Wieża widokowa na Baraniej Górze
Wieża widokowa na Baraniej Górze to doskonały punkt widokowy umieszczony na drugim co do wysokości szczycie Beskidu Śląskiego (po Skrzycznem) - Baraniej Górze (1215 m n.p.m.). Z ogólnodostępnej, stalowej wieży widokowej można podziwiać rozległą panoramę gór Polski, Czech i Słowackich: Tatry, Beskid Śląski, Mały, Makowski, Żywiecki z Babią Górą, Małą Fatrę, Góry Choczańskie, Góry Strażowskie, Jaworniki, Beskid Śląsko-Morawski, a przy bardzo dobrej widoczności nawet sudeckie Jesioniki. Została wybudowana z incjatywy Koła Przewodników Beskidzkich PTTK w 1991 roku. Wysokość wieży wynosi 15,25 m. Może na niej przebywać jednorazowo 20 osób. Jej właścicielem jest Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach. Wyposażona jest w instalację odgromową – nie zwalnia to jednak turystów z zakazu przebywania na niej podczas burzy.
Podawana najczęściej w literaturze wysokość szczytu Baraniej Góry - 1220 m (1219,8±0,1 m w układzie wysokościowym PL-EVRF2007-NH), odnosi się do punktu osnowy geodezyjnej umiejscowionego 4,92 m nad poziomem gruntu, na stojącym na wierzchołku obelisku betonowym.
Na Baranią Górę wiodą szlaki z Kamesznicy, Przełęczy Kubalonka, Węgierskiej Górki, Skrzycznego, Wisły Czarne i Zwardonia. Szczególnie godny polecenia jest niebieski szlak z Wisły Czarne poprowadzony uroczą doliną Białej Wisełki, którym szczyt można zdobyć w ciągu 2,5 godziny. Na polanie Przysłop pod Baranią Górą działa schronisko turystyczne PTTK. Szczytowe partie góry i obszar źródliskowy królowej polskich rzek - Wisły wchodzą w skład rezerwatu przyrody „Barania Góra”.
Źródło: wisla.pl
Inne obiekty znajdujące się w:
Barania Góra (1215 m n.p.m.)
- Rezerwat przyrody Barania Góra
- Tablica upamiętniająca polskich partyzantów na Baraniej Górze
- Wieża widokowa na Baraniej Górze