Pijalnia Jana w Krynicy-Zdroju
Mieści się na terenie Parku Zdrojowego, przy alejce Nikifora Krynickiego, w odległości 300 m od Bulwarów Dietla (u podnóża Góry Parkowej). W pijalni tej dostępne są tylko dwa rodzaje wody: „Jan” oraz „Józef”.
W latach 80-tych XIX wieku istniały tu dwa drewniane pawilony nad źródłami „Józefa” i „Jana”. W 1923 r. dokonano ich gruntownej przebudowy wznosząc obecną pijalnię. Budynek usytuowany wśród parku pokrywa czterospadowy dach z kopułą i oświetlają stylowe latarnie. Zdrój „Józefa" pierwotnie nazywał się zdrojem „Dudzika”- od nazwiska właściciela zdroju. Gdy w roku 1880 źródło zostało zakupione przez Zarząd Zdrojowy, otrzymał nową nazwę na cześć dr Józefa Merunowicza (ówczesnego kierownika Departamentu Sanitarnego Namiestnictwa we Lwowie) dbającego o rozwój Krynicy. Nazwa drugiego zdroju związana jest z osobą dawnego kąpielowego o imieniu Jan, który przynosił wodę z niewykorzystanego źródła kuracjuszom pobierającym zabiegi borowinowe.
Źródło „Jan” usytuowane jest na prawym brzegu potoku Palenica i znajduje się w piwnicy Pijalni Jan. Ujęte jest z trzech szczelinowych wypływów: Jan A, Jan B i Jan C. Część wody wykorzystywana jest w Pijalni Jan do kuracji pitnej. Większość wody odpływa grawitacyjnie do zbiornika znajdującego się przy Pijalni Głównej gdzie jest wykorzystywana do kuracji pitnej oraz jest rozlewana jako woda lecznicza Jan. Woda „Jan” jest znana, doceniana i stosowana do leczenia schorzeń urologicznych.
Źródło „Józef” położone na prawym brzegu potoku Palenica ujęte jest betonową studnią, przykryte pokrywą żeliwną. Woda doprowadzana jest rurociągiem do pijalni Jan i wykorzystywana do kuracji pitnej.
Źródło: krynica-zdroj.pl / Lucyna Rajchel, Źródła wód mineralnych i leczniczych Popradzkiego Parku Krajobrazowego