Drewniany kościół pw. śś. Kosmy i Damiana w Miliku

Nr w rejestrze zabytków:
766 z dnia 05.09.1964
Historyczna nazwa: Cerkiew pw. św. Kosmy i Damiana w Miliku
Data powstania obiektu: 1813 r.
Opis

Drewniany kościół pw. śś. Kosmy i Damiana w Miliku to dawna cerkiew greckokatolicka śś. Kosmy i Damiana zbudowana w 1813, po 1947 przejęta i użytkowana przez kościół rzymskokatolicki i pełni funkcję kościoła parafialnego pod tym samym wezwaniem. Cerkiew jest obiektem małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Świątynia łemkowska powstała na miejscu poprzedniej świątyni, zniszczonej przez powódź, w konstrukcji zrębowej, a ściany pokryto gontem. Polichromia ornamentalna wykonana została w 1930 r. Do wyposażenia należą: rokokowo-klasycystyczny ikonostas (ściana z ikonami) z 1806 r., ołtarz z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem (w północnej kaplicy), kilka ciekawych ikon na ścianach, m.in.: Pieta z XVIII w., Opłakiwanie Chrystusa z ok. 1700 r. oraz Trójca Święta.

Cerkiew w Miliku reprezentuje północno-zachodni typ cerkwi łemkowskich. Jest to budynek trójdzielny o konstrukcji zrębowej. Posiada wieżę usytuowaną nad przedsionkiem, krytą hełmem z kutym krzyżem. Nawę pokrywa kalenicowy dach, zaś prezbiterium – dach namiotowy. Architektura cerkwi wykazuje wyraźne wpływy budownictwa katolickiego – świątynia posiada wyraźnie wyodrębnioną zakrystię oraz dwie kaplice boczne.

Ikonostas w cerkwi pochodzi z poprzedniej, niezachowanej świątyni i został wykonany w 1806, być może z wykorzystaniem elementów jeszcze wcześniejszego. W bocznych kaplicach znajdują się osiemnastowieczne ikony Matki Bożej i Chrystusa Ukrzyżowanego, zaś w nawie najstarsza z ikon – Opłakiwanie Chrystusa z 1700. Pozostała polichromia w budynku pochodzi z okresu po ostatnim remoncie świątyni, została wykonana w 1930.

Źródło: wikipedia.pl / drewniana.malopolska.pl

Historia

Istnienie cerkwi w Miliku jest odnotowane już od XVI wieku. Świątynia powstała w tym okresie została zniszczona przez powódź w 1813. Mieszkańcy uratowali jednak znaczną część wyposażenia budynku i w tym samym roku wznieśli nową cerkiew. Była ona remontowana w 1926. Na kościół katolicki zaadaptowana po wysiedleniach ludności ukraińskiej w czasie Akcji „Wisła”.

Źródło: wikipedia.pl

Msze Święte

Porządek Mszy Świętych w kościele śś. Kosmy i Damiana w Miliku:

  • Dni powszednie:
    • poniedziałek: 7:00
    • wtorek-sobota: 17:00 (18:00 od maja do listopada)
  • Niedziele i święta: 7:30, 11:00
Zaktualizowano 2 miesiące temu

Dane teleadresowe

Milik 31
33-370 Milik
place
49.3583178321401, 20.8555674060822Skopiowano do schowka
N49º21'29.944", E20º51'20.043"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Architektura drewniana
Miejsce/obiekt zbudowane w przeważającej części z drewna.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki
Szlak Architektury Drewnianej Województwa Małopolskiego
Miejsce/obiekt zaliczone w skład zabytków szlaku architektury drewnianej w województwie małopolskim.
Beskid Sądecki

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.