Grupy obiektów:Twierdza Przemyśl

Twierdza Przemyśl - Fort 3 C "Kruhel"

Nr w rejestrze zabytków:
A-561 z 27.01.1993
Data powstania obiektu: ok. 1880 r.
Opis

Bateria 3B (fort 3C) Kruhel znajduje się w wschodnim krańcu zespołu. Jej rozplanowanie, konstrukcja i funkcja schronów analogiczne do baterii 3A. Różnicę stanowi umiejscowienie bramy wjazdowej - w wale poszerzenia flankującego wał szyjowy, który w tej sytuacji flankuje bramę. Stanowiska piechoty w poszerzeniu części szyjowej osłonięte poprzecznicami zaplecza. Schrony w poprzecznicach częściowo zrujnowane.

Bateria pozycyjna B „Kruhel” jest dziełem złożonym z 2 baterii w typie małych fortów artyleryjskich, szańca piechoty i łączącej te elementy pozycji piechoty w formie ziemnego wału z suchą fosą. Na zapolu baterii, poszczególne jej elementy łączy dojazdowa droga forteczna. Bateria położona jest na grzbiecie Kruhel (360,2 m n.p.m.). Obecnie znajduje się w obrębie miasta Przemyśl, przy ul. Ludwika Pasteura (główna, dojazdowa droga forteczna). Powierzchnia baterii wraz z drogą forteczną w granicach działek: ok. 4,4 ha. Wszystkie elementy zespołu zarośnięte - głównie robiniami akacjowymi pochodzącymi z pierwotnej maski czołowej dzieła.

Źródło: zabytek.pl

Historia

W latach 1886-1887, w ramach budowy stałych fortyfikacji Twierdzy Przemyśl, zbudowano kilka baterii artyleryjskich pomiędzy pierścieniem głównym a rdzeniem „Noyon”. Baterie utworzyły półpierścień wzmacniający obronę twierdzy od pd., wsch. i zach. Bateria pozycyjna B, złożona z 3 głównych obronnych, włączona została do VII obwodu obronnego. W 1901 r. uzbrojona była w 4 armaty 8 cm M.75, w 1909 r. zastąpione 4 armatami polowymi 9 cm M.75/96. Dodatkowo urządzono 2 rezerwowe stanowiska dla tego typu dział. Załogę baterii stanowiła ½ kompanii piechoty i 32 artylerzystów. Zadaniem baterii była obrona wzgórza Kruhel i blokowanie podejścia do rdzenia twierdzy w rejonie fortu NHW XVI Zniesienie. Po zmianie numeracji baterie wchodzące w skład zespołu otrzymały oznaczenie 3A i 3B Kruhel, szaniec piechoty nie posiadał oznaczenia. W opracowaniu J. Bogdanowskiego „Twierdza Przemyśl” i w decyzji o wpisie do rejestru zabytków poszczególne części zespołu zostały oznaczone: fort 3A Kruhel, szaniec 3B Kruhel i fort 3 C Kruhel.

Źródło: zabytek.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Inne obiekty znajdujące się w:
Twierdza Przemyśl

Dane teleadresowe

Ludwika Pasteura
37-700 Nehrybka
place
49.765112, 22.753948Skopiowano do schowka
N49º45'54.403", E22º45'14.213"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).
austriackie
Obiekty militarne wybudowane przez wojsko austriackie.

Inne w kategorii: Militaria To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.