Zamek Niedzica

Nr w rejestrze zabytków:
I-3/21/46 z 1 sierpnia 1947
Data powstania obiektu: 1330 r.
Opis

Zamek w Niedzicy położony jest nad Jeziorem Czorsztyńskim w bliskim sąsiedztwie elektrowni wodnej Niedzica. Z wieży i tarasu widokowego rozciąga się wspaniały widok na okolicę: Pieniny, zaporę, zamek czorsztyński, a nawet Tatry. Niestety nie ma wejścia do większości zamku dolnego z dwiema basztami, ponieważ ten obszar jest użytkowany przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki,

W zamku znajduje się muzeum (płatne) dostępne do zwiedzania dla turystów. Przy zamku znajduje się parking bezpłatny jak i płatny bezpośrednio na terenie zamku. W sezonie oba parkingi szybko są zapełnione i trzeba szukać innego miejsca do parkowania.

Ponadto w okolicy zamku w Niedzicy znajduje się przystań, z której to można popłynąć na drugą stronę Jeziora Czorsztyńskiego do Zamku w Czorsztynie. Zwiedzanie Zamku Czorsztyn również jest płatne.

Historia

Zamek w Niedzicy (Dunajec) to zamek rycerski na wysokiej skalistej górze (566 m n.p.m,), na prawym brzegu Dunajca. 

Zapewne na tym miejscu było wcześniejsze założenie obronne, ale zamek murowany, zwany Dunajcem, został wzniesiony dopiero w r. 1330 przez węgierską rodzinę Berzeviczych. W XIV w. znajdował się w granicach Węgier, w r. 1410 wraz z miastami spiskimi wrócił do Polski. W r. 1470 został zdobyty przez Emeryka Zapolyę i przebudowany. W r. 1589 kupił zamek Jerzy Horwath z Palocsy, który w r. 1601 przebudował go, rozszerzył i otoczył przedzamcze zabudowaniami i bastejami. W rękach rodziny Horwathów zamek pozostawał do r. 1857, następnie prze?szedł do Salamonów. W połowie XIX w. spłonął podczas pożaru, lecz odbudowano go w r. 1861. W r. 1920 ponownie znalazł się w granicach Polski. W r. 1949 po przeprowadzeniu zabezpieczeń konserwatorskich zamek dolny został przeznaczony na dom wypoczynkowy Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

Zamek w Niedzicy składa się z ruin zamku górnego, pochodzącego niewątpliwie z XIV w., oraz z zamku dolnego, obecnie zamieszkanego, który powstał zapewne na miejscu pierwotnego przedzamcza. Zamek górny jest zbudowany z miejscowego kamienia, na planie nieregularnym przystosowanym do niewielkiej powierzchni szczytu góry (około 500 m2). Od strony zachodniej, to znaczy od strony zamku dolnego, znajdował się dom mieszkalny o potrójnym podziale wnętrz oraz wieża, która być może była wynikiem późniejszej przebudowy. Od strony północno-wschodniej na skraju cypla znajdowała się również zabudowa, zapewne o drugorzędnym znaczeniu. Wjazd do zamku prowadził skrajem występującej skały i dalej przez bramę umieszczoną od strony południowo-wschodniej. Zasadniczym elementem obrony były niewątpliwie warunki terenowe: znaczna wyniosłość i strome spadki skaliste dochodzące do 60°, które uniemożliwiały dostęp pod mury zamkowe.

Zamek dolny powstał zapewne na dziedzińcu przedzamcza, przebudowanym w latach 1470-87. Wzniesiono wówczas mury obwodowe i, być może, niektóre baszty oraz zabudowania mieszkalne, jednakże zasadniczą funkcją przedzamcza były usługi gospodarcze i stajnie z nową studnią. Przebudowa z przełomu w. XVI i XVII zmieniła zasadniczo bryłę zamku dolnego. Na narożach murów obwodowych stanęły murowane basteje przystosowane do broni palnej, a na miejscu dawnych stajni w części zachodniej dziedzińca został zbudowany jednotraktowy, dwukondygnacjowy dom mieszkalny z krużgankiem. Wjazd do zamku prowadził przez narożną północno-zachodnią basteję. Wówczas mury i basteje zostały zwieńczone polską attyką renesansową. Od tego też czasu siedziba właścicieli mieściła się w dolnym zamku bastejowym, natomiast średniowieczny zamek górny zamieniał się powoli w ruinę.

