Grupy obiektów:Beskid Śląski
Schronisko PTTK na Szyndzielni - schronisko na szyndzielni bs4 3
Schronisko PTTK na Szyndzielni - sam 7907
Schronisko PTTK na Szyndzielni - sam 7916
Schronisko PTTK na Szyndzielni - schronisko na szyndzielni
Schronisko PTTK na Szyndzielni - schronisko na szyndzielni bs4
Schronisko PTTK na Szyndzielni - sam 7911
Schronisko PTTK na Szyndzielni - schronisko pttk na szyndzielni wrzesien 2023 widok wieczorny od strony polnocno wschodniej
Schronisko PTTK na Szyndzielni - szyndzielniaschronisko21
Schronisko PTTK na Szyndzielni - sam 7909
Schronisko PTTK na Szyndzielni - sam 7913
Schronisko PTTK na Szyndzielni - szyndzielnia1
Data powstania obiektu: 18.07.1897 r.
Opis

Schronisko PTTK Szyndzielnia (niem. Kamitzerplatte) to górskie schronisko turystyczne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego pod szczytem Szyndzielni, w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego, położone na wysokości 1001 m n.p.m. w paśmie Klimczoka. Pierwsze murowane schronisko w tym paśmie górskim, oddane do użytku w 1897. Do schronisk na Szyndzielni można dojść od górnej stacji kolejki linowej (ok. 10 min.), z Bielska Białej czerwonym szlakiem ok. 2 h 30 min. Do dyspozycji turystów liczne znakowane szlaki turystyczne umożliwiające uprawianie górskiej turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego.

Do dyspozycji turystów jest:

  • świetlica
  • przechowalnia bagażu

Informacje dodatkowe:

  • zniżki dla grup
  • zwierzeta domowe mile widziane

Wyposażenie:

  • Gastronomia: jadalnia, bufet
  • Sanitariaty: WC, umywalki, prysznice
  • Sanitariaty są: ogólnie dostępne w tym samym budynku, w pokojach

Zarządca: Schroniska i Hotele PTTK "Karpaty" Sp. z o.o. w Nowym Sączu

Źródło: pttk.pl

Historia

Decyzję o budowie schroniska na podjęła bielska sekcja niemieckiego Beskidenverein (Sektion Bielitz-Biala des Beskidenvereins) po pożarze schroniska „Klementynówka” nieopodal Klimczoka. Budowę rozpoczęto w 1896, a zakończono w lipcu 1897. Zbudowane przez firmę bielskiego architekta Karola Korna było murowano-drewniane, na wzór schronisk alpejskich z charakterystyczną wieżyczką.

Schronisko poświęcono 17, a uroczyście otwarto i oddano do użytku 18 lipca 1897. W 1907, z okazji dziesięciolecia schroniska, jego dzierżawca - Weinhold, wybudował, pełniący rolę dodatkowego schronu, drewniany szwajcarski domek. Zainstalowano także sygnaturkę na dachu domku, która dźwiękiem wskazywała turystom drogę w czasie trudnych warunków atmosferycznych. W pokoju na wieży mieściła się stacja meteorologiczna, a na parterze winiarnia. W 1911 wybudowano wodociąg do schroniska. W pobliżu obiektu w 1923 wzniesiono niewielką skocznię narciarską.

Na początku posiadało 8 pokoi noclegowych z mogących pomieścić od 2 do 4 osób oraz dużą salę zbiorową, a także rozbudowane zaplecze gastronomiczne. Stałymi mieszkańcami byli gospodarz oraz restaurator.

