Schronisko PTTK nad Morskim Okiem

Nr w rejestrze zabytków:
211 z 24.12.1976
Schronisko PTTK nad Morskim Okiem - 2020 schronisko pttk nad morskim okiem
Schronisko PTTK nad Morskim Okiem - schronisko pttk przy morskim oku 20201010 1200 1923
Schronisko PTTK nad Morskim Okiem - 2023 schronisko pttk nad morskim okiem 1
Schronisko PTTK nad Morskim Okiem - schronisko pttk przy morskim oku 20201010 1246 1974
Schronisko PTTK nad Morskim Okiem - berghutte bei maritime augen panoramio
Schronisko PTTK nad Morskim Okiem - schronisko morskie oko
Schronisko PTTK nad Morskim Okiem - schronisko pttk nad morskim okiem panoramio
Schronisko PTTK nad Morskim Okiem - schronisko nad morskim okiem sk08
Schronisko PTTK nad Morskim Okiem - stare schronisko przy morskim oku
Schronisko PTTK nad Morskim Okiem - img 3354
Historyczna nazwa: Schronisko turystyczne "Nowe" nad Morskim Okiem
Data powstania obiektu: 1908 r.
Opis

Schronisko PTTK nad Morskim Okiem to schronisko turystyczne położone nad Morskim Okiem, w malowniczej Dolinie Rybiego Potoku w Tatrach Wysokich, na wysokości 1410 m n.p.m. Składa się z dwóch części: Starego Schroniska pochodzącego z XIX wieku i Nowego Schroniska, wybudowanego w 1908 roku przez Towarzystwo Tatrzańskie. Po remoncie kapitalnym w latach 1988–1992 schronisko dysponuje 79 miejscami noclegowymi: 36 w Nowym Schronisku (w pokojach 3-6 osobowych) oraz 43 w Starym Schronisku (w salach wieloosobowych: 13-, 14- i 16-osobowych). Posiada też restaurację i bar oraz mieści stację ratunkową TOPR i oferuje wypożyczenie sprzętu lawinowego i zimowego. Budynek schroniska został w 1976 roku uznany za zabytkowy i jest prawnie chroniony. Schronisko jest zarządzane przez PTTK, a z parkingu na Polanie Palenica Białczańska może dotrzeć do niego każdy, zarówno latem, jak i zimą. Do dyspozycji jest przechowalnia bagażu, tablica informacyjna TOPR z prognozą pogody i aktualnymi warunkami w górach, a także suszarka do butów i odzieży. Wszystkie łóżka w Nowy Schronisku z pościelą, a prysznice wspólne na I piętrze i w przyziemiach, na korytarzach czajniki. W Starym Schronisku jest kuchnia turystyczna, wrzątek, pełny węzeł sanitarny.

W schroniskowych murach gościło wielu znakomitych gości. W 1997 roku w schronisku gościł między innymi papież Jan Paweł II. Nakręcono tu też kilka scen filmowych, a raz wybudowano nawet w studiu filmowym wierną kopię schroniskowej werandy, na potrzeby filmu „Spirala" Krzysztofa Zanussiego, wypożyczając na czas zdjęć oryginalne zdjęcia i inne ozdoby z jego wnętrza.

Schronisko stanowi odrębną miejscowość typu schronisko turystyczne.

Źródło: wikipedia.pl / visitmalopolska.pl

Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego

 

1) Pieszo

Na wszystkich szlakach w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) konieczne jest posiadanie ważnego biletu wstępu do TPN, również w miejscach, gdzie TPN nie prowadzi stacjonarnej sprzedaży biletów. Zmiana ta została wprowadzona odkąd udostępniono internetowy system sprzedaży biletów dostępny na stronie https://tpn.gov.pl/wstep-do-parku lub przez aplikację mobilną Skycash / Mpay albo w innym punkcie biletowym stacjonarnym - sprawdź gdzie stacjonarnie kupisz bilet do TPN.

Warto zakupić bilet przed ruszeniem w Tatry, gdyż posiadając bilet online można uniknąć kolejek przy kasach i wskazać kasjerowi już posiadany bilet. Wystarczy zapisać zakupiony bilet w formacie PDF w urządzeniu mobilnym lub wydrukować w celu okazania do kontroli.

 

Uwaga: W Dolinie ChochołowskiejDolinie Lejowej opłaty za wstęp pobiera ich właściciel, tj. Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Honorowane są jednak także bilety zakupione online na stronach internetowych TPN.

 

2) Rower

Turystykę rowerową w TPN można uprawiać tylko na udostępnionych do tego celu szlakach lub drogach. Większość udostępnionych tras to jednocześnie szlaki turystyczne lub drogi publiczne. Na szlakach obowiązuje zakaz poruszania się na hulajnogach, hulajnogach elektrycznych, monocyklach itp. W Dolinie Chochołowskiej za wjazd rowerem pobierana jest dodatkowa opłata.

 

3) Pies

W TPN obowiązuje zakaz wprowadzania psów, a jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, której właścicielem jest Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Szlakiem prowadzącym dnem doliny do schroniska, gdzie w większości obowiązuje ochrona krajobrazowa, można wejść z psem. Z psem można również spacerować Drogą pod Reglami. Należy pamiętać, że musi on być prowadzony na smyczy!

