Aktualna funkcja: Górski Ośrodek Szkolno-Wypoczynkowy "Pod Durbaszką"
Data powstania obiektu: 1973 r.
Opis
Do Ośrodka nie ma dojazdu samochodem osobowym, pieszo należy podejść godzinę pod górę z miejscowości Jaworki koło Szczawnicy
 
Ośrodek posiada 86 miejsc noclegowych w pokojach trzy osobowych na piętrze, oraz w pokojach 5-6 osobowych na parterze /częściowo łóżka piętrowe/. Na każdej kondygnacji sanitariaty /umywalki, toalety/, dodatkowe sanitariaty i prysznice w przyziemiu budynku, woda ciepła dwa razy dziennie - dostępne dla gości nocujących. 
 
Do dyspozycji sala telewizyjna, program satelitarny, sala dydaktyczna – przystosowana do zajęć lekcyjnych, /zielone szkoły, kursy, kurso-konferencje/. Prócz tego jest ogólnodostępna sala kominkowa, bufet z kawą, herbatą, frytkami i smacznymi zapiekankami, oraz sklepik z napojami, słodyczami, w którym można kupić widokówki, mapy, artykuły pierwszej potrzeby.
 
Jest możliwość pełnego wyżywienia – domowa kuchnia dla gości pobytowych, dla innych tylko po wcześniejszym potwierdzeniu.
 
Na tarasie są miejsca do wypoczynku i relaksu z widokiem na Pieniny, Gorce i Beskid Sądecki.
Niedaleko budynku znajduje się zadaszony krąg na ognisko z podwieszanym rusztem ,dookoła ławki, doskonałe miejsce do pieczenia kiełbasek.
 
Dla bardziej aktywnych boiska do koszykówki i siatkówki plażowej, a dla najmłodszych - plac zabaw.
 
Źródło: durbaszka.pl
Historia

Budynek Dzisiejszego Ośrodka Powstał W Latach 1949-1952 Jako Jeden Z Czterech, Które Miały Być Wzorcowymi Bacówkami Do Wypasu Owiec. Hale Małych Pienin Przed Wojną Były Uprawiane Przez Miejscową Ludność Pochodzenia Łemkowskiego. Po Wojnie Łemków Wysiedlono, A Ówczesne Władze Zaplanowały Powstanie „Centrum Wypasu Owiec”. Plany „Ówczesnego Gospodarstwa” Spełzły Na Niczym, Ale Została Bacówka- Jedna Z Czterech Wybudowanych - Bacówka Pod Durbaszką.

Przez Ponad Dwadzieścia Lat Niszczała, Aż W 1973 Roku Z Inicjatywy Grupy Instruktorów Harcerskich Została Przejęta Przez Wydział Oświaty Miasta Krakowa, Celem Stworzenia Bazy Turystycznej Dla Młodzieży. Od Pierwszych Dni Motorem Pomysłu I Prac W Bacówce Był Władysław Piliński „PUCEK” - Instruktor Harcerski, Działacz Turystyczny, Niezwykły Człowiek, Wzór Wielu Pokoleń Harcerzy I Turystów. Lata 70-Te To Prace Adaptacyjno-Remontowe W Dzisiejszej Części Służbowej Bacówki.

Lata 80-Te Adaptacja Dawnego „Strągu” – Miejsca Dla Owiec, Na Część Hotelową, Parter I Zabudowa Pierwszego Piętra, Budowa Jadalni, Sanitariatów W Piwnicach, Świetlicy Na Parterze W Dawnej Stajni Dla Koni. W 1986 Roku Doprowadzono Kabel Energetyczny, A Rok Pózniej Oddano Do Użytku Oczyszczalnie Ścieków. Właściwie Prace W Budynku I Wokół Niego Trwają Ciągle. Stale Podnoszony Jest Standard Budynku, Aby Sprostać Nowym Wymaganiom.

Dzisiejsza Durbaszka To Gorski Ośrodek Szkolno-Wypoczynkowy  Z Nowym Blaszanym Dachem / Kiedyś Gont/, Ekologiczną Kotłownią Olejową, Przytulnym Wnętrzem Wyposażonym We Wszystko, Co Jest Potrzebne Gościom, Tym Którzy Zawitali W Pieniny Na Dzień I Tym, Którzy Planują Tu Spędzić Więcej Czasu. Ośrodek Jest Filią Młodzieżowego Domu Kultury "Domu Harcerza" W Krakowie Przy Ul. Reymonta 18.

Źródło: durbaszka.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Pod Homolami 4
34-460 Jaworki
Tel.: 18 262 25 47
place
49.390727, 20.535682Skopiowano do schowka
N49º23'26.617", E20º32'8.455"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Kawiarnia/bistro
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje kawiarnia, bistro itp.
Noclegi
Miejsce/obiekt oferujący możliwość noclegu.
Restauracja
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje restauracja, pizzeria itp.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Punkt widokowy
Miejsce/obiekt z którego rozpościera się bardzo dobry widok na okolicę.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.