Źródło "Iwona" w Jastrzębiku
Źródło "Iwona" w Jastrzębiku umiejscowione jest w dolinie potoku wypływającego ze Szczawnej Góry, ponad miejscowością Jastrzębik. Dotarcie do niego jest utrudnione, najkrótsza droga prowadzi przez tereny prywatne, które sezonowo mogą być ogrodzone. Najpewniejszą ścieżką do źródła jest droga prowadząca od kościoła w Jastrzębiku, która wiedzie obok cmentarza, wzdłuż potoku. Źródło położone na łące, na prawej skarpie głęboko wciętej doliny, obudowano i ujęto. Uznane zostało za pomnik przyrody nieożywionej. Woda ze źródła Iwona jest w 0,22% szczawą typu wodorowęglanowo-wapniowego (HCO3-Ca). Ma wyjątkowy, ożywczy smak.
Woda mineralna ze źródła „Iwona” to szczawa typu HCO3-Ca+CO2 o mineralizacji 2,2 g/dm3; pH 6,0; temperaturze 8,5oC; CO2 2,8 g/dm3. Zawartość głównych jonów w dm3 wody: Na+ 62,9 mg; Ca2+ 394,5 mg; Mg2+ 46,9 mg; Cl- 1,9 mg; SO42- 7,7 mg; HCO3- 1595 mg.
Źródło „Iwona” znajduje się wśród łąk, na skraju lasu, woda wypływa przez rurkę wbitą do szczeliny skalnej dając początek małemu ciekowi powierzchniowemu. Poniżej, w rozległej niszy źródlanej widoczna jest rudawka, gruba pokrywa wapiennej martwicy, zabarwionej na rudo związkami żelaza. Obecność złogów martwicowych, bez wycieków wodnych świadczy o przemijaniu źródeł, które zanikły przez zmianę warunków hydrogeologicznych lub niszczącą działalność człowieka.
Źródło: muszyna.pl / Lucyna Rajchel, Źródła wód mineralnych i leczniczych Popradzkiego Parku Krajobrazowego