Mofeta w Tyliczu
Mofeta, czyli miejsce naturalnego wyziewu dwutlenku węgla, powstała na przełomie lat 50. i 60. XX w. jako miejsce hodowli alg, które miały teoretycznie służyć za paszę dla zwierząt. Dwutlenek węgla przyspiesza bowiem rozwój glonów. Ale według innych źródeł prowadzono tam badania nad produkcją substancji, mającej służyć jako pokarm dla kosmonautów.
Źródło „Lisa” położone jest na terenie zrewitalizowanej mofety w Tyliczu, należącej do ośrodka wypoczynkowego „Domki w lesie”. Znajdowała się tu doświadczalna stacja terenowa Zakładu Badań nad algami Instytutu Zootechniki w Krakowie. Hodowano tu glony jako źródło białka i składników mineralnych, prawdopodobnie dla astronautów, wykorzystując CO2.
Mofeta Tylicka jest jedną z największych takich obiektów w Europie. Kręgi (każdy o średnicy i głębokości ok. jednego metra) posiadają bardzo dużą ilość bulgotek i dychawek, (około 50). Ciekawostką jest to, iż smak wody mineralnej z każdego kręgu jest różny .
Zwiedzanie Mofety Tylicz jest możliwe codziennie w godzinach 09:30-17:00. Informacje nt. funkcjonowania mofety pod numerem: 669 144 424.
Źródło: ziemiasadecka.info / Lucyna Rajchel, Źródła wód mineralnych i leczniczych Popradzkiego Parku Krajobrazowego