Zdrój "Kinga" w Głębokiem

Opis

Źródła wody mineralnej w niewielkiej miejscowości Głębokie usytuowane są w dolinie potoku Głęboczanka. Źródła eksploatowane są przez 3 odwierty obudowane i zadaszone. Miejsce to nazwane zostało Zdrojem Św. Kingi. Pod tym samym zadaszeniem usytuowano prowizoryczną pijalnie z ławkami i stolikami. Powyżej ujęcia wody są altany z ławeczkami, ponad którymi rozciąga się na stoku niewielki park. Woda Głęboczanka ze Zdroju Św. Kingi jest wodą mineralną wodorowęglanowo - sodowo - wapniowo - magnezową wysoko zmineralizowaną.

DOJAZD: aby dojechać do Zdroju Św. Kingi to w miejscowości Młodów z drogi krajowej nr 87 zjeżdżamy zgodnie z kierunkowskazem na Głębokie. Po przejechaniu mostu na Popradzie kierujemy się w lewo i jadąc cały czas drogą główną dojedziemy do ujęcia wody mineralnej.

Skład mineralny wód:

  • kation sodowy (Na+) - 451.3 mg/l
  • kation potasowy (K+) - 16.35 mg/l
  • kation wapniowy (Ca2+) - 210.6 mg/l
  • kation magnezowy (Mg2+) - 89.92 mg/l
  • kation żelazowy (Fe2+) - 4.64 mg/l
  • anion wodorowęglanowy (HCO-3) - 2324.0 mg/l
  • anion chlorkowy (Cl-) - 9.1 mg/l
  • anion siarczanowy (SO-4) - 0.56 mg/l
  • anion fluorowy (F-) - 0.32

Źródło: mineralnamalopolska.pl

Historia

W dolinie potoku Głęboczanka pasterz Michał Cięciwa odkrył w 1814 roku źródło szczawy wypływające ze szczeliny skalnej. Wodę stosowano do picia i kąpieli w „budynku zdrojowym”. Butelkowano ją również i przewożono wozami konnymi do stacji kolejowej w Rytrze. W czasie I wojny światowej urządzenia zdrojowe uległy zniszczeniu na skutek pożaru. Zakład ponownie uruchomiono około 1931 roku, niestety w roku 1934 uległ on całkowitemu zniszczeniu w czasie wielkiej powodzi. W roku 1971 wykonano rekonstrukcję źródeł; obecnie są on pod opieką Stowarzyszenia Młodów-Głębokie.

Obok siebie znajdują się trzy ujęte źródła Kinga I, II i III wyprowadzające szczawę o prawie identycznym składzie fizykochemicznym. Źródła są udostępnione jako punkty czerpalne i są nieustannie oblegane przez mieszkańców i turystów.

Źródło: Lucyna Rajchel, Źródła wód mineralnych i leczniczych Popradzkiego Parku Krajobrazowego

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Sucha Struga 113
33-343 Głębokie
place
49.473440, 20.706803Skopiowano do schowka
N49º28'24.384", E20º42'24.491"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).