Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - schronisko na piatce
Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - 2020 dolina pieciu stawow polskich 7
Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - 2020 dolina pieciu stawow polskich 5
Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - 2020 dolina pieciu stawow polskich 6
Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - img 3321
Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - img 3329
Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - piecstawowjadalniaa424
Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - schronisko w dolinie pieciu stawow tatry poland
Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - schronisko5stawow
Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - img 3461
Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - piecstawowkorytarz
Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - img 3340
Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - piecstawowpokoj
Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - schronisko pttk w dolinie pieciu stawow polskich t13
Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - piecstawowschroniskoa413
Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - img 3460
Data powstania obiektu: 1953 r.
Opis

Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (Schronisko Pięciostawiańskie) to schronisko turystyczne położone w Dolinie Pięciu Stawów PolskichTatrach Wysokich na wyokości 1671 m n.p.m.. Zostało ono zbudowane w latach 1947–1953 nad Przednim Stawem i jest najwyżej położonym schroniskiem górskim w Polsce. Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów czynne jest przez cały rok. Posiada stylową gospodę i kuchnię wydająca posiłki w godzinach 8-19. Znane jest z szarlotki wypiekanej tutaj od lat według oryginalnej receptury. Dysponuje 67 miejscami noclegowymi. W schronisku jest 13 pokoi 2, 4, 7, 8, 10 osobowych. W wyjątkowych sytuacjach może przyjąć więcej osób. Dysponuje wypożyczalnią sprzętu narciarskiego i do uprawiania turystyki zimowej oraz książek, gier i filmów o tematyce górskiej. Przy schronisku działa szkoła górska oraz placówka TOPR-u. Schronisko jest zarządzane przez PTTK i nosi imię Leopolda Świerza.

Wyjątkową wysokogórską atmosferę schronisko zawdzięcza w dużej mierze niezwykłemu położeniu w samym sercu Tatr Wysokich. Prowadzi tu wiele szlaków, lecz żadnym z nich nie da się do schroniska dojechać. Dotrzeć można jedynie pieszo, górskimi szlakami, a zatem gości schroniska można nazwać prawdziwymi turystami. Najprostszy – zielony zaczyna się przy Wodogrzmotach Mickiewicza. Ten górski szlak biegnący Doliną Roztoki jest najbardziej popularnym dojściem do schroniska i najłatwiej dostępnym o każdej porze roku. Wycieczka rozpoczyna się już na Palenicy Białczańskiej, oddalonej od Zakopanego o około 25 kilometrów. Dalej idzie się pieszo około pół godziny drogą asfaltową do Wodogrzmotów Mickiewicza, gdzie odchodzi szlak zielony prowadzący w górę Doliny Roztoki do Doliny Pięciu Stawów.

Schronisko stanowi odrębną miejscowość typu schronisko turystyczne.

Źródło: wikipedia.pl

Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego

 

1) Pieszo

Na wszystkich szlakach w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) konieczne jest posiadanie ważnego biletu wstępu do TPN, również w miejscach, gdzie TPN nie prowadzi stacjonarnej sprzedaży biletów. Zmiana ta została wprowadzona odkąd udostępniono internetowy system sprzedaży biletów dostępny na stronie https://tpn.gov.pl/wstep-do-parku lub przez aplikację mobilną Skycash / Mpay albo w innym punkcie biletowym stacjonarnym - sprawdź gdzie stacjonarnie kupisz bilet do TPN.

Warto zakupić bilet przed ruszeniem w Tatry, gdyż posiadając bilet online można uniknąć kolejek przy kasach i wskazać kasjerowi już posiadany bilet. Wystarczy zapisać zakupiony bilet w formacie PDF w urządzeniu mobilnym lub wydrukować w celu okazania do kontroli.

 

Uwaga: W Dolinie ChochołowskiejDolinie Lejowej opłaty za wstęp pobiera ich właściciel, tj. Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Honorowane są jednak także bilety zakupione online na stronach internetowych TPN.

 

2) Rower

Turystykę rowerową w TPN można uprawiać tylko na udostępnionych do tego celu szlakach lub drogach. Większość udostępnionych tras to jednocześnie szlaki turystyczne lub drogi publiczne. Na szlakach obowiązuje zakaz poruszania się na hulajnogach, hulajnogach elektrycznych, monocyklach itp. W Dolinie Chochołowskiej za wjazd rowerem pobierana jest dodatkowa opłata.

 

3) Pies

W TPN obowiązuje zakaz wprowadzania psów, a jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, której właścicielem jest Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Szlakiem prowadzącym dnem doliny do schroniska, gdzie w większości obowiązuje ochrona krajobrazowa, można wejść z psem. Z psem można również spacerować Drogą pod Reglami. Należy pamiętać, że musi on być prowadzony na smyczy!