Źródło: Guerquin Bohdan, Zamki w Polsce, Arkady 1974

CHORĄGWIE Z HERBAMI KOLEJNYCH WŁAŚCICIELI ZAMKU
BERZEVICZY
DRUGETH
ZAPOLYA
ŁASKI
HORVATH
JOANELLI
HORVATH
SA LAM ON
SHS - STOWARZYSZENIE HISTORYKÓW SZTUKI
XIV-XV w.
XIV w.
XV- XVI w.
XVI w.
XVI -XVI I w.
XVII-XVIII w.
XVIH-XIXw.
XIX- XX w.
OD 1949 r

  

Historia Zamku w Niedzicy w datach:

  • OK. 1325 R. BUDOWA ZAMKU GÓRNEGO PRZEZ RÓD BERZEVICZYCH, BYĆ MOŻE NA MIEJSCU ISTNIEJĄCEGO TU WCZEŚNIEJ DREWNIANO- ZIEMNEGO GRODU
  • 1412 - NA ZAMKU NIEDZICKIM MA MIEJSCE WYPŁATA 37 TYŚ. KÓP SREBRNYCH GROSZY PRASKICH CESARZOWI ZYGMUNTOWI LUKSEMBURSKIEMU PRZEZ WŁADYSŁAWA JAGIEŁŁĘ - POLSKA OTRZYMUJE CZEŚĆ SPISZĄ Z 16 MIASTAMI.
  • 1470 - NIEDZICA W RĘKACH ŻUPANA SPISKIEGO EMERKA ZAPOLYI, KTÓRY DO ZAMKU GÓRNEGO DOBUDOWUJE ZAMEK DOLNY Z BRAMĄ WJAZDOWĄ W OBECNEJ BASZCIE KAPLICZNEJ.
  • 1507 - JADWIGA ZAPOLYA ZASTAWIA ZAMEK ZA 2000 GULDENÓW ANDRZEJOWI HORVATHOWI.
  • 1528 - KRÓL WĘGIERSKI JAN ZAPOLYA NADAJE ZAMEK HIERONIMOWI ŁASKIEMU. ZAMEK ZAJĘTY PRZEZ ZWOLENNIKÓW FERDYNANDA HABSBURGA ZOSTAJE ZDOBYTY DLA ŁASKIEGO PRZEZ PIOTRA KOSTKĘ Z ORAWY.
  • 1535 - OBLĘŻENIE ZAMKU PRZEZ MINKWITZA - ZWOLENNIKA HABSBURGÓW.
  • 1538 - HIERONIM ŁASKI ZASTAWIA NIEDZICĘ PREPOZYTOWI SPISKIEMU JANOWI HORVATHOWI ZA 4000 GULDENÓW.
  • 1589 - WOJCIECH ŁASKI SPRZEDAJE ZAMEK JERZEMU HORVATHOWI Z PALOCSY, KTÓRY WZNOSI ZAMEK ŚREDNI I PRZEBUDOWUJE ZAMEK DOLNY.
  • 1601 - KONIEC RENESANSOWEJ ROZBUDOWY - DATA NA TABLICY EREKCYJNEJ NAD BRAMĄ WJAZDOWA.
  • 1636 - PRZEBUDOWA ZAMKU GÓRNEGO.
  • 1670-1776 - ZAMEK W POSIADANIU RODU JOANELLICH.
  • 1683 - PODCZAS POWSTANIA KURUCÓW ZAMEK ZDOBYWAJĄ EMERYK THOKOLY I ROZBÓJNICY SALANTSY'EGO.
  • I684 - ZAMEK OPANOWUJĄ WOJSKA CESARSKIE .
  • 1817-1823 - ODNOWA ZAMKU PRZEZ ANDRZEJA HORVATHA.
  • 1857 - MAŁŻEŃSTWO KORNELII HORVATH Z ALAPI SALAMONEM - NIEDZICA WŁASNOŚCIĄ RODU SALAMONÓW DO 1945 R.
  • 1920 - CZĘŚĆ ZAMAGURZA SPISKIEGO Z NIEDZICĄ WCHODZI W OBRĘB PAŃSTWA POLSKIEGO.
  • 1943 - SALAMONOWIE OPUSZCZAJĄ NIEDZICĘ.
  • 1945 - W WYNIKI REFORMY ROLNEJ ZAMEK STAJE SIĘ WŁASNOŚCIĄ SKARBU PAŃSTWA.
  • 1949 - PRZEJĘCIE ZAMKU PRZEZ STOWARZYSZENIE HISTORYKÓW SZTUKI - ROZPOCZĘCIE PRAC KONSERWATORSKICH.
Literatura
  • Guerquin Bohdan, Zamki w Polsce, Arkady 1974
  • Kaczyńscy Izabela i Tomasz, Polska. Najciekawsze zamki, 2003
  • Żyburtowicz Zenon, Zamki i pałace polskie, 2007
  • T. Szydłowski. Powiat nowotarski. Warszawa 1938. Zabytki Sztuki w Polsce. I
  • Katalog zabytków. T. l, 1953.
  • A. Majewski. Czorsztyn. Niedzica. Wyd. 2. Warszawa 1966.
  • Nyka J., Pieniny. Przewodnik, Latchorzew 2003
Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Zamkowa 2
34-440 Niedzica
Tel.: 18 2629489
Tel.: 18 2629473
place
49.4224478, 20.319739600000002Skopiowano do schowka
N49º25'20.812", E20º19'11.063"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Punkt widokowy
Miejsce/obiekt z którego rozpościera się bardzo dobry widok na okolicę.
Na deszcz
Miejsce/obiekt, który charakteryzuje się możliwością zwiedzania niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Pieniny

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.

Powiązane artykuły W tych artykułach wspomnieliśmy o aktualnie oglądanej przez Ciebie atrakcji