Historia

Najwcześniejsze wzmianki o istniejącym schronie w tym rejonie pochodzą z roku 1823. Pierwsze schronisko zostało wybudowane w roku 1827 przez Emanuela Homolacsa, właściciela terenów wokół jeziora. Budynek składał się z sieni, kuchni, izby noclegowej i strychu. Schronisko nie miało jeszcze szyb i było bardzo skromnie wyposażone. Kilkukrotnie je remontowano, jednak w latach 50. i 60. XIX wieku było już w bardzo złym stanie.

W 1865 r. schronisko spłonęło. Dopiero w 1874 r. Towarzystwo Tatrzańskie rozpoczęło budowę nowego schroniska. Postawiono niewielki drewniany budynek z miejscami noclegowymi dla 25 osób. Obiekt otwarto 3 sierpnia 1874 r., a na uroczystości byli obecni m.in. Adam Asnyk i Helena Modrzejewska. Z inicjatywy Leopolda Świerza 16 września 1875 r. schronisko nazwano imieniem Stanisława Staszica.

W kolejnym okresie powoli podnoszono standard schroniska. W roku 1891 rozbudowano je do powierzchni 252 m² i 27 pokojów dwuosobowych oraz dostawiono obok drugi budynek przeznaczony na wozownię o powierzchni 119 m², służącą turystom do „garażowania” konnych powozów. Schronisko służyło turystom w sezonach letnich do nocy z 1 na 2 października 1898 r., kiedy to kolejny pożar strawił budynek. Budynek wozowni po pożarze właściwego schroniska przejął jego rolę i pełni ją do dziś. Obecnie tzw. Stare Schronisko (była wozownia) jest najstarszym istniejącym schroniskiem w Tatrach Polskich.

Pod koniec XIX wieku nad jeziorem wybudowany został inny obiekt – bacówka Anny Burowej po zachodniej stronie moreny. Burowa, prowadząc działalność turystyczną, rozpoczęła konflikt z Towarzystwem Tatrzańskim, trwający aż do 1930 r. i zakończony rozebraniem bacówki.

Obecne Nowe Schronisko wybudowano w 1908 r.  i od tej pory jest ono jednym z najpopularniejszych obiektów noclegowych w całych Tatrach. W latach 70. XX wieku, kierując się koniecznością ochrony jeziora, dyrekcja TPN zamierzała przenieść oryginalny obiekt do planowanego skansenu architektury tatrzańskiej, a w jego miejscu wznieść nową budowlę bez funkcji noclegowych i gastronomicznych, mieszczącą dyrekcję parku narodowego, muzeum alpinizmu, dyżurkę GOPR i pokoje gościnne dla wąskiego grona osób związanych z dyrekcją parku. Planów tych nigdy nie zrealizowano. W 1997 roku schronisko odwiedził papież Jan Paweł II.

Źródło: wikipedia.pl

Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne przebiegające przy Schronisku PTTK nad Morskim Okiem:

  • szlak turystyczny czerwony – z Toporowej Cyrhli przez Psią Trawkę, Rówień Waksmundzką, dalej wzdłuż szosy nad Morskie Oko i obok Czarnego Stawu na Rysy.
    • Czas przejścia od Wodogrzmotów Mickiewicza do schroniska: 1:30 h, ↓ 1:15 h
    • Czas przejścia od schroniska do Czarnego Stawu: 50 min, ↓ 40 min
    • Czas przejścia od schroniska na Rysy: 3:50 h, ↓ 3:10 h

 

  • szlak turystyczny czerwony – asfaltowa szosa z parkingu na polanie Palenica Białczańska (niedostępna dla samochodów), łącząca się z czerwonym szlakiem przed Wodogrzmotami Mickiewicza (2:20 h, ↓ 1:55 h)

 

  • szlak turystyczny czerwony – dookoła jeziora (ok. 50 min)

 

  • szlak turystyczny niebieski – przez Świstówkę Roztocką do schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (2 h, w drugą stronę 1:40 h)

 

  • szlak turystyczny żółty – na Szpiglasową Przełęcz („Ceprostrada”) (2:15 h, ↓ 1:40 h)

Źródło: wikipedia.pl

Literatura

Poniżej polecane przez nas publikacje rozszerzające opisywaną w artykule tematykę:

Dokonując zakupu publikacji przez kliknięcie w powyższe linki, wspierasz rozwój serwisu Odtur.pl. Dzięki temu będziemy mogli tworzyć jeszcze więcej darmowych treści dla naszych czytelników. Dziękujemy!

Zaktualizowano 27 dni temu

Dane teleadresowe

34-530 Morskie Oko
Tel.: +48 18 20-77-609
Tel. kom.: +48 602-260-757
place
49.201400, 20.071315Skopiowano do schowka
N49º12'5.04", E20º4'16.734"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Architektura drewniana
Miejsce/obiekt zbudowane w przeważającej części z drewna.
Kawiarnia/bistro
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje kawiarnia, bistro itp.
Noclegi
Miejsce/obiekt oferujący możliwość noclegu.
Restauracja
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje restauracja, pizzeria itp.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Tatry Wysokie

Inne w kategorii: Architektura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.