Zamek Rozafa
Cytadela Rozafa (Kalaja Rozafa), usytuowana jest przed miastem Shkodër w północnej Albanii - trzeba tylko pokonać most na rzecze Bojanie, wjechać na główną drogę i mniej więcej na przeciwko stacji benzynowej skręcić w boczną drogę, która doprowadzi do samej cytadeli ulokowanej na stromym wzgórzu.
Przy drodze z Czarnogóry (Ulcinij) do miasta Shkodër w Albanii możemy zaobserwować liczne bunkry. Prawdopodobnie pozostałości z II wojny światowej.
Potężna twierdza ma długą historię, sięgającą czasów iliryjskich. Z jej budową związana jest legenda o dziewczynie imieniem Rozafa. Podobno budowniczymi byli trzej bracia, raczej niezbyt dobrzy w swym fachu, bo co w dzień wznieśli, to w nocy się waliło. Udali się zatem po poradę do lokalnego mędrca, który orzekł, że do szczęśliwego zakończenia budowy niezbędna jest ludzka ofiara. Padło na żonę najmłodszego z braci. Rozafę, która przed zamurowaniem poprosiła, żeby pozostawiono jej na zewnątrz jedno oko, rękę i pierś, aby mogła widzieć, dotykać i karmić swoje dzieci. Życzenie spełniono i woda o kolorze mleka do dziś spływa z murów.
Z twierdzy zachowały się potężne obwałowania i kilka budowli w środku, m.in. wieża (na którą można wejść) oraz podziemne cysterny. Zachodnią część obiektu zajmuje zamek wewnętrzny, w którym mieści się ekspozycja muzealna poświęcona m.in. dziejom cytadeli. Jednak największą atrakcją twierdzy są wspaniałe widoki na miasto, jezioro i okoliczne góry.
Widok bezpośrednio w dół, w stronę miasta obejmuje starą dzielnicę muzułmańską i stojący na uboczu Ołowiany Meczet (Xhamija e Plumbit)
Źródło:
- Adamczak S., Firlej K., Czarnogóra, Wydawnictwo Pascal, 2008
- http://www.albca.com/aclis/modules.php?name=News&file=article&sid=1055