Historia

Obecne schronisko jest już piątym z kolei schroniskiem w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Pierwszym było wybudowane w 1876 r. kamienne i bardzo niewygodne (bez prycz i bez pieca) Schronisko im. Ludwika Zejsznera. W 1898 wybudowano obok niego drugie, drewniane, mające prycze i ogrzewane schronisko. Rosnąca popularność turystyki sprawiła, że wybudowano trzecie, większe schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Oddano je do użytku w 1932 r. Przetrwało II wojnę światową, ale z niewyjaśnionych przyczyn spłonęło w maju 1945 r. W 1947 r. obok ruin spalonych schronisk wybudowano niewielkie drewniane i jednoizbowe schronisko. Obecnie pełni ono rolę Strażnicówki TPN.

W 1949 r. rozpoczęto budowę nowego schroniska. Zlokalizowano go w zupełnie innym miejscu – nad brzegiem Przedniego Stawu, u południowych podnóży Niżniej Kopy. Zaprojektowane przez Annę Górską, Jana Olafa Chmielewskiego, Jędrzeja Czarniaka, Gerarda Ciołka i Jerzego Mokrzyńskiego i zostało harmonijnie wkomponowane w krajobraz. Uważane jest za jedno z najlepszych architektonicznych rozwiązań w klasie schronisk turystycznych. Uroczyście otwarto go w marcu 1956 r. Wybudowane z surowego kamienia schronisko ma kubaturę 3900 m3.

Pierwszą gospodynią została Maria Krzeptowska, która już przez wiele lat gospodarzyła w poprzednich schroniskach. Później gospodarzyli i nadal gospodarzą członkowie jej rodziny. Głównym problemem schroniska jest transport zaopatrzenia. Początkowo był to transport konny i wnoszenie na plecach. Później rozwiązno problem w ten sposób, że podzielono transport na dwa odcinki. Specjalny ciągnik dostarcza towary do dolnej stacji „kolejki” linowej, która transportuje je pod schronisko (na najbardziej stromym odcinku trasy). Pomimo ogromnych trudności związanych z zaopatrzeniem schroniska zawsze udawało się utrzymać jego funkcjonowanie, a schronisko było i jest znane z przyjaznej gościnności i domowej atmosfery. Odbywały się w nim obozy sportowe (np. przygotowania do olimpiady w Meksyku), zawody narciarskie i wiele innych imprez. Schronisko posiada prąd elektryczny wytwarzany przez turbogenerator elektryczny z (turbiną Peltona), napędzany wodą z Wielkiego Stawu. Wytwarza on stałą moc 50 kW (moc maksymalna jest większa). Energia elektryczna zasila schronisko i oczyszczalnię ścieków. Dzięki zwiększeniu mocy generatora możliwa stała się zamiana ogrzewania węglem na ogrzewanie elektryczne, co znacząco wpłynęło na poprawę ekologiczności obiektu. Zdarzają się awarie, jak to miało miejsce w sierpniu 2015 roku. Problemem było oczyszczanie ścieków, ale w 2010 r. wybudowano nową biologiczną oczyszczalnię ścieków. Wykonano także termomodernizację schroniska, co zmniejszyło jego zapotrzebowanie na energię do ogrzewania.

Źródło: wikipedia.pl / visitmalopolska.pl

Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne przebiegające przy Schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich:

  • szlak turystyczny zielony + szlak turystyczny niebieski – zielony Doliną Roztoki od Wodogrzmotów Mickiewicza (przy szosie z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka) nad Wielki Staw Polski. Znad Wielkiego Stawu dalej szlakiem niebieskim.
    • Czas przejścia od Wodogrzmotów Mickiewicza przy szosie do Morskiego Oka do Wielkiego Stawu: 2:05 h, ↓ 1:40 h
    • Czas przejścia znad Wielkiego Stawu do schroniska: 10 min

 

  • szlak turystyczny zielony + szlak turystyczny czarny – od zielonego odchodzi czarny szlak, będący alternatywnym dojściem do schroniska.
    • Czas przejścia od Wodogrzmotów Mickiewicza do rozstaju szlaków: 1:20 h, ↓ 1 h
    • Czas przejścia od rozstaju ze szlakiem zielonym do schroniska: 40 min, ↓ 30 min

 

  • szlak turystyczny niebieski – od Morskiego Oka przez Rówień nad Kępą, Świstówkę Roztocką i Świstową Czubę obok schroniska i dalej na przełęcz Zawrat.
    • Czas przejścia od Morskiego Oka do schroniska: 2 h, z powrotem 1:40 h
    • Czas przejścia od schroniska na Zawrat: 1:40 h, ↓ 1:30 h

Źródło: wikipedia.pl

Literatura

Poniżej polecane przez nas publikacje rozszerzające opisywaną w artykule tematykę:

Dokonując zakupu publikacji przez kliknięcie w powyższe linki, wspierasz rozwój serwisu Odtur.pl. Dzięki temu będziemy mogli tworzyć jeszcze więcej darmowych treści dla naszych czytelników. Dziękujemy!

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

34-530 Dolina Pięciu Stawów
place
49.21362570505589, 20.04868511668353Skopiowano do schowka
N49º12'49.053", E20º2'55.266"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Restauracja
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje restauracja, pizzeria itp.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Tatry Wysokie

Inne w kategorii: Architektura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.