Grupy obiektów:Tatry Zachodnie

Kalacka Kopa (1592 m n.p.m.)

Opis

Kalacka Kopa (1592 m n.p.m.) to szczyt we wschodnim grzbiecie Długiego Giewontu w polskich Tatrach Zachodnich. Według aktualnego fizycznogeograficznego podziału Polski Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska szczyt znajduje się w pasmie górskim Tatry Reglowe i jest jego najwyższym szczytem. Kalacka Kopa to kopa w grani o znaczeniu topograficznym, gdyż grzbiet rozgałęzia się w niej na dwie granie; w południowo-wschodnim kierunku (potem zakręca na północny wschód) opada grań zwieńczona Kalacką Turnią (1383 m), w północno-wschodnim kierunku ciągnie się Biały Grzbiet łączący Giewont z Małą Krokwią w masywie Krokwi. Pomiędzy tymi grzbietami znajduje się opadający na Kalatówki żleb Kalackie Koryto. Tuż po zachodniej stronie Kalackiej Kopy w grani Giewontu znajduje się przełęcz Wrótka, do której Kalacka Kopa opada ścianą o wysokości kilkunastu metrów. Również na południową stronę do Doliny Kondratowej od wierzchołka Kalackiej Kopy opadają urwiste ściany, u podnóży podsypane trawiastymi piargami. Na północną stronę stoki Kalackiej Kopy opadają do Żlebu pod Wrótka (wschodnie odgałęzienie Doliny Białego).

Na szczyt Kalacka Kopa nie prowadzi aktualnie żaden szlak turystyczny.

Źródło: wikipedia.pl

Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego

 

1) Pieszo

Na wszystkich szlakach w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) konieczne jest posiadanie ważnego biletu wstępu do TPN, również w miejscach, gdzie TPN nie prowadzi stacjonarnej sprzedaży biletów. Zmiana ta została wprowadzona odkąd udostępniono internetowy system sprzedaży biletów dostępny na stronie https://tpn.gov.pl/wstep-do-parku lub przez aplikację mobilną Skycash / Mpay albo w innym punkcie biletowym stacjonarnym - sprawdź gdzie stacjonarnie kupisz bilet do TPN.

Warto zakupić bilet przed ruszeniem w Tatry, gdyż posiadając bilet online można uniknąć kolejek przy kasach i wskazać kasjerowi już posiadany bilet. Wystarczy zapisać zakupiony bilet w formacie PDF w urządzeniu mobilnym lub wydrukować w celu okazania do kontroli.

 

Uwaga: W Dolinie ChochołowskiejDolinie Lejowej opłaty za wstęp pobiera ich właściciel, tj. Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Honorowane są jednak także bilety zakupione online na stronach internetowych TPN.

 

2) Rower

Turystykę rowerową w TPN można uprawiać tylko na udostępnionych do tego celu szlakach lub drogach. Większość udostępnionych tras to jednocześnie szlaki turystyczne lub drogi publiczne. Na szlakach obowiązuje zakaz poruszania się na hulajnogach, hulajnogach elektrycznych, monocyklach itp. W Dolinie Chochołowskiej za wjazd rowerem pobierana jest dodatkowa opłata.

 

3) Pies

W TPN obowiązuje zakaz wprowadzania psów, a jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, której właścicielem jest Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Szlakiem prowadzącym dnem doliny do schroniska, gdzie w większości obowiązuje ochrona krajobrazowa, można wejść z psem. Z psem można również spacerować Drogą pod Reglami. Należy pamiętać, że musi on być prowadzony na smyczy!

Literatura

Poniżej polecane przez nas publikacje rozszerzające opisywaną w artykule tematykę:

Dokonując zakupu publikacji przez kliknięcie w powyższe linki, wspierasz rozwój serwisu Odtur.pl. Dzięki temu będziemy mogli tworzyć jeszcze więcej darmowych treści dla naszych czytelników. Dziękujemy!

Zaktualizowano 14 dni temu

Dane teleadresowe

34-500 Zakopane
place
49.25423103994859, 19.954464252209235Skopiowano do schowka
N49º15'15.232", E19º57'16.071"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.
Tatry Zachodnie
Korona Karpat Polskich

Powiązane artykuły W tych artykułach wspomnieliśmy o aktualnie oglądanej przez Ciebie atrakcji