Drewniany kościół pw. św. Łukasza Ewangelisty w Jastrzębiku
A-75 z dnia 05.09.1964
Drewniany kościół pw. św. Łukasza Ewangelisty w Jastrzębiku to dawna cerkiew greckokatolicka św. Łukasza zbudowana w 1. poł. XIX w. Jest ona przykładem zachodniołemkowskiej architektury cerkiewnej o wydłużonym układzie trójdzielnym, ścianami w konstrukcji zrębowej i dachem pokrytym gontem. Wnętrze świątyni zdobi polichromia ornamentalno-figuralna z 1861 r. Wśród ikon prawie kompletnego barokowego ikonostasu znajduje się Chrystus Dobry Pasterz z 1775 r. Barokowo-klasycystyczny ołtarz główny pochodzi z 1. poł. XIX w, a dwa późnobarokowe ołtarze boczne z ok. poł. XIX w. Nad trzema wieżami budynku znajdują się hełmy z krzyżami. Cechą charakterystyczną cerkwi jest umiejscowienie jednej z wież nie nad przedsionkiem, ale obok jego zachodniej ściany. Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w Województwie Małopolskim.
We wnętrzu kościoła w Jastrzębiku zachował się ikonostas z przełomu XVIII i XIX wieku, zawierający dwie osiemnastowieczne ikony: św. Mikołaja i Chrystusa Nauczającego. W ikonostasie znajduje się rzadko spotykana ikona Chrystusa w Grobie. Jeden rząd wcześniejszego ikonostasu jest obecnie wykorzystywany jako element parapetu na cerkiewnym chórze. W nawie znajduje się ikona św. Jozafata Kuncewicza.
Na teren cerkwi prowadzi drewniana brama-dzwonnica z początku XX wieku.
Źródło: wikipedia.pl / drewniana.malopolska.pl
Cerkiew w Jastrzębiku jest wzmiankowana w 1651. Obecny budynek jest jednak młodszy i pochodzi z 1837, zaś przebudowywany był w okresie między 1856 a 1886. Po Akcji Wisła został przejęty przez Kościół łaciński.
Źródło: wikipedia.pl
Porządek Mszy Świętych w kościele św. Łukasza Ewangelisty w Jastrzębiku:
- niedziele: 8:00
- dni powszednie:
- wtorek: 16:30