Wodospad Siklawa
Wodospad Siklawa to największy wodospad w Polsce sięgający niemal 70 metrów wysokości, który opada z granitowego rygla skalnego, który oddziela Dolinę Pięciu Stawów Polskich od niżej położonej Doliny Roztoki. Przez wielu uznawany za najpiękniejszy wodospad w Tatrach.
Wodospad Siklawa, zwany także Wielkim (niem. Siklawafall, Siklawa-Wasserfall, węg. Siklawa-vízesés), spływa w dół dwiema albo trzema grzmiącymi strugami, co jest uzależnione od poziomu wody w Wielkim Stawie. Nachylenie ściany wynosi około 35°, wysokość progu około 65–70 metrów. Jest to największy (chociaż nie najwyższy) wodospad w Tatrach. Jest imponujący i magiczny, zwłaszcza po deszczu, kiedy nadejdzie słoneczny dzień. Siklawa już od XIX wieku była celem górskich wycieczek, ale także punktem, do którego podążali malarze i poeci, szukając tu natchnienia, może inspiracji. W 1832 Seweryn Goszczyński pisał:
„O sto kroków od nas przewalał się spadek Siklawej Wody, i rosił nas mgłami swoimi. Przekrojony od sterczącej na wierzchu opoki, rzuca się po skale prostopadłej.”
Obok wodospadu prowadzi zielony szlak, który zaczyna się przy Wodogrzmotach Mickiewicza i prowadzi do Doliny Pięciu Stawów. Trasa to około 2 godzin i 40 minut wśród drzew, z atrakcyjnymi podejściami. Najlepiej wybrać się w nią z samego rana, wtedy nie będzie się musiało dzielić widoków z tłumem turystów, których w tym miejscu nigdy nie brakuje. Dobrze też wybrać się na wycieczkę tuż po opadach deszczu, wtedy bowiem krople wodospadu tworzą kolorowe tęcze.
Nazwa wodospadu Siklawica w Tatrach Zachodnich pochodzi od Siklawy.
Wielka Siklawa najpiękniej wygląda w słoneczne dni, po obfitych opadach deszczu. Wokół niej, w rozpylonych kroplach wody, tworzą się wielobarwne tęcze. Siklawa była celem wycieczek górskich już na początku XIX wieku. Opisywana przez poetów, uwieczniana przez malarzy.
Źródło: wikipedia.pl / visitmalopolska.pl
Do Wodospadu Siklawa prowadzi zielony szlak turystyczny od Wodogrzmotów Mickiewicza (przy szosie Palenica Białczańska – Morskie Oko) nad Wielki Staw. Czas przejścia: 2:05 h, ↓ 1:40 h. Do Wodogrzmotów Mickiewicza z kolei można dostać się czerwonym szlakiem turystycznym z prkingu na Palenicy Białczańskiej (3 km, 1:0 h, ↓ 0:44 h).
Zielony szlak turystyczny przez Dolinę Roztoki prowadzi po orograficznie prawej stronie wodospadu przez długi pas wygładzeń polodowcowych (tak zwane Danielki). Są to miejsca niebezpieczne, gdy są oblodzone. W 1924 poślizgnął się tutaj i poniósł śmierć przewodnik tatrzański Jan Gąsienica Daniel (i stąd właśnie pochodzi nazwa tego miejsca).
Inne obiekty znajdujące się w:
Tatry Wysokie
- Czarny Staw Gąsienicowy
- Czarny Staw pod Rysami
- Czarny Staw Polski
- Dolina Białej (Wody Bielovodská dolina)
- Dolina Białki
- Dolina Pięciu Stawów Polskich
- Dolina Roztoki
- Dolina Rybiego Potoku
- Dolina Suchej Wody
- Droga Oswalda Balzera
- Grań Kościelców
- Granaty
- Kościelcowa Przełęcz
- Kościelec (2155 m n.p.m.)
- Kozi Wierch (2291 m n.p.m.)
- Kozia Przełęcz
- Kozie Czuby (2264 m n.p.m.)
- Mały Kościelec (1866 m n.p.m.)
- Mały Staw Polski
- Mnich (2068 m n.p.m.)
- Morskie Oko
- Mylna Przełęcz
- Orla Perć
- Przedni Staw Polski
- Przełęcz Krzyżne
- Rusinowa Polana
- Rysy (2499 m n.p.m)
- Schronisko Chata pod Rysami
- Schronisko PTTK (stare) nad Morskim Okiem
- Schronisko PTTK nad Morskim Okiem
- Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich
- Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki
- Świnica (2301 m n.p.m)
- Szpiglasowa Przełęcz
- Szpiglasowy Wierch (2172 m n.p.m.)
- Tatrzański Park Narodowy
- Wielki Staw Polski
- Wodogrzmoty Mickiewicza
- Wodospad Siklawa
- Zadni Kościelec (2162 m n.p.m.)
- Zadni Staw Polski
- Zawrat