Ruiny zamku w Rytrze
25 z 1968-04-18; 11-146-Kr/935 z 1936-10-20
Ruiny zamku leżą na malowniczym wzgórzu nad rzeką Poprad. Nie zachowały się dokumenty mówiące o pierwszym właścicielu zamku, szacuje się, że powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Z ruin zamku roztacza się wspaniały widok na dolinę Popradu.
Do czasów obecnych zachowały się pozostałości murów obwodowych, wieży i najprawdopodobniej budynku mieszkalnego. Grube na 3 metry mury wieży sięgają obecnie 8 metrów. Z fosy i wału pozostało niewiele.
W skład założenia wchodził zamek właściwy wzniesiony na planie nieregularnego pięcioboku, położony na szczycie wzgórza oraz umiejscowiony od północy przygródek, którego bronił wał ziemny. Zamkowy dziedziniec otaczały z trzech stron mury a z czwartej – południowej – zamykał go wybudowany na planie prostokąta budynek mieszkalny ze strzelnicami. Od zachodniej strony do muru przylegała cylindryczna wieża. Wejście do wieży znajdowało się wysoko nad dziedzińcem.
Zamek w Rytrze jest typowym wyżynnym założeniem zamkowym – stojąca od frontu wieża broni położonego w przeciwległym, bezpiecznym miejscu budynku mieszkalnego.
Ze wzgórza podziwiać można malowniczy krajobraz okolicznych terenów.
Źródło: map4u.pl
Zamek wzniesiono najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV w. Rozbudował go w XIV w. Kazimierz Wielki. W XV w. był rezydencją starostów sądeckich i wtedy został ponownie przebudowany. Był w rękach tenutariuszy: Jakusza z Boturzyna, rodu Toporczyków, a w XVI w. jego administratorem został Piotr Kmita. Został zniszczony w 1657 r. podczas najazdu Jerzego Rakoczego. Potem zaczął popadać w ruinę.
Źródło: map4u.pl