Grupy obiektów:Tatry Zachodnie
Dolina Kondratowa - kuznice dol kondratowa giewont dol malej laki gronik 1 panoramio
Dolina Kondratowa - 2019 dolina kondratowa
Dolina Kondratowa - dolina kodratowa a3
Dolina Kondratowa - 2020 giewont i dolina kondratowa spod kasprowego wierchu
Dolina Kondratowa - dolina kondratowa in summer
Dolina Kondratowa - 2022 dolina kondratowa 1
Dolina Kondratowa - piotr musiol gtyhv663qeo unsplash
Dolina Kondratowa - tatra mountains from hala kondratowa to przelecz kondracka
Dolina Kondratowa - dolina kondratowa a1
Dolina Kondratowa - dolina kondratowa t58
Dolina Kondratowa - kuznice dol kondratowa giewont dol malej laki gronik 2 panoramio
Dolina Kondratowa - przelecz pod kondracka kopa t88
Dolina Kondratowa - drogowskaz na hali kondratowej
Dolina Kondratowa - zakopane34
Dolina Kondratowa - piotr musiol ao8vfuqd340 unsplash
Dolina Kondratowa - wojciech celinski lsqecv3yq0q unsplash
Dolina Kondratowa - wojciech celinski v0v081btdy unsplash
Dolina Kondratowa - wojciech celinski x3fbb8ml ek unsplash
Opis

Dolina Kondratowa to dolina w Tatrach Zachodnich stanowiąca zachodnie odgałęzienie Doliny Bystrej. W przeszłości Dolina Kondratowa była wypasana, jej pasterskie tereny nazywano Halą Kondratową. Obecnie jest jedną z najczęściej odwiedzanych dolin tatrzańskich, prowadzą przez i ponad nią bardzo popularne szlaki turystyczne na GiewontCzerwone Wierchy oraz bardzo widokowa trasa od Przełęczy pod Kopą Kondracką główną granią Tatr na Kasprowy Wierch.

Środek Doliny Kondratowej stanowi trawiasta Polana Kondratowa, na której położone są na wysokości 1333 m n.p.m. schronisko PTTK na Hali Kondratowej i dyżurka TOPR. Na południowo-wschodnich zboczach doliny znajdują się ogromne głazy, które oderwały się od ścian Giewontu i stoczyły w dół. W 1953 r. jeden z nich, ważący ok. 30 ton, uderzył w ścianę schroniska.

Większą część doliny budują skały wapienne. Rozwinięte w nich zjawiska krasowe powodują, że dolina jest sucha. Woda płynie podziemnymi wypływami i wypływa nagle w postaci Wywierzyska Bystrej. Krótki Kondratowy Potok wypełnia się wodą tylko po większych opadach. Dno doliny jest stosunkowo płaskie, gdyż w przeszłości było dnem stawu utworzonego przez morenę polodowcową. Ciekawa flora. m.in. występuje tutaj podejźrzon rutolistny i złoć mała – rośliny w Karpatach bardzo rzadkie. 

Źródło: wikipedia.pl

Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego

 

1) Pieszo

Na wszystkich szlakach w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) konieczne jest posiadanie ważnego biletu wstępu do TPN, również w miejscach, gdzie TPN nie prowadzi stacjonarnej sprzedaży biletów. Zmiana ta została wprowadzona odkąd udostępniono internetowy system sprzedaży biletów dostępny na stronie https://tpn.gov.pl/wstep-do-parku lub przez aplikację mobilną Skycash / Mpay albo w innym punkcie biletowym stacjonarnym - sprawdź gdzie stacjonarnie kupisz bilet do TPN.

Warto zakupić bilet przed ruszeniem w Tatry, gdyż posiadając bilet online można uniknąć kolejek przy kasach i wskazać kasjerowi już posiadany bilet. Wystarczy zapisać zakupiony bilet w formacie PDF w urządzeniu mobilnym lub wydrukować w celu okazania do kontroli.

 

Uwaga: W Dolinie ChochołowskiejDolinie Lejowej opłaty za wstęp pobiera ich właściciel, tj. Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Honorowane są jednak także bilety zakupione online na stronach internetowych TPN.

 

2) Rower

Turystykę rowerową w TPN można uprawiać tylko na udostępnionych do tego celu szlakach lub drogach. Większość udostępnionych tras to jednocześnie szlaki turystyczne lub drogi publiczne. Na szlakach obowiązuje zakaz poruszania się na hulajnogach, hulajnogach elektrycznych, monocyklach itp. W Dolinie Chochołowskiej za wjazd rowerem pobierana jest dodatkowa opłata.

 

3) Pies

W TPN obowiązuje zakaz wprowadzania psów, a jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, której właścicielem jest Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Szlakiem prowadzącym dnem doliny do schroniska, gdzie w większości obowiązuje ochrona krajobrazowa, można wejść z psem. Z psem można również spacerować Drogą pod Reglami. Należy pamiętać, że musi on być prowadzony na smyczy!

Topografia

Oddziela się od Doliny Goryczkowej około 200 m na północ od Kondrackich Rówienek, a następnie biegnie w kierunku południowo-zachodnim. Od południowo-zachodniej strony ograniczają ją stoki Kalackiej Kopy i Giewontu, od zachodu północna grań Kopy Kondrackiej, od południa główna grań Tatr na odcinku od Kopy Kondrackiej przez Suchy Wierch Kondracki i Suche Czuby po Goryczkową Czubę, od wschodu Kondratowy Wierch. Największym odgałęzieniem jest Dolina Sucha Kondracka. W górnym końcu Dolina Kondratowa rozgałęzia się na dwie odnogi: Dolinę Małego Szerokiego podchodzącą pod Kondracką Przełęcz oraz Długi Żleb podchodzący w okolice Przełęczy pod Kopą Kondracką. W Dolinie Małego Szerokiego wyróżnia się jeszcze niewielką kotlinkę, tzw. Piekło.

Źródło: wikipedia.pl

Szlaki turystyczne

Szlaki turysyczne przebiegające przez Dolinę Kondratową:

  • szlak turystyczny niebieski –  z Kuźnic do schroniska, a stąd dalej na Kondracką Przełęcz i Wielki Giewont
    • Czas przejścia z Kuźnic do schroniska: 1:20 h, ↓ 1 h
    • Czas przejścia ze schroniska na Giewont: 1:45 h, ↓ 1:15 h

 

  • szlak turystyczny zielony –  od schroniska na Przełęcz pod Kopą Kondracką. Czas przejścia: 1:20 h, ↓ 1 h.

Źródło: wikipedia.pl

Literatura

Poniżej polecane przez nas publikacje rozszerzające opisywaną w artykule tematykę:

Dokonując zakupu publikacji przez kliknięcie w powyższe linki, wspierasz rozwój serwisu Odtur.pl. Dzięki temu będziemy mogli tworzyć jeszcze więcej darmowych treści dla naszych czytelników. Dziękujemy!

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

34-500 Zakopane
place
49.244560, 19.946180Skopiowano do schowka
N49º14'40.416", E19º56'46.248"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Tatry Zachodnie