Rozsypaniec (1280 m[) (według innych źródeł 1282 m) – szczyt w Bieszczadach Zachodnich.

Znajduje się w paśmie połonin, w południowo-wschodniej części Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Należy do grzbietu przebiegającego z Krzemienia (1335 m) na Przełęcz Bukowską, w pobliżu której łączy się z głównym, wododziałowym grzbietem Karpat (grzbiet graniczny). Na Rozsypańcu ma on przebieg południkowy. Przełęcz Bukowska, przez którą biegnie granica z Ukrainą, sąsiaduje z Rozsypańcem od południa, zaś na północy nienazwana przełęcz (1238 m) oddziela go od Halicza. Zachodni stok opada do doliny Wołosatki, a wschodni – potoku Halicz. Oba te cieki należą do dorzecza Wisły i zlewiska Morza Bałtyckiego. Natomiast południowe zbocze, leżące na Ukrainie, po drugiej stronie działu wodnego, odwadniane jest przez mający na nim swoje źródło potok Moszka, położony w zlewisku Morza Czarnego.

Stoki Rozsypańca są od wysokości 1100–1200 m pokryte połoniną, dzięki czemu ze szczytu rozciągają się widoki na grupę Tarnicy po polskiej stronie, graniczny, rozłożysty Kińczyk Bukowski oraz liczne pasma ukraińskich Bieszczadów Zachodnich i Wschodnich łącznie z najwyższym Pikujem (1405 m). Swą nazwę zawdzięcza licznym charakterystycznie rozrzuconym, „rozsypanym” po zboczach skałkom.

Na południowo-zachodnim stoku przebiega trawersem wyłączona z ruchu kołowego droga z Wołosatego na Przełęcz Bukowską, którą obecnie prowadzi szlak turystyczny.

Piesze szlaki turystyczne:

  • szlak turystyczny czerwony Główny Szlak Beskidzki na odcinku Wołosate – Przełęcz Bukowska – Rozsypaniec – Halicz – Przełęcz pod Tarnicą
    • z Wołosatego 2.50 h (↓ 2.05 h)
    • z Halicza 0.15 h (↑ 0.20 h), z Przełęczy pod Tarnicą 1.50 h (z powrotem 1.25 h)

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

38-714 Wołosate
place
49.061861, 22.770361Skopiowano do schowka
N49º3'42.7", E22º46'13.3"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Punkt widokowy
Miejsce/obiekt z którego rozpościera się bardzo dobry widok na okolicę.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Bieszczady Zachodnie