrodnicze „Brama w Gorce” powstało specjalnie z myślą o osobach poszukujących aktywnych form spędzania wolnego czasu w atrakcyjnych okolicznościach przyrody. Naszym głównym celem było stworzenie unikalnego miejsca, które umożliwi czerpanie przyjemności z odkrywania lokalnych walorów przyrodniczych i krajobrazowych występujących naturalnie wzdłuż doliny potoku Kowaniec, a także poszerzanie swojej wiedzy przyrodniczej, kulturowej i historycznej o regionie. Z atrakcji korzystają przez cały rok zarówno turyści, odwiedzający rejon Podhala, jak również mieszkańcy Nowego Targu i okolicznych miejscowości, w tym także osoby zmagające się z niepełnosprawnościami.
Specjalnie z myślą o najmłodszych, w obrębie parku edukacji przyrodniczej prowadzone są żywe lekcje przyrody i historii, sprzyjające zainteresowaniu tematyką ochrony naturalnego dziedzictwa Podhala poprzez zabawę i rekreację. Centrum specjalizuje się w organizacji warsztatów przyrodniczych dla dzieci i dorosłych. Różnorodność warunków przyrodniczych, utworzenie pawilonu edukacji botaniczno-zoologicznej oraz bogactwo naturalnej flory i fauny umożliwiło prowadzenie ciekawych i inspirujących zajęć w zakresu biologii, geografii i ochrony środowiska.
Atrakcyjny teren w połączeniu z bogatą infrastrukturą stanowią idealną propozycję do spędzenia czasu z rodziną lub ze znajomymi. Bacówka, wieże widokowe, galeria usytuowana w koronach drzew, bogate zaplecze gastronomiczne, edukacyjne i rekreacyjne składają się na pełną i przemyślaną ofertę turystyczną. Centrum dodatkowo organizuje ekspozycje okolicznościowe i imprezy plenerowe, pokazy, koncerty.
Jednocześnie wszelkie stosowane rozwiązania w zakresie zagospodarowania terenu i powstającej architektury sprzyjają zachowaniu i ochronie potoku górskiego wraz z otaczającą go niezwykłą przyrodą. „Brama w Gorce” nie tylko ułatwia dostęp do tego, co najpiękniejsze w regionie, ale również zapewnia ochronę obszarom o szczególnym znaczeniu przyrodniczym i krajobrazowym, które dotychczas ulegały degradacji.
Źródło: polska.travel / visitmalopolska.pl / polska.travel