Schronisko PTTK "Orlica" w Szczawnicy










Schronisko PTTK „Orlica” (czasem określane również jako Pod Orlicą) – górskie schronisko turystyczne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego położone w Pieninach, w granicach administracyjnych Szczawnicy. Znajduje się na wysokości 520 m n.p.m., na skarpie nad brzegiem Dunajca i wyspą Cypel, powyżej Drogi Pienińskiej.
Źródło: wikipedia.pl
Budynek został wzniesiony w 1932 jako prywatny pensjonat z bardzo atrakcyjnym widokiem na góry oraz rzekę. Ma trzy kondygnacje i charakterystyczną wieżę w bryle, od strony północnej. W lipcu 1934, w trakcie największej powodzi w latach międzywojennych, do „Orlicy” ewakuowali się gospodarze oraz goście budynku stacji noclegowej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego „Biały Domek”, który w wyniku powodzi został zniesiony i zniszczony.
W 1952 obiekt został wydzierżawiony od Eugenii Klewarkowej przez Krakowski Oddział Zarządu Urządzeń Turystycznych PTTK, który dokonał w nim niewielkich przeróbek i uruchomił schronisko. 8 kwietnia 1956 podczas Walnego Zgromadzenia Oddziału Pienińskiego PTTK schronisku nadano imię Józefa Madei, jednego z pierwszych przewodników pienińskich.
W latach 60. XX wieku obiekt dysponował 52 miejscami noclegowymi w 11 pokojach oraz – w sezonie letnim – 68 miejscami noclegowymi w małych domkach kempingowych. W 1970 dokonano przymusowego wykupu budynku na rzecz PTTK. Następnie przystąpiono do remontu obiektu – wykonano nowe pokrycie dachowe, mur oporowy oraz postawiono kilkuosobowe domki kempingowe na zboczu, poniżej schroniska. Przez długi okres problemem było odprowadzenie ścieków ze schroniska do kanalizacji w Szczawnicy.
Kolejne remonty miał miejsc w latach 1982-1986 – w jego trakcie do budynku, od strony południowej, dobudowano salę jadalną – oraz w 2001.
W II rankingu schronisk górskich PTTK, ogłoszonym w sierpniu 2011 przez Magazyn Turystyki Górskiej „n.p.m.”, schronisko zostało uznane m.in. z racji warunków noclegowych i sanitarnych, za jedno z pięciu najgorszych schronisk w Polsce. W kolejnych rankingach tego pisma „Orlica” zajęła 60 (2013) i 48 miejsce (2015). Stan obiektu znacznie się polepszył w wyniku przeprowadzenia w 2016 gruntowanego remontu. W V rankingu schronisk górskich Orlica zajęła 2 miejsce.
W odrębnym budynku przy schronisku działa od 1986 Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK w Pieninach.
Źródło: wikipedia.pl
Inne obiekty znajdujące się w:
Pieniny
- Bacówka "Pod Durbaszką"
- Budynek administracji dóbr (tzw. Leśniczówka) w Niedzicy
- Drewniana zabudowa na Polanie Sosny w Niedzicy
- Drewniany kościół pw. św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych
- Droga Pienińska
- Dunajec w Szczawnicy
- Dwór Szalayów w Szczawnicy
- Grajcarek w Szczawnicy
- Jezioro Sromowskie
- Park Dolny w Szczawnicy
- Pieniński Park Narodowy
- Platforma widokowa na Okrąglicy (Trzy Korony)
- Punkt widokowy przy Bacówce Bukowinki
- Rafting przełomem Dunajca (Sromowce Wyżne - Szczawnica)
- Rezerwat "Wąwóz Homole” im. Jana Wiktora
- Rezerwat przyrody "Biała Woda"
- Schronisko PTTK "Orlica" w Szczawnicy
- Schronisko PTTK „Trzy Korony”
- Sokolica (747 m n.p.m.)
- Spływ Przełomem Dunajca (Sromowce Niżne - Szczawnica/Krościenko)
- Spływ Przełomem Dunajca (Sromowce Wyżne - Szczawnica/Krościenko)
- Stacja narciarska Palenica-Szafranówka w Szczawnicy
- Trzy Korony (982 m n.p.m.)
- Wąwóz Szopczański
- Wieża widokowa Żar (Zor, Branisko)
- Willa Chata Spiska
- Wozownia przy zamku w Niedzicy
- Wysoka /Wysokie Skałki/ (1050 m n.p.m.)
- Zamek Niedzica
- Zamek Pieniński
- Zamek w Czorsztynie
- Źródło "Szymon" w Szczawnicy