Grupy obiektów:Twierdza Przemyśl

Twierdza Przemyśl - Szaniec międzypolowy piechoty W X/B1 "Orzechowce"

Nr w rejestrze zabytków:
A-1442 z 13.02.2017
Data powstania obiektu: 1896 r.
Opis

Szaniec Orzechowce jest międzypolowym szańcem piechoty zbudowanym w systemie grupowym fortyfikacji. Szaniec zlokalizowany jest na terenie miejscowości Ujkowice, w przysiółku Debry, przy drodze łączącej przysiółek z kościołem parafialnym w Ujkowicach. Znajduje się na grzbiecie terenowym nad przebiegającą łukiem doliną, flankowaną od strony pn.-wsch. przez fort GHW X Orzechowce. Na zach. od szańca znajduje się międzypolowy fort artyleryjski GZW Xb Zagrodnia. Pomiędzy oboma dziełami przebiega częściowo zachowana maska boczna, kryjąca drogę pozoracyjną.

Powierzchnia szańca ok. 0,35 ha, w granicach działek fortecznych - ok. 0,66 ha.

Szaniec założony jest na planie owalu. Od głównej fortecznej drogi rokadowej prowadzi do niego dojazdowa droga forteczna, która w początkowym odcinku przebiega równolegle do drogi biegnącej do kościoła parafialnego w Ujkowicach. Droga dojazdowa poprowadzona jest w wykopie i łączy się z bramą w wale, zlokalizowaną w osi dzieła. Szaniec otoczony jest wałem i pełnoprofilową suchą fosą. Na wale rozmieszczone były stanowiska ogniowe piechoty. W centrum szańca przebiega wał ziemny, pierwotnie osłaniający niezachowany schron.

Zabytek dostępny jest do zwiedzania bez ograniczeń. Znajduje się na czarnym turystycznym szlaku fortecznym oraz na zielonym szlaku rowerowym – trasa północna po fortach Twierdzy Przemyśl.

Źródło: zabytek.pl

Historia

W latach 1894-1899, w ramach tzw. „pancernej” rozbudowy Twierdzy Przemyśl wznoszono także międzypolowe forty obrony bliskiej. W miejscu narażonym na gwałtowny atak piechoty, pomiędzy ówczesną baterią nr 6 (późniejszy fort ześrodkowany GZW Xb Zagrodnia), a ówczesnym głównym dwuwałowym fortem artyleryjskim GHW X Orzechowce, zbudowano w 1896 r. międzypolowy szaniec piechoty. Szaniec powstał w związku z wielkimi manewrami wojskowymi odbywającymi się w Twierdzy Przemyśl. Wszedł w skład grupy fortowej „Zagrodnia” w III obwodzie obronnym. Dzieło nie zostało umieszczone na mapie Spezial-Übersichts-Plan von Przemysl. Szaniec nie miał uzbrojenia artyleryjskiego. Jego załoga składała się z ½ kompanii piechoty. Zadaniem szańca była obrona - wraz z sąsiednim fortem głównym, dwuwałowym, opancerzonym GHW X Orzechowce – niecki terenowej położonej pomiędzy tymi dziełami. W czasie pierwszych dwóch oblężeń twierdzy (18.09-9.10.1914 i 9.11.1914–22.03.1915) szaniec nie brał bezpośredniego udziału w walkach. Podczas trzeciego oblężenia (30.05-4.06.1915) zajęły go w dniu 2 czerwca wojska niemieckie. Prawdopodobnie w okresie międzywojennym rozebrano schron główny w celu pozyskania materiałów budowlanych.

W l. 2013-2015 Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl przeprowadził kompleksową rewaloryzację fortu w ramach projektu „Zagospodarowanie zespołu zabytkowego Twierdzy Przemyśl w celu udostępnienia dla turystyki kulturowej, etap I”. Wykonano prace porządkowe uporządkowano zieleń, zamontowano tablice informacyjne, ławkę i kosz na śmieci.

Źródło: zabytek.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Inne obiekty znajdujące się w:
Twierdza Przemyśl

Dane teleadresowe

37-713 Ujkowice
place
49.83540614050199, 22.73858668547674Skopiowano do schowka
N49º50'7.462", E22º44'18.912"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).
austriackie
Obiekty militarne wybudowane przez wojsko austriackie.

Inne w kategorii: Militaria To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.