Grupy obiektów:Twierdza Przemyśl

Twierdza Przemyśl - Szaniec SZ 11 "Lempertówka"

Nr w rejestrze zabytków:
A-1400 z 21.04.2017
Data powstania obiektu: ok. 1887 r.
Opis

Położony jest w prawobrzeżnej części Przemyśla, w dzielnicy Lempertówka, na południowo-wschodnim froncie obwarowań rdzenia, przy ul. J. Zamoyskiego, która na tym odcinku biegnie zarówno przedpolem, jak i zapolem szańca. Usytuowany na terenie płaskim, wśród luźnej zabudowy mieszkaniowej, o przewadze ogrodowych upraw. Nasypy ziemne Szaniec założony w linii obwałowań rdzenia na planie bastionu o spłaszczonym narysie, z otwartą szyją, symetryczny. Fosa sucha, płytka, szeroka. Stoki barków i czół posiadają niewielką odsadzkę

Źródło: Karta ewidencyjna zabytków architektury i budownictwa - Ośrodek Dokumentacji Zabytków w Warszawie

Historia

Budowę nowoczesnych umocnień Przemyśla rozpoczęli Austriacy w 1 poł. XIX w. Sporządzone wówczas plany i ekspertyzy określają możliwości i zasięg ufortyfikowania miasta. Prace objęły głównie przedpole od strony wschodniej. Zapoczątkowano też budowę ciągłej linii wałów wyznaczających szeroki obwód głównej linii obrony, wysunięty znacznie na zewnątrz w stosunku do średniowiecznych i XVI wiecznych fortyfikacji miejskich. Ten zespół umocnień stanowił wg obowiązującej wówczas teori Rogniata – tzw. obóz warowny. Główny obwód tworzył rdzeń /noyau/ oparty o linię wzgórz dominujących nad miastem od strony północnej, zachodniej i południowej, wzmocniony szańcami wysuniętymi przed linię wałów. Około 1856 r. miał już pełny narys odpowiadający dzisiaj zachowanemu. Po roku 1870 następuje budowa półstałej, a w latach 1877-1885 stałej twierdzy pierścieniowej I klasy. W tym okresie, około 1880 roku niektóre dzieła rdzenia otrzymują dodatkowe wyposażenie w postaci poprzecznic. Opisywany szaniec nie był poddany tej modernizacji. Przetrwał w nie naruszonej formie.

Źródło: Karta ewidencyjna zabytków architektury i budownictwa - Ośrodek Dokumentacji Zabytków w Warszawie

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Inne obiekty znajdujące się w:
Twierdza Przemyśl

Dane teleadresowe

Jana Zamoyskiego
37-700 Przemyśl
place
49.77672768182577, 22.80455756574091Skopiowano do schowka
N49º46'36.22", E22º48'16.407"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).
austriackie
Obiekty militarne wybudowane przez wojsko austriackie.

Inne w kategorii: Militaria To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.