Grupy obiektów:Tatry Wysokie
Opis

Wodospad Siklawa to największy wodospad w Polsce sięgający niemal 70 metrów wysokości, który opada z granitowego rygla skalnego, który oddziela Dolinę Pięciu Stawów Polskich od niżej położonej Doliny Roztoki. Przez wielu uznawany za najpiękniejszy wodospad w Tatrach.

Wodospad Siklawa, zwany także Wielkim (niem. Siklawafall, Siklawa-Wasserfall, węg. Siklawa-vízesés), spływa w dół dwiema albo trzema grzmiącymi strugami, co jest uzależnione od poziomu wody w Wielkim Stawie. Nachylenie ściany wynosi około 35°, wysokość progu około 65–70 metrów. Jest to największy (chociaż nie najwyższy) wodospad w Tatrach. Jest imponujący i magiczny, zwłaszcza po deszczu, kiedy nadejdzie słoneczny dzień. Siklawa już od XIX wieku była celem górskich wycieczek, ale także punktem, do którego podążali malarze i poeci, szukając tu natchnienia, może inspiracji. W 1832 Seweryn Goszczyński pisał:

„O sto kroków od nas przewalał się spadek Siklawej Wody, i rosił nas mgłami swoimi. Przekrojony od sterczącej na wierzchu opoki, rzuca się po skale prostopadłej.”

Obok wodospadu prowadzi zielony szlak, który zaczyna się przy Wodogrzmotach Mickiewicza i prowadzi do Doliny Pięciu Stawów. Trasa to około 2 godzin i 40 minut wśród drzew, z atrakcyjnymi podejściami. Najlepiej wybrać się w nią z samego rana, wtedy nie będzie się musiało dzielić widoków z tłumem turystów, których w tym miejscu nigdy nie brakuje. Dobrze też wybrać się na wycieczkę tuż po opadach deszczu, wtedy bowiem krople wodospadu tworzą kolorowe tęcze.

Nazwa wodospadu Siklawica w Tatrach Zachodnich pochodzi od Siklawy.

Wielka Siklawa najpiękniej wygląda w słoneczne dni, po obfitych opadach deszczu. Wokół niej, w rozpylonych kroplach wody, tworzą się wielobarwne tęcze. Siklawa była celem wycieczek górskich już na początku XIX wieku. Opisywana przez poetów, uwieczniana przez malarzy. 

Źródło: wikipedia.pl / visitmalopolska.pl

Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego

 

1) Pieszo

Na wszystkich szlakach w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) konieczne jest posiadanie ważnego biletu wstępu do TPN, również w miejscach, gdzie TPN nie prowadzi stacjonarnej sprzedaży biletów. Zmiana ta została wprowadzona odkąd udostępniono internetowy system sprzedaży biletów dostępny na stronie https://tpn.gov.pl/wstep-do-parku lub przez aplikację mobilną Skycash / Mpay albo w innym punkcie biletowym stacjonarnym - sprawdź gdzie stacjonarnie kupisz bilet do TPN.

Warto zakupić bilet przed ruszeniem w Tatry, gdyż posiadając bilet online można uniknąć kolejek przy kasach i wskazać kasjerowi już posiadany bilet. Wystarczy zapisać zakupiony bilet w formacie PDF w urządzeniu mobilnym lub wydrukować w celu okazania do kontroli.

 

Uwaga: W Dolinie ChochołowskiejDolinie Lejowej opłaty za wstęp pobiera ich właściciel, tj. Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Honorowane są jednak także bilety zakupione online na stronach internetowych TPN.

 

2) Rower

Turystykę rowerową w TPN można uprawiać tylko na udostępnionych do tego celu szlakach lub drogach. Większość udostępnionych tras to jednocześnie szlaki turystyczne lub drogi publiczne. Na szlakach obowiązuje zakaz poruszania się na hulajnogach, hulajnogach elektrycznych, monocyklach itp. W Dolinie Chochołowskiej za wjazd rowerem pobierana jest dodatkowa opłata.

 

3) Pies

W TPN obowiązuje zakaz wprowadzania psów, a jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, której właścicielem jest Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Szlakiem prowadzącym dnem doliny do schroniska, gdzie w większości obowiązuje ochrona krajobrazowa, można wejść z psem. Z psem można również spacerować Drogą pod Reglami. Należy pamiętać, że musi on być prowadzony na smyczy!

Szlaki turystyczne

Do Wodospadu Siklawa prowadzi zielony szlak turystyczny od Wodogrzmotów Mickiewicza (przy szosie Palenica Białczańska – Morskie Oko) nad Wielki Staw. Czas przejścia: 2:05 h, ↓ 1:40 h. Do Wodogrzmotów Mickiewicza z kolei można dostać się czerwonym szlakiem turystycznym z prkingu na Palenicy Białczańskiej (3 km, 1:0 h, ↓ 0:44 h).

Zielony szlak turystyczny przez Dolinę Roztoki prowadzi po orograficznie prawej stronie wodospadu przez długi pas wygładzeń polodowcowych (tak zwane Danielki). Są to miejsca niebezpieczne, gdy są oblodzone. W 1924 poślizgnął się tutaj i poniósł śmierć przewodnik tatrzański Jan Gąsienica Daniel (i stąd właśnie pochodzi nazwa tego miejsca).

Literatura

Poniżej polecane przez nas publikacje rozszerzające opisywaną w artykule tematykę:

Dokonując zakupu publikacji przez kliknięcie w powyższe linki, wspierasz rozwój serwisu Odtur.pl. Dzięki temu będziemy mogli tworzyć jeszcze więcej darmowych treści dla naszych czytelników. Dziękujemy!

Zaktualizowano 14 dni temu