W pierwszych latach funkcjonowania frekwencja kształtowała się następująco:

  • 1897 - 2894 osoby
  • 1900 - 5381 osób
  • 1905 - 6735 osób
  • 1909 - 6175 osób

W czasie II wojny światowej obiekt służył głównie różnym celom paramilitarnym, m.in. odbywały się tu obozy organizacji Hitlerjugend. W 1940 Beskidenverein otrzymał na własność parcelę, na której stał budynek. Wkrótce też doprowadzono do niego istniejącą do dziś leśną drogę z Dębowca. Ostatnim niemieckim gospodarzem był Eugen Kutschera, który został wcielony do armii niemieckiej. Później schroniskiem zarządzała jego żona – Karolina. Z końcem 1944 budynek został zajęty przez Wehrmacht i włączony w linię obrony miasta. W obliczu zbliżającego się frontu i otoczenia przez Armię Czerwoną, Karolina Kutscherowa wraz z dziećmi uciekła górami w stronę Skoczowa. Na początku lutego 1945 budynek został kilkakrotnie trafiony radzieckimi pociskami artyleryjskimi: jeden z nich przebił dach i eksplodował w kuchni, inny zniszczył klatkę schodową, a pozostałe zdemolowały charakterystyczną wieżyczkę. Po ustąpieniu wojska niemieckiego niezniszczone jeszcze wyposażenie zostało rozkradzione.

Po II wojnie światowej na terenie Bielska i Białej już 18 lutego 1945 reaktywowane zostały przedwojenne oddziały Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w tych miastach – już jako wspólny Oddział Bielsko-Bialski. Już następnego dnia miejscowe władze upoważniły przedwojennych działaczy PTT Tomasza Wróbla i Władysława Zajączka do przejęcia i zabezpieczenia majątku Beskidenvereinu oraz innych niemieckich związków turystycznych i narciarskich. Po prowizorycznym remoncie i niezbędnych naprawach, 22 lipca 1945 schronisko ponownie oddano do użytku, a jego pierwszą polską kierowniczką została Anna Maciejna. W latach 1954–1957 przeprowadzono rozbudowę według projektu architektów Krystyny Tołłoczko-Różyskiej i Wandy Gengi. Dobudowano od południowo-wschodniej strony nowe skrzydło gastronomiczno-gospodarcze i przebudowano wieżę.

8 października 1985 około godziny 8 rano w schronisku wybuchł pożar – zapaliła się część krytego gontem dachu, w rejonie wieży. Straż pożarna walczyła z ogniem blisko 3 godziny. Całkowicie spłonął dach wieży, a także część dachu budynku głównego. Zniszczenia odbudowano, dach pokryto blachą.

Gospodarzami obiektu po 1945 byli m.in.: Anna Maciejna, Alfreda Kosmala, Bronisław Jarosz z siostrą, Andrzej Kamiński, Jadwiga i Czesław Zontek (1969-2000) oraz Aniela i Janusz Szejna.

Źródło: wikipedia.pl

Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne przebiegające przy Schronisku PTTK Szyndzielnia:

  • szlak turystyczny żółty ok. 2:00 godz. (powrót 2:30 godz.) – Olszówka Dolna
  • szlak turystyczny żółty ok. 0:45 godz. (powrót 0:45 godz.) – Klimczok
  • szlak turystyczny zielony ok. 1:30 godz. (powrót 2:00 godz.) – Olszówka Górna
  • szlak turystyczny czerwony ok. 1:30 godz. (powrót 2:00 godz.) – Olszówka Górna
  • szlak turystyczny czerwony ok. 0:45 godz. (powrót 0:45 godz.) – Kowiorek (Siodło pod Klimczokiem)
Literatura

Poniżej polecane przez nas publikacje rozszerzające opisywaną w artykule tematykę:

Dokonując zakupu publikacji przez kliknięcie w powyższe linki, wspierasz rozwój serwisu Odtur.pl. Dzięki temu będziemy mogli tworzyć jeszcze więcej darmowych treści dla naszych czytelników. Dziękujemy!

Zaktualizowano 24 dni temu

Inne obiekty znajdujące się w:
Beskid Śląski

Dane teleadresowe

43-309 Bielsko-Biała
place
49.755281, 19.002618Skopiowano do schowka
N49º45'19.012", E19º0'9.425"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Noclegi
Miejsce/obiekt oferujący możliwość noclegu.
Restauracja
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje restauracja, pizzeria itp.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Beskid Śląski

Inne w kategorii: Architektura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.